fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
اقتصادی صنعتی عمرانی

اقتصادی صنعتی عمرانی (8)

در شهر گل‌ و بلبل متولد شده و عمری است که به گلاب‌گیری مشغول است.

موسس و بنیان‌گذار مجموعه ایران گلاب مرغوب،  که برند ربیع را ۶۰ سال پیش به ثبت رسانده است، اما می‌گوید که نیاکان او از ۱۲۰ سال پیش، به این حرفه اشتغال داشته‌اند و شرکت او در حقیقت «گلاب‌گیری سنتی» را به « گلاب‌گیری»  صنعتی تغییر داده است.

اگر بشود درباره سلاطین این حرفه حرفی زد، مجید راهب را بدون هیچ اغراقی باید سلطان گلاب جهان نامید.

عطر گلاب ربیع در تمام خاورمیانه و آسیا پیچیده است و امروزه آوازه شهرت ربیع مرزها را درنوردیده و دامنه صادرات آن به ژاپن و چین هم رسیده است.

اگر کسی در اردیبهشت ماه به کاشان سفر کند و کارخانه گلاب ربیع را از نزدیک نبیند! عمری را از دست داده است.

کودکی‌ام در میان  عطرگل‌ها گذشت

رئیس هیات مدیره شرکت ایران گلاب به مجله کارخانه‌دار می‌گوید:

کودکی من مثل بیشتر بچه‌های قمصر در میان گلستان‌ها و پارچ های گلاب‌گیری گذشت.

البته چون پدرم آدم روشنفکری بود توانستم دبیرستان را در تهران تمام کنم و در رشته مدیریت صنعتی در آلمان تحصیلاتم را ادامه بدهم.

پدر کارگاه گلاب‌گیری داشت. با آغاز فصل گل، دیگ‌های بزرگی روی اجاق‌های هیزمی قرار می‌گرفت. لوله‌هایی از جنس نی این دیگ‌ها را، به پارچ‌هایی متصل می‌کردند. این پارچ‌ها در جوی آب قرار می‌گرفتند تا بخار به‌دست آمده از  به جوش آمدن گلها، زودتر به مایع تبدیل شود که در واقع همان گلاب اصل قمصر بود.

غالباً هیزم‌های مورد نیاز برای جوش آوردن گل‌ها، نیمی از فضای کارگاه را می‌گرفت. اینها همه وسایل کار پدر و سایر گلاب‌گیران کاشانی بود که با سختی فراوان و به قولی با دود خوردن های زیاد، محصول عطر و گلابشان را تولید و در تمام کشور توزیع می نمودند و من همیشه فکر می‌کردم باید راهی پیدا کنم تا کار تولید راحت‌تر انجام شود.

دختر برند ما با حجاب شد و حذف شد!

آنچه من با نام تجاری ایران گلاب آغاز کردم در اصل از اوایل۱۳۴۰ بود که گلاب را به عربستان، کویت و دبی صادر کردیم.

چیزی حدود ۶۰ سال پیش؛ درست زمانی که ما شروع کردیم بازار پر از گلاب‌های سوریه، لبنان و قبرس بود. ما برای حضور در  بازار، گلاب ربیع را با قیمت ارزان، وارد بازار کردیم.

نقطه شروع برند زمانی بود که رئیس اتاق بازرگانی منطقه شرقیه عربستان، به نام ابراهیم صالح‌العطا برای ما یک برند انتخاب و برای طرح لیبل برند، عکس یک دختر خانم را قرار داد که چند شاخه گل در دست داشت.

ما این گلاب را  در مدت کوتاهی توانستیم علاوه بر عربستان سعودی به دبی و کویت نیز صادر کنیم و جواب گرفتیم و استقبال خیلی خوبی از آن شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی چون عکس دختر بی‌حجاب بود ، برایش کلاه پوشاندیم و کم‌کم چهره دختر را از لیبل‌ها حذف کردیم.

ما برای معرفی برند خود هزینه‌های زیادی  می‌کردیم و در تمام نمایشگاه‌های کشور­های حوزه خلیج فارس به طور مستمر شرکت می‌کردیم.

کم‌کم دولت‌های حوزه خلیج فارس، گلاب‌هایی را که از سایر کشورها دیگر می‌آمد و حاوی اسانس بود را رد کردند و کشورهایی مانند کویت، امارات و قطر حدود ۹۵ درصد خرید خود را از مارک گلاب ربیع داشتند و ما اینگونه توانستیم بازار گلاب منطقه را در دست بگیریم و به عنوان برند معتبر معرفی نمائیم و در حال حاضر چند سالی است که به ژاپن، چین، تایوان و… گلاب صادر می‌کنیم و در حقیقت برند ربیع را، وجهه جهانی داده ایم.

ما ایران را سراسر گلستان می‌کنیم!

با رشد چشمگیر سفارشات داخلی و صادراتی، مشکل ما کمبود گل بود، بنابراین بزرگترین کاری که ما انجام داده‌ایم،

کشت و پرورش  حدود ۳۰۰ هکتار گل علاوه بر شهرهای کاشان، در استانهای البرز و مرکزی بود. با سطح فراوانی که زیر کشت گل برده‌ایم؛ می‌خواهیم ایران را گلستان کنیم و درخت گل محمدی را در جای جای ایران بکاریم. البته ذکر این نکته ضروری است که محصولات شرکت ایران گلاب مرغوب فقط مختص به گلاب و عرقیات گیاهی و آبلیمو نیست بلکه اخیراً بعنوان مثال کشت و بسته بندی زعفران را نیز به محصولات شرکت اضافه کرده‌ایم.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه کاشان،در ششمین روز از هفته دولت ۳ طرح عمرانی در حوزه بهداشتی،فرهنگی و ورزشی در کاشان به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی یک طرح ترافیکی و عمران شهری با حضور نماینده مردم شهرستان های کاشان وآران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه کاشان، شهردار و تنی چند از مسولان شهرستان آغاز شد.

علی اکبر مرتضایی، فرماندار ویژه شهرستان کاشان از مرکز خدمات جامع سلامت گلابچی، احیای آب انبار و آمفی تئاتر روباز دارکوب و زمین چمن مصنوعی به عنوان پروژه های مورد بهره برداری در کاشان نام برد.

مرتضایی افزود: مرکز خدمات جامع سلامت گلابچی در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع و زیربنای ۵۷۰ مترمربع با اعتبار یکصدو ۲۵ میلیارد ریال از محل اعتبارهای دانشگاه علوم پزشکی و ملی ساخته شده است و این مرکز ۴ هزار و ۳۱ خانوار را زیر پوشش دارد.

مرتضایی با تاکید بر رعایت استانداردها در تامین سرانه های فرهنگی، ورزشی و تفریحی شهروندان خاطر نشان کرد: به همت شهرداری کاشان، با احیاء آب انبار دارکوب و تعریف کاربری جدید، آمفی تئاتری روباز با مساحت ۵۲۰ مترمربع با صرف اعتباری افزون بر ۱۰ میلیارد ریال در پشت بازار پانخل احداث شده است و همچنین یک باب زمین چمن مصنوعی به مساحت یک هزار و ۲۰۰ مترمربع با اعتباری بیش از ۶ میلیارد ریال در فاز ۲ ناجی آباد به بهره برداری رسید.

فرماندار ویژه کاشان گفت:با هدف ایجاد ورودی درخور شان بازار تاریخی کاشان، تامین پارکینگ و خدمات مورد نیاز در ناحیه بازار و ایجادفضای شهری پویا عملیات اجرایی پارکینگ طبقاتی و سرای تجاری چارسو نیز در خیابان باب الحوائج آغاز شد.

به گفته وی؛ این طرح در دو طبقه پارکینگ با ظرفیت ۲۵۰دستگاه خودرو و دوطبقه تجاری و خدماتی با زیربنای ۱۰ هزار مترمربع با اعتباری افرون بر ۲۰۰ میلیارد ریال با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا می شود.سبک تلفیقی معماری با الگوی ایرانی-اسلامی و همخوانی با بافت تاریخی آن محدوده از ویژگی های بارز این مجموعه محسوب می شود.

در چهارمین روز هفته بزرگداشت دولت طرح های عمرانی برگزیده بخش برزک با صرف ۱۷ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال اعتبار با حضور فرماندار ویژه کاشان، بخشدار برزک و جمعی از مسوولان شهرستان کاشان بهره برداری شد.

علی اکبر مرتضایی، فرماندار ویژه کاشان پروژه های عمرانی برگزیده در بخش برزک را زیر مجموعه حوزه های گردشگری، آبخیزداری، بهسازی و عمران شهری و روستایی دانست و گفت: اقامتگاه بوم گردی گلاب، رونمایی از سیسیتم مکانیزاسیون شهرسازی و صدور پروانه الکترونیکی تک‌برگی،کف فرش معابر بافت قدیم شهر برزک، میدان و بلوار ورودی و منبع ذخیره آب های سطحی روستای آزران، ساختمان دهیاری و بوستان کودک روستای ویدوج از جمله این طرح های می باشد.

مرتضایی اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری در جلوگیری از ورود سیلاب به روستاهای منطقه، ذخیزه آب و همچنین تغذیه سفره‌ آبهای زیرزمینی را بیان کرد و اظهار داشت:طرح تجمیعی و استخر ذخیره آب کشاورزی روستای تجره، بند سنگ و ملات آبخیزداری آرمزگان برای تحقق این اهداف در این بخش به بهره برداری رسید.

وی گفت: برای بازسازی و مرمت و تجهیز اقامتگاه بوم گردی سعدآباد برزک ۴.۵ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی هزینه شده است و این اقامتگاه زمینه اشتغال مستقیم برای ۱۰ نفر را فراهم می کند.

فرماندار کاشان تصریح کرد: برای یک هزار مترمربع کف فرش معابر بافت قدیم شهر بزرک نیز افزون بر یک میلیارد ریال از اعتبارهای شهرداری صرف شده است.

به گفته وی احداث دهیاری ویدوجا، در زمینی به مساحت ۳۷۰ مترمربع و با زیر بنای ۴۰۰ متربع حدود ۴ میلیارد ریال از محل اعتبارهای دولتی هزینه بر داشته است.

مرتضایی هزینه ساخت بلوار و میدان ورودی و همچنین هزینه مخزن ذخیره آبهای سطحی روستای آزران را هم ۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال بیان کرد و گفت: برای ساخت و تجهیز بوستان کودک روستای ویدوج نیز ۲ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده است.

در ادامه عملیات اجرایی طرح آبخیزداری و پخش سیلاب آرمزگان سده و ساخت پارک بزرگ این شهربرزک نیز آغاز شد.

فرماندار کاشان گفت: برای طرح آبخیزداری و پخش سیلاب منطقه آرمزگان شامل سه بند به طول ۴۹۰ متر با ذخیره‌سازی ۳۵۰ هزار مترمکعب آب، ۱۸ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

مرتضایی بیان کرد: احداث پارک بزرگ شهر بزرک نیز با اعتبار اولیه ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارهای شهرداری در زمینی به مساحت ۶ هکتار پیش بینی شده است که شامل آمفی تئاتر روباز، دریاچه مصنوعی، سوله مدیریت بحران، باغ ایرانی، بازارچه و پارک جنگلی می باشد.

بازار سنگبران در رکود بسر می‌بردمهدی ملک‌زاده رئیس اتحادیه سنگبر و سنگتراش در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه رکود اجازه رشد در صنعت ساختمان‌ را نمی‌دهد، اظهار کرد: با کاهش ساخت و ساز در چند سال گذشته، بازار سنگ و سنگ‌تراشی افول کرده و هم اکنون رکود در بازار سنگبران تأثیر گذاشته که نبود ساخت و ساز یکی از دلایل این امر است.

وی ادامه داد: بازار فروش سنگ به ساخت و ساز وابسته است، زمانی که ساخت و ساز صورت نگیرد، بازار دچار رکود خواهد شد و هم اکنون، به دلیل بالارفتن قیمت آهن آلات از میزان ساخت و سازها کاهش یافته و بازار با رکود شدید همراه شده است.

با اشاره به اینکه رکود اجازه رشد در ساختمان‌ها را نمی‌دهد اظهار کرد: حوزه سنگ به بخش ساختمان وابسته است و هم اکنون ما در این بخش حالت سکون را داریم

منبع خبر : سایت خبری شعار سال

http://shoaresal.ir/fa/news/163772/افزایش-30-درصدی-قیمت-سنگ-در-نیمه-اول-سال


بیشتر بخوانید: افزایش 30 درصدی قیمت سنگ در نیمه اول سال 


به گفته ملک زاده، افزایش یا کاهش قیمت سنگ به نوسانات نرخ ارز بستگی دارد.

به گفته رئیس اتحادیه سنگبر و سنگتراش، خوشبختانه هیچ واحد صنفی در تهران تعطیل نشده است.

مشکل علوفه دامی در آینده‌ای نزدیک حل می‌شود به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم خاوازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در نشست خبری با اصحاب رسانه که بمناسبت دهه فجر برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس طرح ارائه شده  به مجلس علوفه دامی جدیدی را در کشور معرفی خواهیم کرد، اگر با این طرح موافقت شود طی یک برنامه ۵ ساله مشکل علوفه دامی کشور مرتفع خواهد شد.

وی افزود: در این طرح کشت گیاهان علوفه‌ای از جمله خارشتر که می‌تواند شرایط نامتعارفی مانند خشکی و شوری آب را تحمل کند در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشت دوم برنج یکی از معضلات فعلی در استان گیلان و مازندران به شمار می‌رود بیان کرد: هم اکنون محققان سازمان تحقیقات به یک نوع چغندر  علوفه‌ای به نام کارا دست پیدا کرده اند که کشت این نوع علوفه بعد از برنج می‌تواند حداقل صد تن علوفه تر در هر هکتار تولید کند.

خاوازی ادامه داد: هم اکنون در صد هکتار از استان کرمان کشت  علوفه کارا انجام شده است که برای اجرای این پروژه نیاز به اعتبار داریم. از مسئولان انتظار می‌رود که بودجه این طرح را از محل محصولات تراریخته به سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی اختصاص دهند.

وی با اشاره به اینکه امکان تولید یک میلیون تن علوفه دامی از سرشاخه‌های نیشکر در خوزستان وجود دارد، افزود: با بخش خصوصی در این زمینه وارد مذاکره شده ایم که سرمایه گذاری لازم را انجام دهد.

خاوازی با اشاره به اینکه چغندر علوفه کارا در ده هکتار از اراضی مازندران کشت شده است، بیان کرد: کشاورزان مازندرانی پیش بینی کرده اند که در هر هکتار ۱۵۰ تن علوفه تولید کنند در حالیکه  موسسه تحقیقات خاک و آب در نظر دارد که این میزان را به ۳۰۰ تن در هکتار برساند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در بخش دیگر سخنان خود از ارائه سالانه ۱۵۰ دستاورد تحقیقاتی به بهره برداران خبر داد و گفت: ارائه دستاورد تحقیقاتی رتبه‌های ایران در عرصه‌های بین المللی را ارتقا داده است که به این ترتیب بسیاری از مشکلات را حل می‌کنیم.

وی از معرفی ۳۰۳ دستاورد جدید از سال ۸۶ تا کنون در بخش کشاورزی خبر داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تولید محصولات کشاورزی در سال ۵۷ را ۲۶ میلیون تن اعلام کرد و افزود: این میزان در سال ۹۲ به ۹۷ میلیون تن و در سال ۹۷ به ۱۲۲ میلیون تن رسیده است که بخش قابل توجهی از این موفقیت ها را مرهون دستاورد تحقیقات در بخش کشاورزی هستیم.

وی معرفی ارقام جدید بذر را یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های بخش تحقیقات برشمرد و گفت: با معرفی و تهیه و تولید بذر و توزیع در میان بهره برداران توانسته ایم سالانه از خروج ۵۰۰ میلیون دلار ارز برای تامین این بخش از بذر مورد نیاز جلوگیری کنیم.

این مقام مسئول از معرفی ۲۲۰ رقم بذر جدید از سال ۵۸ تا ۹۶ در کشور خبر داد و افزود: ۶۰ نوع از این ارقام در پنج سال اخیر معرفی و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است.

خاوازی ادامه داد: همه ساله بیش از ۶ هزارتن بذر گواهی شده درجه یک و ۲۵ هزار اصله نهال شناسنامه دار در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.

وی شناسایی حفظ ذخایر ژنتیک را یکی دیگر از برنامه‌های سازمان تحقیقات برشمرد و گفت: ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نمونه حشرات، بندپایان و باقی موجودات غیر زنده در بانک‌ها و بیش از ۱۳۰ هزار نمونه زنده در باغات و کلکسیون‌ها نگه داری می‌شود که نسل آینده می‌تواند از آن استفاده کند.

خاوازی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون ۲۶۰ هزار نمونه به ذخایر ژنتیکی کشور اضافه شده است، بیان کرد: در شناسایی حفظ ذخایر ژنتیکی، ۱۰۸ لاین برتر در زمینه کرم ابریشم داریم که در خاورمیانه منحصر به فرد است و عملکرد پیله با استفاده از لاین های در اختیار از ۲۵ به ۳۳ کیلوگرم افزایش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تغییرات آب و هوایی مد نظر سازمان تحقیقات است، افزود: با توجه به تغییرات آب و هوایی، کشت چغندر پاییزه و کشت نشایی در دستور کار قرار گرفته است چرا که این امر افزایش ۳ برابری بهره وری آب و کاهش یک سوم تا یک ششم مصرف بذر را به همراه دارد.

وی کشت چغندر قند پاییزه تکلیف ریشه لخت را اتفاق میمون در کشت چغندر پاییزه دانست و گفت: هم اکنون منتظر ساخت و واردات این ماشین آلات در داخل هستیم چرا که در این صورت می‌توان در بسیاری از مناطق که امکان کشت توسعه چغندر پاییزه وجود نداشت، اقدام به کشت کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره آخرین وضع کشت محصولات تراریخته در کشور بیان کرد: تمام کشور‌های دنیا به صورت حاکمیتی تلاش می‌کنند تا از چیزی غافل نشوند به همین خاطر  از تمامی دانش و تکنولوژی روز دنیا بصورت آشکار و پنهان استفاده می کنند، از این رو نسبت به تمامی منابع تراریخته هوشیار هستیم و مراقبیم که عقب نمانیم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به وجود ۲۰۰ رخداد تراریخته، از صدور مجوز واردات تنها برای ۲۰ رخداد خبر داد و گفت: در این زمینه  بسیار سخت گیر هستیم تا سلامت کشور به خطر نیفتد.

مجوز کشت پنبه تراریخته برای مصرف انسانی صادر نشده است

وی با اشاره به اینکه تاکنون مجوز کشت پنبه تراریخته برای مصرف انسانی صادر نشده است، اظهار کرد: اگرچه وزارت بهداشت مجوز کشت پنبه تراریخته را داده است، اما همچنان منتظر مجوز برای روغن خوراکی پنبه از وزارت بهداشت هستیم.

خاوازی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد ذرت دانه‌ای در دنیا تراریخته هستند، بیان کرد: براین اساس چاره‌ای جز تامین ذرت دانه‌های تراریخته برای نیاز کشور وجود ندارد.

به گفته این مقام مسئول، از ۲۰۰ رخداد تراریخته که در کشور وجود دارد، ۲۲ رخداد را قبول داریم و یکی از شرط هایمان این است که کشور‌های اروپایی و آمریکایی خود مصرف کننده محصولات تراریخته باشند.

وی با اشاره به اینکه برخی از رخداد‌های تراریخته  بعلت عارضه ریسک بالا رد شده است، اظهار کرد: برخی رخداد‌ها که سازمان آن را رد کرده مربوط به محصولاتی بوده که واردکننده بدون نظر و تحقیق ما قصد واردات آن را داشته است. عمده رخداد‌های رد شده بیشتر در مرحله ثبت سفارش بوده است.

هیچ نگرانی در خصوص تامین سم و کود کشور نداریم

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه افزود: هر یک ریالی که در بخش تحقیقات هزینه می‌شود، ۲۵ ریال عایدات دارد و در خصوص گندم به ازای هر یک ریال هزینه شده، ۲۶ ریال عاید کشور می شود.

به گفته وی، طی ۲۰ سال اخیر در مجموع ۱۲ هزار میلیارد تومان عایدات بخش کشاورزی از محل ارائه گندم آبی بوده است.

خاوازی ادامه داد: براساس آخرین مطالعات صورت گرفته به ازای هر پروژه تحقیقاتی ضمن کسر هزینه‌ها حدود ۳۳۰ میلیارد تومان عایدی به بخش کشاورزی اضافه می‌شود.

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی با اشاره به اینکه هیچ نگرانی در خصوص تامین سم و کود نداریم، بیان کرد: موسسه گیاه پزشکی تمام تلاشش بر آن بوده که تعدادی از سموم خطرناک را شناسایی و سموم بی خطر را جایگزین کند.

به گفته وی، برای سال آینده سازمان تحقیقات در نظر دارد که غربالگری سنگینی برای محصولات تازه خوری، میوه و مرغ انجام دهد که بدین منظور گزارشی کامل از سلامت محصولات ارائه خواهد داد.

خاوازی در پایان درباره پروژه‌هایی که در دهه فجر افتتاح می‌شود، تصریح کرد: با توجه به آنکه بخش قابل توجهی از اُفت تولید ماهیان قزل آلا مربوط به مسائل بهداشتی است، از این رو موسسه تحقیقات طرح SPF قزل آلای رنگین کمان را آغاز کرده است، در ابتدا ۷۰ هزار بچه ماهی را در اختیار واحد‌های تولید قرار می‌دهیم که پس از تکثیر در اختیار بهره برداران قرار خواهد گرفت. همچنین ارقام زیادی در خصوص باغبانی داریم که در دهه فجر رونمایی می‌شود.

۲۵ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی در کارت‌های بازرگانی/ ٢٠٠ پرونده بزرگ ارزش افزوده رسیدگی شدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سید کامل تقوی نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی در اجلاس سراسری مالیاتی گفـت: مهمترین مطالبه من از همکاران سازمان این است که در دو ماه باقیمانده سال  تلاششان را مضاعف کنند.


معاون وزیر اقتصاد افزود: در پرونده‌های رسیدگی شده بویژه در مرحله‌ای که باید روسای مالیاتی کار را انجام دهند و همینطور در هیات‌های حل اختلاف، باید سرعت کار را بالا ببریم.

رئیس سازمان مالیاتی افزود: رسیدگی و قطعی سازی ٢٠٠ پرونده بزرگ ارزش افزوده و ١٠٠٠ پرونده بزرگ مالیات‌های مستقیم بیش از ٨٠ درصد وصولی‌مان را محقق می‌کند.

وی با بیان اینکه وصول معوقات و مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید از دیگر برنامه‌های جدی ما در ماه‌های باقیمانده سال است، تصریح کرد: تنها در حوزه کارت بازرگانی حدود هشت هزار میلیارد تومان معوقات داریم که با جرایم آن  بالغ بر حدود ٢٥ هزار میلیارد تومان  می‌شود که تمرکز بر این بدهی ها، بسیاری ضروری است.

لبه گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۴ میلیون و ۸۷ هزار و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. این در حالی است که هفته گذشته هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان معامله شد.

هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۷۳۰ هزار تومان فروخته شد.


بیشتر بخوانید: سکه ارزان شد/ طلای ۱۸ عیار به ۳۷۳ هزار تومان رسید + جدول


قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار آزاد به ۳۶۷ هزار تومان رسید. هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱.۳۱۷ دلار معامله شد.

قیمت طلای ۱۸ عیار به ۳۶۷ هزار تومان رسید + جدول

 

نرخ طلا و سکه در ۱۳ بهمن ۹۷

آخرین تحولات بازار مرغ/ دوگانگی نرخ مرغ عامل اصلی نوسان قیمتعظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۲ هزار و ۸۵۰ تا ۱۳ هزار و خرده فروشی از ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان متغیر است.

وی دوگانگی نرخ مرغ در بازار را دلیل اصلی افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت اعلام کرد و افزود: در مواقعی که کالا به دو نرخ دولتی و آزاد در بازار عرضه می‌شود، از این رو بخش عمده‌ای از مردم دچار دوگانگی در خرید می‌شوند که این امر بر نوسان قیمت کالا بی تاثیر نیست.

حجت ادامه داد: بسیاری از خریداران با مطرح شدن نرخ دولتی مرغ به خرید تحریک می‌شوند که درنهایت افزایش تقاضا نسبت به عرضه منجر به نوسان قیمت مرغ در بازار می‌شود که با ادامه روند تحریک بازار پیش بینی می‌شود که نوسان قیمت تا پایان ماه استمرار یابد.


بیشتر بخوانید: فروش مرغ با نرخ بالاتر از ۱۲ هزار تومان مورد تأیید انجمن نیست


این مقام مسئول عرضه مرغ به نرخ مد نظر وزارت جهاد کشاورزی را تنها راه حل کنترل بازار دانست و گفت: اگر قیمت مد نظر وزارت جهاد کشاورزی را ستاد تنظیم بازار بپذیرد و همواره اقدام به عرضه مرغ با این نرخ در بازار کنیم، بی شک تنش حاکم بر بازار مرغ ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین می‌شود و آرامش بر بازار برقرار می‌شود.

وی از افزایش جوجه ریزی در واحد‌های تولیدی خبر داد و افزود: با توجه به افزایش تولید مرغ ناشی از جوجه ریزی مناسب واحد‌های مرغداری پیش بینی می‌شود که قیمت در ایام پایانی سال نوسان چندانی نداشته باشد.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه مشکل حمل و نقل نهاده‌های دامی همچنان پابرجاست، اظهار کرد: در شرایط کنونی نهاده‌های خریداری شده با سرعت قابل قبولی در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد که این امر موجب شده تا مرغداران برای تامین نیاز واحد‌های خود با مشکلات متعددی روبرو شوند.

وی در پایان نرخ مصوب هر کیلو ذرت را یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۵۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۷۰۰ و کنجاله سویا ۳ هزار و ۴۰۰ تا ۳ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود.