fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
علمی و پزشکی

علمی و پزشکی (8)

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، با توجه به استعفای ابراهیم کوچکی از سمت ریاست دانشگاه علوم پزشکی کاشان، سیدعلیرضا مروجی، معاون بهداشت این دانشگاه با حکم وزیر بهداشت، درمان و آموزش کشور جایگزین وی شد.

سیدعلیرضا مروجی ظهر امروز در اولین روز کاری در دیدار با نماینده ولی فقیه در کاشان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی کاشان در سال 64 افتتاح شده است، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی کاشان با وجود آنکه در مرکز استان واقع نشده اما هم‌طراز و یا حتی فراتر از دانشگاه‌های علوم پزشکی مراکز استان‌ها است.

وی با اعلام اینکه "کسب رضایت مردم و پرسنل و ارتقاء سلامت جامعه از جمله اهداف ما است"، افزود: برای رسیدن به این انتظارات با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم و بر همین اساس باید با توجه به امکانات و محدودیت‌ها انتظارات را برآورده کنیم.

بیشتر بخوانید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن تقدیر از زحمات رئیس اسبق این دانشگاه علوم پزشکی ابراز داشت: دانشگاه علوم پزشکی کاشان در ابعاد مختلفی مشغول به فعالیت است به‌نحوی که در بُعد قرآنی سرآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است که نشان‌دهنده حجم بالای امورات در این دانشگاه است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز در این دیدار ضمن اشاره به استعفای رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی به‌دلیل قبولی در دوره فوق‌تخصص از سمت خود استعفا دادند و سیدعلیرضا مروجی به‌عنوان ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی کاشان معرفی شدند.

حجت‌الاسلام علیرضا شاه‌فضل ضمن اشاره به ویژگی‌های رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: امید است با توجه به تخصص و ویژگی‌های منحصر به فرد ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی کاشان اهداف و برنامه‌های این واحد به مرحله اجرا دربیاید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ترس یک واکنش درونی برای محافظت از خود در برابر هر گونه خطر است که گاهی به صورت غیر طبیعی و غیر منطقی بروز می کند. 
 
تقريباً هر كسی زمانى ترس های غیر طبیعی همچون ترس از ارتفاع، موقعیت اجتماعی، مکان های عمومی و حیوانات را تجربه کرده، در زمان ترس افراد دچار حمله پانیک می شوند که این عامل جسم، روح و روان افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی سلامتشان را به خطر می اندازد. 
 
حمله پانيك با سطح شديدى از ترس مشخص مى ‏شود كه باعث ایجاد اضطراب و افسردگی در افراد شده و ممكن است آن را به اشتباه به‏ عنوان حمله قلبى يا ساير مشكلات پزشكى شديد تعبیر کنید.
 
فرشاد شیبانی، متخصص روانشناسی بالینی و مدرس دانشگاه درباره اختلال پانیک گفت: اختلال پا نيك اغلب "ترس از ترس" ناميده مى ‏شود، زيرا افرادى كه از اين اختلال رنج مى ‏برند از علائم ترس (يا يك حمله پانيك) مى‏ ترسند و اين علائم را به معنى اين كه اتفاق وحشتناک قريب ‏الوقوع براى آن‏ها رخ می ‏دهد تعبير مى ‏كند.
 
هنگام مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید
شیبانی درباره علائم حمله پانیک اظهار داشت: كوتاه شدن تنفس، احساس سوزش، ناراحتى معده، صداى زنگ در گوش، حس مرگ قريب ‏الوقوع، درد قفسه سينه، عرق كردن، و تپش قلب از علائم بیماری حمله پانیک است.
 
این روانشناس بالینی در ادامه بیان کرد: لرزش، احساس خفگى، پرکاری تیروئید، اعتياد به كافئين و پرولاپس دريچه ميترال نیز از دیگر علائم حمله پانیک است.
 
وی با بیان اینکه با دیدن علائم حمله پانیک باید به پزشک مراجعه کرد، افزود: در هنگام مشاهده علائم این حمله بايد نخست به پزشك مراجعه كنيد تا علت‏هاى پزشكى اين علائم را رد كند و در هنگام رد دلایل پزشکی ،باید يك روانشناس بالینی شما را براى تعيين اين كه از "اختلال پانيك" رنج می ‏بريد ارزيابى كند.
 
خودتان انتخاب کنید! جنگ یا گریز؟
این مدرس دانشگاه به واژه ترس اشاره کرد و اذعان داشت: هنگام مواجهه با خطر، واکنش ترس رخ مى‏ دهد و مغز به شما برای محافظت از خودتان هشدار می دهد که در این حالت علائم ترس همچون تپش قلب و تنفس شدید به ما براى گریز و یا براى جنگيدن توان می ‏دهد. 
 
سمیرا نجفی روانشناس، در این خصوص ابراز داشت: هنگام ترسیدن دستگاه عصبی فرد فعال می شود و برای مقابله با خطرات احتمالی واکنش هایی همچون جنگ یا گریز را از خود نشان می دهد.
 
پاسخ قلب شما چیست؟ 
شیبانی ادامه داد: هنگام مواجهه با خطر، قلب ما به دلیل پمپاژ خون سريعتر مى ‏تپد و وجود اكسيژن در آن به ما انرژى بيشترى براى فرار يا جنگيدن مى‏ دهد، که اين پاسخ طبيعى به خطر واقعى است كه آن را "هشدار درست" می نامیم.
 
وی با بیان اینکه گاهی ترسیدن باعث ایجاد هشداری غلط در افراد می شود، خاطر نشان کرد: در اختلال پانيك، حتی اگر هیچ خطری شما را تهدید نکند شما نیز تصور مى‏ كنید که در خطر هستيد که در این صورت شما دچار حالت "هشدار غلط" شدید می شوید.
 
ترس، حملات پانیک را افزایش می دهد 
این روانشناسی بالینی با بیان اینکه ترسیدن باعث افزایش اختلال پانیک در افراد می شود اظهار داشت: در رويداد های ناگوار دقيقا از علائمى كه براى محافظت از خودتان در برابر خطر طراحى كرديد مى ‏ترسيد كه در مواجهه باخطر مغزتان حملات پانيك بيشتر و بيشترى ايجاد مى ‏كند.
 
وی با بیان اینکه بیشتر افراد بعضی از بیماریها را با اختلال پانیک اشتباه می گیرند، افزود: بیشتر مردم به اشتباه بیماری هایی همچون ذهنى جدى، پزشكى خطرناك، بيمارى قلبى یا اسكيزوفرنيا را جز علامت حمله پانیک می دانند و به همین دلیل ممکن است تماس خود را با واقعیت از دست بدهند و دچار سکته های قلبی و یا مغزی شوند. 
 
مدرس دانشگاه درباره احساسات درونی بیماران مبتلا به اختلالات پانیک گفت: بیماران مبتلا به اختلال پانيك بر احساسات درونى همچون "قلبم دچار تپش شده است ، من دچارحمله قلبى شدم، من احساس ضعف و سرگيجه دارم و من دارم از حال مى ‏رم، متمركز مى‏ شوند و هم‏چنين این افراد ممکن است هنگام خواب حملات پانيك را تجربه ‏كنند.
 
با درمان شناختی- رفتاری ،حمله پانیک را سرکوب کنید
درمان شناختی- رفتاری، توسط روانشناس بالینی یکی از موثرترین راه های درمان حمله پانیک است که در این درمان افراد، باورها، برداشت‏هاى غلط، و قضاوت‏های خود را درباره اين اختلالات تصحيح می کنند.
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: روش درمان دارویی که توسط پزشک صورت می گیرد نیز از دیگر روش های درمان این اختلال محسوب می شود.
 
نجفی در ادامه بیان کرد: روش هایی همچون شناخت‌ درمانی و حمایت‌درمانی برای بهبود و کاهش حمله پانیک مفید است و مبتلایان به این اختلال حتما باید دوره درمانی را کامل طی کنند.
 
وی با بیان اینکه دارو درمانی نیز یکی دیگر از روش های درمان حمله پانیک است، اظهار داشت: بیماران  به هیچ‌ وجه دوز دارو را کم یا زیاد نکنند و حتی زمانی که احساس می‌کنند خوب شده‌اند و برای هرگونه تصمیم در خصوص مصرف یا قطع دارو را با پزشک خود درمیان بگذارند.
 
زنان، در معرض خطر حملات پانیک!
این روانشناس با بیان اینکه زنان 2 برابر مردان در معرض خطر اختلال پانیک هستند ابراز داشت: حدود 7 درصد از جمعیت بزرگسالان بین 18 تا 54 سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد که این اختلال در زنان بیشتر از مردان است و معمولا علائم آن در اوایل بلوغ ایجاد می‌شود.
 
وی در پایان بیان کرد: شیوع حمله پانیک در سنین پایین‌تر در زنان و مردان مساوی است، اما به دلیل بروز اختلالات و آشفتگی هایی همچون اضطراب ، افسردگی ،ترس و نقش در نگهداری از فرزندان، زنان در سنین بالاتر نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به حملات پانیک هستند.
 
بنابراین ترس ﻫﺎی ﺧﻮد را ﺑﺸﻨﺎﺳﯿﺪ و برای غلبه ﺑﺮ آن، ﺧﻮدﺗﺎن را در ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﻫﺎی ﺗﺮﺳﻨﺎک قرار دهید، آﻧﻮﻗﺖ ﺧﻮاﻫﯿﺪ دﯾﺪ ﭼﻨﺪان ﻫﻢ ﮐﻪ ﻓﮑﺮ ﻣﯽ ﮐﺮدﯾﺪ ﺗﺮﺳﻨﺎک ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ، اما در ﺻﻮرت غلبه ترس بر شما ، ﺑﺮای رﻓﻊ آن واکنش ها به متخصص مراجعه کنید.
 
گزارش از سمیه بقایی
 
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر

همه-چیز-درباره-بیماری-پانیک-درمان-حملات-پانیک" target="_blank"> همه-چیز-درباره-بیماری-پانیک-درمان-حملات-پانیک" target="_blank">

اخبار پیشنهادی
انتشار یافته: ۶۴
در انتظار بررسی: ۰
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
اول سوزش معده و درد معده بعد سرگیجه خفیف تا خیلی شدید تنگی نفس بی معنی تپش قلب بیمعنی، همش چیزایی هست که وجود ندارند ولی احساسش میکنی... منقبض کردن عضلات، مراجعه به یک فضای سبز، به خودتون بگین من هیچیم نیست سالم سالمم... همیشه بخندید... همین راه های درمان این بیماری بسیار زجرآور
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلام بچه ها من همه نظرات رو خوندم خودم هم این کار رو نکردم حالت های بدی سراغ ما میاد بیاد یکبار مثل بقیه طب سنتی میگن رو بریم جای این قرص های روانپزشک ها منم واقعا خسته شدم دیگه فک کنم یکبار طب سنتی رو امتحان کینم
نيوشا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
من هم به اين اختلال اظطرابي مبتلا هستم.اولين بار توي سن ١٦سالگي تجربه كردم كه ٣ماه طول كشيد.بعد از درمان دوباره الان بكروز اين اتفاق برام افتاد .علائم نااميدي و تنهايي مطلق.استرس و لرزين بدن و افت فشار و قند خون .و سردرد و گريه و بي خالي .حس هاي خيلي بدي داره .اما من با طب سنتي تو ١٦سالگي درمان شدم .الان هم يك روانشناس و طب سنتي رو شروع كردم.عرق بهارنارنج،رق بيدمشك،عرق استخدوس ،عرق سنبل الطيب و گلاب رو قاطي ميكنم شبي يك ليوان با عسل ميخورم .ارامش عجيبي رو بعد از ٣،٤روز احساس ميكنيد .اين اختلال اتفاقي نيست شايد گاهي لازمه كه بفهميم چقدر از خدا و كاييناتش دوريم و ب خودمون برگرديم .من هميشه اين جور مواقع حمله صدقه ميدم و كمك ميكنم.فقط خودمون به خودمون كمك ميكنيم .يك عزيزي ميگفت سوره انسان و دهر هم خوبه .من ميخوام امتحانش كنم .و راستي ورزش هم جاي خود داره.بچه ها اين بيماري نيست نترسين بابا
الی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
منم این حملات رو دارم از یه ترس شروع شد الان دوسال هر سری احساس یه دردوناراحتی تو یه جام رو دارم گیجی تپش قلب درد قفسه سینه خفگی تهوع لرزش و افت قند دیگه خسته شدم واقعا سخت حتی روزی چندبار میاد سراغم اول دلشوره میگیرم بعدش این حالت بهم دست میده انگار تو این دنیا نیستم دارم میمیرم درست یه ربعی طول میکشه ولی ترس برا اینکه باز این حالت بشم یه چند ساعتی طول میکشه تا خوب بشم واینکه من همش با یه صدا گوچکم میترسم تورا خدا راهی دارین بفرسین
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
سلام من هم دچار حمله پانیک هستم الان 2 تا 3 سال میشه ولی کم بود اکثر مواقع شب ها نفس کم دارم رفتم پیش چند تا دکتر روانپزشک همش قرص فلوکستین و کلردیازپو کساید و الپروزولام 0.5 و پرفنازین 2 داد م فقط کلر دیازپو کساید 5 و الپروزولام رو 10 روز مصرف کردم دیگه نخوردم از قرص بدم میاد دیگه کسی راهی نداره که یک جور دیگه خوب بشه لطفا اگر کسی میدونه راهنمیایی کیند ممنون
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
من هم مبتلا هستم البته با دارو خیلی بهتر شدم
ولی باید سعی کنید تو محیط و شرایط استرس زا نباشی و سرت و گرم کنید
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
سلام دوستان خوبم.من هم ۴ سالی هست که هرازگاهی سرم دچار یکنوع گیجی میشه که اصلا نمیدونم چجوری باید برای پزشک توصیفش کنم فقط میدونم خیلی خیلی حس بدیه یعنی اینقدر بهم فشار میاد که بدنم شروع به لرزش میکنه حتی دندانهامم میخوره بهم دکترهای متفاوت رفتم ولی یکی گفت از گوشته یکی دیگه گفت از سرته واخرم نفهمیدم مشکل ازکجاست الانم درحال حاضر دارم روزی سه تاقرص اسنترا ۵۰ میخورم ولی بازم دچار این حالت میشم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
فقط طب سنتی جواب میده
نفس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
سلام دوستان
منم يكى ازعزيزام به اين بيمارى مبتلاشده واقعانميدونم واسش چيكاركنم تأبه حالت اوليش برگرده همش يا بسترى هس يا ميگه الان سكته ميكنم دارم ديوونه ميشم ودائم سرگيجه وتپش قلب داره لطفا دعاكنيدبراش
Asma
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
من ۹ ساله که این مریضی رو دارم تروخدا کمکم کنین دیگه به بن بست رسیدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
سلام من ۱۶ سالمه و یک ساله دچار این بیماری شدم قرصیم ک مصرف میکنم فلووکسامینه خیلی خوبه تو یک ماه حمله های پانیکی ک داشتم و به حداقل رسوند الان خیلی بهترم ولی توصیه میکنم در کنار قرص خودتون به خودتون کمک کنید...انرژی مثبت بدید به خودتون
هروقت احساس کردید ک حمله میاد سراغتون سرتونو با چیزای دیگ گرم کنید سعی کنید حواستونو پرت کنید هرچی بیشتر بهش اهمیت بدید بیشتر اذیتتون میکنه
Atta
|
United States
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
بنده همه تو این یکماه کاملا حملات پانیک درک کردم واقعا خیلی سخت بود احساس مرگ ،دیوانگی ،لرزش تپش قلب احساس بی کسی مطلق رفتم یه چکاب کاملا فیزیکی گرفتم گفتن مشکلی نداری اما فهمیدم پانیک هست وقتی از خواب بیدار میشدم بدنم رشعه میگرفت خواب های تخیلی هم میدیدم داشتم از کرمانشاه میرفتم مشهد در بین راه از خواب پریدم فکر کردم قطار داره از ریل خارج میشه تا صبح خوابم نبرد ولی ذهن انسان این خلاقیت داره که بر صعب العلاج ترین بیماری ها چه روحی چه جسمی فائق بیاد ودرمان ان هم راحت هست 1 اصلا عصبانی نشوید وقتی حمله میکنه نفس تونو حبس کنید 10 ثانیه بعد بیرون بدید 2 همیشه در اجتماع باشید هیچگاه منزوی وگوشه گیر نشوید 3مطالعه مورد علاقه تون بکنید 4 هر روز ورزش اگر نمیتوانید پیاده روی کنید 5وبه خودتون بقبولانید که موثر اصلی در هر کاری خداست بقیه همه اسباب وسبب هستند تا اون نخواهد برگی هم از درخت نمی افتد شاد باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
سلام منم دیروزدچارمشکل پانیک شدم هنوزم دردمیکنه قفسه سینم دوتاقرص بهم دادن یعنی بازم ممکنه اینطوری بشم مرگ رواحساس کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
سلام
زنجبيل وفلفل و قهوه باعث حمله پانيكي ميشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
سلام منم پانيك دارم و جاهايي كه بهم دست داده ميرم باز ميترسم حالم بدتر ميشه همه جا هم رفتم هر دكترى گياهى ...هر چى كه فك كنيد
تا نخواييم خوب نميشيم
بهش فك نكنيد
موزيك گوش بديد
ورزش كنيد
مطمئن باشيد بهتر ميشيد
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
سلام من چندسال گرفتاراین بیماری شدم وخوب نمیشم هرکسی میتونه کمک کنه تلگرام ای دیشوبزار
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
سلام
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
دخترم بیچاره اما نمیدونم پانیکی هست یا اسکیزو فرنی یه دکتر گفت اسکیزو فرنی و یه مشاور گفت پانیک نمیدونم چه دکتری برم
Hooman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
لطفا بگین برای درمان پانیک چه گیاهای دارویی استفاده کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
سلام دوستان منم پانیک داشتم رفتن ازدکتر خسته شدم همه تلاشم کردم دیگه ناامید شدم همه جارفتم فائده نداشت به پیشنهاد یک دوست رفتم سراغ قرآن واقعأ برام معجزه کرد حالا خیلی خوب شدم شبها قبل ازینکه بخوابی چهارتا سوره بهش میگند چهارکل اینهارا همراه با آیات کرسی بخون وبعد چند آیه از سوره بقره بخون موقع سرت گذاشتی بخوابی همش بگو سرزبانت یاصبور حدود صدبار به آرامش خوابت میبره همیشه قبل ازینکه بخوابید ذکر کنید یا حفیظ یاصبور یاحی یاقیوم اینها اسم خداهستند دلت آرام میگیره حتما خوب میشید به امید خدا
سمیه نظری هستم از پاکدشت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
من به این بیماری مبتلا هستم تو خود یک روان شناس خوب معرف کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
سلام بیماری پانیک که علایمش ترس،وحشت ،اظطراب،استرس،بی قراری،است که واقعا تحملش از قدرت یه انسان خارج خیلی آزار دهنده،، فقط با دکتر هومیوپاتی درمان میشه اگر بتونید برید پیش دکتر پیمان جمشیدوند که واقعا معجزه میکنه دکتر هومیوپات هم تو تبریز مطب داره هم تو تهران تو اینترنت سرچ کنی مشخصات شماره مطبش میاد
علیرضاتاجیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
سلام به همه دوستان امیدوارم هرکسی که ازاین بیماری رنج میبره هرچه زودتر سلامتیشوبدست بیاره.منم به این بیماری مبتلاهستم ولی باکمک اول خدا بعدباچندتاقرص ومهمترازهمه اینکه خودمو تووضعیتهای پر تنش واسترس قرارندم وبجاش آرامش وبه خودم وزندگیم دعوت کنم جلوشو گرفتم .واقعابیمارییه سختو بدییه چون با روح وروان آدم بازی میکنه احساس خفگی احساس ترس ازمردن تپش قلب عرق کردن وحی اینکه تو تنگنا قرار داری باعث میشه هرلحظه حالتوبدترکنه،اوایل باامپول اسکازینو وامپول دیازپام خوب میشدم ولی یه مدت که باقرص سیتالوپرام وتری فلوپرازیین وقرص بوسپانکس این بیماری ومهارکردم .قرص کلونازپام هم میتونه تو قرصهای رده درمانییه این بیماری باشه ولی بنظرمن کلونازپام و مصرف نکنین خیلی بهتره چون هم خیلی عوارض شدیدی داره وهم اعتیاداوره ودفعش ازبدن علایم خیلی حادی وبهمراه داره وکلا پرخطره به مصرفش نمی ارزه.ایشالاه هرکسی این بیماری یعنی پانیک یاهمون حملات ترس و داره خداکمکش کنه سلامتیشوبدست بیاره انشالله
علیرضاتاجیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
بنام خداوندبزرگ ومهربون که حتی یادش هم به آدمی آرامش میده.من هم مثل شمادوستان به این بیماری مبتلاهستم اما به لطف خدا بامصرف یکی دوتاقرص تاحدی تونستم کنترلش کنم.بنظرمن این بیماری بستگی به اعمال ورفتارخودآدم داره باتحریک کردن این بیماری خب مشخصه که عودمیکنه.مصرف قهوه،موادغذاییه تند،کشیدن بیش ازاندازه سیگارومهمترازهمه مصرف آمفتامین باعث تشدیدسریع این بیماری میشه،من دکترنیستم واونقدری هم مدرک تحصیلیه بالایی ندارم که این حرفاروزدم ایناهمش تجربیات تلخی بودکه من یکی یکیشونو واقعاتجربه کردم واقعا بیمارییه بدیه وبدجورتوروحیه تاثیرمنفی میزاره.انشاالله همه دوستان سلامتیشونوبدست بیارن.اسم قرصهاام قرص سیتالوپرام،قرص تری فلوپرازیین،وقرص بوسپانکس هست که تونسته بمن کمک کنه.البته قرص کلونازپام هم جزداروهای هست که تواین بیماری میتونه کمکتون کنه ولی من پیشنهادمیکنم کلونازپام رواستفاده نکنین چون هم اعتیاداوره هم مصرف بیش ازاندازش عوارض خیلی بدی وبهمراه داره و دفعش ازبدن هم خیلی طولانییه هم بدجوری علایم ترک روبهمراه داره.خداکمک همه مریضابکنه به اسم خودش قسم
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۲
لینک گروه پانیک رو بذارید
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
سلام دوسال حالم بد خرابه موقع خواب نمیتونم نفس عمیق بکشم احساس خفه گی میکنم گلو درد خفیف فکر میکنم دارم سکته میکنم دکتر قلب رفتم اسکن تست نوار میگن مشکل ندارم روزی ۶ تا قرص میخورم فشار اسپیرین ضربان قلب قرص خواب هر دکتر یه قرص داده هفته ای یک بار اورژانس زنگ میزنم فکر میکنم سکته دارم میکنم خسته شدم ای خدا کمکم کن ۳۱سالمه از زندگی سیر شدم نمیدونم چکار کنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
فقط یه رای است درمان پانیک منم همینجوری شدم خدارا شکر حالا خوب خوبم موقع شب استرس داشتم تپش قلب داشتم احساس میکردم میمیرم خفگی میگرفتم اصلان شبها برام خوش نمیگذشت چند بار نصف شب منودکتر بردند حالان خیلی خوبم وقتی بیاد اون وقت میفتم خنده ام میگیره
بهارنارنج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
سلام

تابستان حملات را در برخی افزایش میدهد دمای محیط خنک نگه داشته شود و حمام آب سرد که کمی ولرم است ( حمام با زمان کوتاه)انجام شود.

از رنگ های تند و تیره و گرم مثل قرمز و زرشکی در لباس و اطراف به حداقل برسد.

از بوها در زمان اوج بیماری اجتناب شود چه عطر و چه غذا
علی
|
United States
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
باسلام من چند مدتیه بااین بیماری دست وپنجه میزنم نمیفهمم چکارکنم دیگه حسابی خسته وناامیدشودم
بهارنارنج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
اگر نمیتوانید غذا بخورید چون جامد است باید غذا کمی آبکی باشد برای مثال نان را در خورشت تریت کنید تا نیاز به جویدن زیاد نداشته باشد جویدن فک را خسته میکند و عضلات گلو منقض می شود.ادویه کم استفاده شود فلفل هرگز، ترش مزه ها حتی اگر خورده نشود روی زبان هم باشد محرک است.
ان شاء الله بتوانم هزینه چاپ کتابم را فراهم کنم
بهارنارنج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
اگر نمیتوانید غذا بخورید چون جامد است باید غذا کمی آبکی باشد برای مثال نان را در خورشت تریت کنید تا نیاز به جویدن زیاد نداشته باشد جویدن فک را خسته میکند و عضلات گلو منقض می شود.ادویه کم استفاده شود فلفل هرگز، ترش مزه ها حتی اگر خورده نشود روی زبان هم باشد محرک است.
ان شاء الله بتوانم هزینه چاپ کتابم را فراهم کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
جالب بود سپاس
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
سلام من ٢ ماهه فهميدم به اين بيمارى مبتلا هستم واقعا سخته هيچ كس درك نميكنه كه چى ميكشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
سلام من دچارحمله پانیک شدم به دکتر درکلینیک مراجعه کردم و خوب شدم
Shishi
|
United States
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
سلام من یک مااه دچار این بیماری بودم . به حدی رسیدم یک ساعت نمیتونستم بخوابم حتی غذانمیتونستم بخورم .فقط بیمارستان بستری .همش فکر میکردم فشارم افتاده و احساس میکردم دوباره اون حمله بهم دست میده در حالی که فقط یک ترس بود .تا اینکه رفتم پیش یک دکتر روانشناس .داروی خواب و افسردگی بهم داد .نزدیک یک سال دارو استفاده کردم . انقد ادامه داشت تا خودم به این نتیجه رسیدم که جز خودم کسی نمیتونه کمکم کنه واینها همش یک تفکره اشنباهه.الان 4 ساله گذشته و از همیشه بهترم . اسم دارویی که برای خواب اسفاده میکردم .کلونازپام و داروی افسردگیم ماپروتیلین 25 بود . امیدوارم تمام عزیزانی که پانیک رو تجربه کردن زودی خوب شن و از این زجر کشیدن نجات پیدا کنن
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
خدا همه بیماران رو شفا بده
Shishi
|
United States
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
سلام من یک مااه دچار این بیماری بودم . به حدی رسیدم یک ساعت نمیتونستم بخوابم حتی غذانمیتونستم بخورم .فقط بیمارستان بستری .همش فکر میکردم فشارم افتاده و احساس میکردم دوباره اون حمله بهم دست میده در حالی که فقط یک ترس بود .تا اینکه رفتم پیش یک دکتر روانشناس .داروی خواب و افسردگی بهم داد .نزدیک یک سال دارو استفاده کردم . انقد ادامه داشت تا خودم به این نتیجه رسیدم که جز خودم کسی نمیتونه کمکم کنه واینها همش یک تفکره اشنباهه.الان 4 ساله گذشته و از همیشه بهترم . اسم دارویی که برای خواب اسفاده میکردم .کلونازپام و داروی افسردگیم ماپروتیلین 25 بود . امیدوارم تمام عزیزانی که پانیک رو تجربه کردن زودی خوب شن و از این زجر کشیدن نجات پیدا کنن
هانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
سلام منم بعضی ازین علائم رو دارم و بعضی اوقات یهو یه فشار عصبی بهم وارد میشه در حد ۱۰-۱۵ ثانیه. ولی سر ساعت این فشارها بهم وارد میشه.مثلا ۲ساعت یکبار. خستم کرده.چکار کنم
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
سلام ازداروى گياهى استفاده كنيد مثل زنجفيل وهرداروى گياهى أرام بخش به هر عطارى بگين داروى ارامبخش به شما ميده ازمايش تيروئيد هم بدين
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
سلام. من خیلی وقته به این بیماری مبتلا هستم. چند سال دفعه داشتم و خوب بودم ولی الان چند وقته دوباره شروع شده و تحت نظر پزشک هستم. ولی برای من شدت زیاده چون حتی از خوردن قرصها هم هراس دارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۳
من دچار این بیماری بودم و راه‌های مختلفی رو برای درمانش امتحان کردم و درنهایت بعد از کلی پرس‌و‌جو و تحقیق بهترین درمان رو برای این بیماری استفاده از داروهای گیاهی دیدم و شکرخدا ازش نتیجه گرفتم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۳
من دچار این بیماری بودم و راه‌های مختلفی رو برای درمانش امتحان کردم و درنهایت بعد از کلی پرس‌و‌جو و تحقیق بهترین درمان رو برای این بیماری استفاده از داروهای گیاهی دیدم و شکرخدا ازش نتیجه گرفتم.
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
سلام ممنونم بابت اطلاعاتی که نوشتین
امیدوارم راه درمانشوپیداکنم
یکی ازعزیزانم خیلی زجرمیکشه
براش دعاکنید
یاعلی
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
سلام من مدت زیادی اینجوریم باعث شده تن تن فشارخونم بالابره واقعا رنج میکشم ازدستش لطفا جواب بدین راه درمانش چیه؟
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
منم کسی رو میشناسم که به این بیماری مبتلاست براش دعا کنید
زهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
کاش اون عزیزانی که مشکل پانیکشون حل شده آدرس دکتر و روش درمان و داروهایی که مصرف کردن رو ذکر میکردن
امیر علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
سلام من دکتر بهم گفته پانیک داری وتحت درمانم ولی سرگیجه دارم علتش چیه جواب بدین لطفا
مينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
منم چند وقته درگير اين بيماريم واقعا حال بديه
من هم دارو مصرف ميكنم هم tms انجام ميدم بهتر شدم ولي كاملا خوب نشدم
كاش هيچ كسی مريض نشه
همه يكبار ميمرند من وقتي حمله پانيك بهم دست ميده مدام در حال مردنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
سلام میشه داروی طب سنتی رو به ماهم معرفی کنید ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶
متشکرم.ازاطلاعات خوبتان
هستی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
سلام
عالی بود
زهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۶
سلام کسی پاسخگو نیست؟
مرضیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
دوستان میشه طب سنتی رو به منم معرفی کنید منون میشم
زهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
سلام میخواستم از خانم رویا بپرسم اگه ممکنه اسم دکتر طب سنتی و داروهایی که مصرف کردن رو بگن ممنون.
رویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
من چندین ساله پانیک داشتم. خیلی روانپزشک و روانشناس رفتم . خیلی قرص خوردم. ولی نهایتا با طب سنتی درمان شدم.
الان هم دارم با استاد همکاری میکنم.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
باسلام و خسته نباشید بابت توضیحاتی که بالا دادین تشکر میکنم .ولی من ی خواهر دارم حدود ۱۷ سالشه .بار اوله میبینم اینجور میشه .قبل اینکه اینجور بشه شبش دادشم باش بحث کرده و عصبیش کرد .بعد نزدیک ساعت ۴و نیم شب بود که ی دفه سراسیمه بلند شد .میلرزید ی جوری شده بود انگار عقلشو از دست داده بود .لرزش شدید گرفته بود و هر چند دقیقه ۱ یا کمتر جیغ میکشید .و پاهاشو حس نمیکرد .همون شب بردمش دکتر دوتا امپول بهش زدن که کم کم خوب شد .ولی قبلش همش جیغ میکشید و میلرزید .خواستم بدونم به همین بیماری پا نیک گرفتار شده
پاسخ ها
مریم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
من همین علایم رو دارم فقط جیغ نمیکشم ولی چشمم تاریک میشه و تار میبینه شدید .بمن گفتن پانیک هس بعد از کلی ازمایش ام ار ای سیتی و ...
عبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
با سلام من ۲۷سالمه و نزدیک۶سال به این بیماری
مبتلا بودم پیش هر دکتری رفتم و دارو زیاد مصرف کردم که هیچ اثری نداشت وعوارض بدی برام داشتن تا اینکه از طریق دوستام با آیدی که معرفی میکنم آشنا شدم که درمان پانیک به صورت طب سنتی و گیاهی بود که خیلی تاثیر فوق العاده داشت
الان که ۷ماهه از مصرف این دارو گیاهی میگذره اصلا اون حالتها بهم دست نداده و خیلی حال خوبی دارم وخیلی سرخوشم آیدی تلگرامGjjca@
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۳
عالی
محمد رضا
|
Ukraine
|
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
عزیزانم هیچ کدام از پزشکان واقعت را به شما نمیگویند من به راحتی در مان شدم وضعیت من خیلی حاد بود و دوسال عذاب میکشیدم
پاسخ ها
ناشناس
| Turkey |
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
لطفا راه درمان رو توضيح بديد كه به بقيه عزيزان هم بتونيم كمك كنيم خدارو شكر كه خودتون درمان شديد اميدوارم براي شكر گذاري از خداوند هم كه شده روش درمان رو به بقيه بيماران بگيد عالي ميشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
متشکرم.ازاطلاعات خوبتان یک هفته درگیربیماری فزندم بودم وقتی به دکتررفتم تشخیصش پانیک بود ووارداینترنت شدم واطلاعاتی کسب کردم کمی ازدلهرم کاسته شدم متشکرم
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
کوچکترین هیجان یا عصبانیت شروع میشه زندگیم کارم همه چیزم مختل شده بیشتر از خودم خانوادم رو ناراحت کردم خودم هم که در حسرت نفس راحت کشیدن هستم شما رو به هر چیزی که قبول دارید اگر میتونید یه پزشک خبره یا یه طوری بهم کمک کنید خیلی دکتر رفتم اما نتیجه ندیدم دیگه جون تو بدنم نمونده به خدا همه اینا رو بدون اغراق و بزرگنمایی گفتم اگر چیزی میدونید فقط یه زحمت بکشید و چند کلمه همینجا پاسخ بدید ایمیل هم میزارم مرسی قربون دستتون امیدوارم از هر چی درد به دور باشید مرسی مرسی مرسی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
سلام
عالي بود
لطفا مطالب روان شناسي بيشتري بزاريم مثل اختلالات روان شناسي ؛ افسرگي، اهلال دوقطبي، فراموشي، شخصيت و ... بزارید
باتشکرفراوان ازسایت خوبتون

به گزارش ایرنا، برخی از داروها با عناوین مختلف از جمله برای تسکین دردهای روحی، روانی، عضلانی باعث وابستگی جسمی یا روانی فرد به دارو می‌ شود به طوری که با قطع دارو، علایم و عوارض آن ظاهر می شود.
تاثیرات این گونه داروها به اعتقاد روانشناسان کمتر از موادمخدر نیست به طوری که می تواند فرد را آنچنان وابسته کند که در صورت در دسترس نبودن آن به رفتارهای نامناسب دست بزند.
این داروها انواع زیادی دارند و مهم‌ ترین آنها داروهای خواب‌ آور، آرام ‌بخش، داروهای شبه افیونی و محرک ‌ها (ریتالین) هستند.
متاسفانه برخی افراد برای کنترل و درمان خواب یا اضطراب و بی قراری خود، به طور خودسرانه این داروها را مصرف می کنند و این رفتار نه تنها به بهبود اختلال ‌های آنان منجر نمی شود، بلکه موجب وابستگی به این داروها و در نهایت اعتیاد می شود.
روانشناس بخش ویژه روانپزشکی یکی از بیمارستان های اصفهان گفت: کسانی که از داروهای اعتیادآور استفاده می کنند و به نوعی به مصرف آنها معتاد شدند در صورت در دسترس نبودن آن علایمی شبیه مصرف مواد مخدر بویژه ˈشیشهˈ و ˈآمفتامین هاˈ در برخی از آنها بروز می کند.
سهیلا نریمانی، این علایم را شامل توهم، هذیان، اختلال در تفکر، بدبینی، اختلال روابط و درگیری با اطرافیان، پایین آمدن عملکرد، پرخاشگری شدید و در نهایت توهم شنیداری و دیداری ذکر کرد.
وی اظهارداشت: شایع‌ترین داروهای خواب‌آور و آرام‌بخش که با مصرف آنها خطر وابستگی و اعتیاد وجود دارد، داروهایی از خانواده بنزودیازپین‌ها (دیازپام، لورازپام، کلردیازپوکساید- کلونازپام و آلپرازولام) و باربیتورات ‌ها (فنوباربیتال و...) هستند.
این روانشناس تاکید کرد: متاسفانه تجویز مدام و مستمر برخی از این داروها، بیماران را برای قطع آن دچار مشکل از جمله حمله های اضطرانی و تشدید بیماری می کنند.
وی ادامه داد: گروهی دیگر از مصرف‌کنندگان داروهای خواب‌آور و آرام ‌بخش، مصرف‌کنندگان متامفتامین (شیشه) هستند که برای کاهش عوارض مصرف شیشه مانند اضطراب، بی‌قراری و بی‌خوابی شدید، به استفاده از آلپرازولام روی می‌ آورند.
نریمانی با تاکید بر اینکه مصرف و یا ادامه درمان با داروهای آرامبخش و ضد افسردگی باید زیر نظر پزشک صورت گیرد، گفت: بسیاری از روانپزشکان در صورتی که فرد مبتلا به معیارهای اعتیاد شامل نیاز به افزایش دوز، درگیری ذهنی با مصرف نباشد با ادامه مصرف دارو مخالفت نمی کنند.
وی نسبت به مصرف داروهای شبه مخدر که احتمال اعتیادآوری‌شان بالاست هشدار داد و گفت: از این گروه داروها می ‌توان به ضد دردهای شبه‌ مخدر از جمله مورفین و پتیدین اشاره کرد که در صورت مصرف طولانی‌ مدت، اعتیاد آورند، اما برای افرادی که در آی سی یو و یا سی سی یو مخدرهای تزریقی می‌ گیرند، در صورت بهبود و نداشتن درد مزمن، احتمال اعتیاد به دارو، در آنها بسیار کم است.
این روانشناس به گروه دیگری از شبه‌ مخدرها از جمله 'ترامادول' اشاره کرد و گفت: این دارو علاوه بر خواص شبه افیونی، با تاثیر بر گیرنده‌های سروتونینی، خلق فرد را هم بالا می‌ برد و می‌ تواند او را به نسبت سریع وابسته کند که در صورت مصرف زیاد این دارو، تشنج نیز دیده می ‌شود.
وی یادآور شد : این در حالی است که در موارد زیادی سوء مصرف‌ کنندگان و وابستگان به موادمخدر برای ترک ترامادول جایگزین می‌کنند ولی بعد از مدتی ترک مصرف این قرص هم خود مشکلی دوچندان می‌ شود.
نریمانی داروی گروه 'دیفنوکسیلات' را نیز بسیار اعتیاد آور دانست و گفت: کاربرد اصلی این دارو، کاهش حرکات روده بزرگ و جلوگیری از بروز اسهال‌ های غیرعفونی است ولی مصرف‌کنندگان موادمخدر این دارو را با دوز بسیار بالا، برای ترک، مورد سوء مصرف قرار می‌ دهند.
وی 'ریتالین' را مهمترین و پرمصرف ترین دارو عنوان کرد که خطر وابستگی به نسبت بالایی را دارد و گفت: مصرف این دارو در افراد معمولی می‌تواند اعتیادآور و همراه با علایمی شبیه عوارض مصرف متامفتامین (شیشه) باشد.
نریمانی تاکید کرد: این دارو از گروه محرک‌هاست و تنها کاربرد آن در پزشکی، مربوط به کودکان بیش‌فعال، کم‌توجه و مبتلایان به حمله خواب است..
این روانشناس تصریح کرد: متاسفانه سوء مصرف این دارو در بیشتر دانش‌آموزان و دانشجویان برای افزایش تمرکز در مطالعه و بیدارماندن دیده می شود و به عنوان یک داروی محرک، افسردگی، فراموشی و افت شدید تمرکز را به همراه دارد.
وی به خانواده ها هشدار داد که مراقب شب زنده داری های فرزندان خود باشند و در مورد خطر داروها به آنها هشدار دهند و از مصرف خودسرانه داروی فرزندان خود غافل نشوند.
در عین حال سازمان غذا و دارو هرساله نسبت به مصرف خودسرانه برخی داروهای اعتیاد آور تحت عنوان خواب‌آور و آرامبخش هشدار می دهد.
در این هشدارها مدام تاکید می شود که از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک خودداری شود زیرا عوارض آن در برخی موارد غرقابل جبران است.
6994/6026

انتهای پیام /*

 

برچسب ها

 

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  چند روزی است که خبر شیوع آنفولانزای خوکی در ایران به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شده و واکنش‌های زیادی را دربرداشته است؛ این خبر باعث ایجاد نگرانی در بین مردم، کنجکاوی و حساسیت بیشتر آنها درباره علل ایجاد این بیماری و راهکارهای پیشگیری از آن شده است.

به دلیل موج ایجاد شده و تشویش مردم، مسئولان وزارت بهداشت در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان به شدت این شایعه را تکذیب کردند و به مردم اطمینان و قوت قلب دادند که هیچ مشکل و نگرانی در این مورد وجود ندارد.

محمدمهدی گویا مدیر بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  اظهار کرد: شیوع آنفولانزای خوکی در کشور شایعه است و صحت ندارد؛ خوشبختانه کشور از نظر بهداشت و درمان و  بیماری‌های واگیر تحت کنترل کامل است.

وی افزود: در حال حاضر آنفولانزای نوع H3N2 در کشور شایع است که این بیماری مشکل خاصی را برای مردم ایجاد نمی‌کند و افراد با رعایت نکات بهداشتی و درمانی ساده مانند تماس نداشتن با بیماران و مراقبت‌های معمولی دچار مشکل خاصی نمی‌شوند.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

مدیر بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت شیوع آنفولانزا در فصل زمستان را طبیعی دانست و گفت: شیوع بیماری آنفولانزا در فصل زمستان یک مسئله کاملاً عادی است و مردم باید بیشتر از قبل دست‌های خود را با آب و صابون شستشو دهند و برای جلوگیری از پخش ویروس در هنگام سرفه و عطسه، از دستمال شخصی استفاده کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به کاهش شیوع آنفولانزا نسبت به سال گذشته اظهار کرد: در سال جاری، شدت بیماری‌زایی آنفلوانزا کمتر بوده است، هر چند در بعضی از کشور‌ها آنفلوانزای H۱N۱ شایع بوده و این موضوع امری غیر معمول و غیر طبیعی نیست.


بیشتر بخوانید: نشانه‌های ابتلا به آنفولانزای خوکی/ ویروس H1N1 در کمین چه‌ کسانی است؟


وی با اطمینان به مردم درباره رصد ویروس آنفولانزا در کشور به صورت شبانه‌روزی گفت: خوشبختانه در سال جاری، هیچ اتفاق خاصی در رابطه با افزایش روند این بیماری در کشور رخ نداده است و جای نگرانی نیست. هر چند تا پایان فصل سرما ممکن است شاهد موج دیگری از آنفلوانزا باشیم و این امر قابل پیش بینی نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

همچنین ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره شیوع آنفولانزای خوکی در ایران اظهار کرد: وجود آنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه است؛ به طور معمول سه نوع ویروس آنفلوآنزای فصلی در فصل سرما در همه جهان شایع می‌شوند که نوع H1N1 آن که به آنفلوآنزای خوکی معروف است در حال حاضر در ایران وجود ندارد.

حال با اطمینان از اینکه آنفولانزای خوکی در کشور وجود ندارد و مسئولان وزارت بهداشت با رصد شبانه روزی این ویروس از سلامتی مردم ایران محافظت می‌کنند؛ بد نیست کمی راجع به این بیماری و چگونگی ایجاد و عوارض آن آشنا شویم تا به راهکارهای پیشگیری از بیماری آگاهی پیدا کنیم. برای این منظور با مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفولانزا گفت وگو کردیم که مشروح  آن را در ادامه می‌خوانید

مهم‌ترین علائم آنفولانزای خوکی

مسعود مردانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری آنفولانزا در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علائم آنفولانزای خوکی اظهار کرد: علائم این بیماری کاملا شبیه آنفولانزای فصلی است و هیچ تفاوتی با آن ندارد؛ نشانه‌ها شامل شروع ناگهانی تب، لرز همراه با درد بدن، درد‌های استخوانی و عضلانی، عطسه و سرفه است.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

علائم آنفولانزای خوکی در چه کسانی شدیدتر است؟

وی درباره علائم این بیماری گفت: علائم این بیماری در افرادی که سطح ایمنی بدنشان کاهش یافته و یا افراد مبتلا به نقص ایمنی، همچنین افراد مبتلا به لوسمی، لنفوم و HIV+، افرادی که از داروی کورتون با دوز فوق فیزیولوژیک استفاده می‌کنند یا رادیوتراپی انجام داده‌اند، شدیدتر است.

مردانی درباره افرادی که بیشتر درمعرض خطر این بیماری قرار دارند، اظهار کرد: افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، افراد چاق و دارای BMI بالای ۴۰، افراد مبتلا به نارسایی کلیه که همودیالیز می‌شوند یا پیوند کلیه انجام داده‌اند و افرادی که پیوند قلب و ریه انجام داده‌اند؛ بیشتر در معرض این آنفولانزا قرار می‌گیرند.


بیشتر بخوانید: شیوع آنفولانزای خوکی در کشور صحت دارد؟


عضو کمیته کشوری آنفولانزا علائم بیماری در سنین مختلف متفاوت دانست و بیان کرد: علائم این بیماری در سنین مختلف یکسان نیست؛ به طور مثال ناتوانی در شیرخوردن، ضعف، بی‌حالی و تب از علائم این بیماری در یک نوزاد شیرخواره است؛ در حالی که در یک فرد میانسال کاهش سطح هوشیاری، تب و بدن درد شایع ترین علائم هستند.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

پس از آشنایی با شایع‌ترین علائم آنفولانزای خوکی، برای آگاهی از روش‌های پیشگیری و درمان آن با حمید عمادی متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید

چگونه می‌توان از آنفولانزا پیشگیری کرد؟

حمید عمادی متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری از آنفولانزا اظهار کرد: اولین و مهم‌ترین روش پیشگیری از آنفولانزا تزریق واکسن است که در اواخر شهریور و اوایل مهر وارد بازار می‌شود؛ تزریق این واکسن برای تمام افراد بلامانع است ولی برخی از افراد حتما باید از این واکسن استفاده کنند.

وی افزود: زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی و خونی زمینه‌ای، افراد دیابتی و مبتلایان به HIV+، همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شیمی درمانی انجام می‌دهند یا دارو‌هایی مصرف می‌کنند که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند، پرسنل بهداشتی بیمارستان اعم از پزشک، پرستار، نظافتچی و کارمند جزو افرادی هستند که حتما باید تزریق واکسن را در اولویت قرار دهند.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

عمادی تاکید کرد: تزریق واکسن آنفولانزا در افراد چاق با BMI بالای ۴۰ اهمیت چند برابر دارد، زیرا بیماری آنفولانزا برای این افراد بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره درمان این بیماری بیان کرد: این بیماری در اکثر موارد خود به خود بهبود پیدا می‌کند و در موارد خطرناک و ابتلای افراد در معرض خطر باید درمان دارویی به طور جدی پیگیری شود؛ درمان دارویی آنفولانزا تنها با یک کپسول به نام اوسلتامیویر است که اگر سریعا استفاده شود اثربخشی خوبی در درمان بیماری خواهد داشت.

وی درباره درمان غیردارویی آنفولانزا گفت: بهترین روش درمان غیردارویی این بیماری استراحت، مصرف مایعات گرم، خواب کافی و غذای مناسب و مقوی است؛ البته نکته مهم و قابل توجه این است که کم خوابی، خستگی، گرسنگی و سرما باعث تشدید بیماری خواهد شد.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

عمادی گفت: در حال حاضر آنفولانزا با منشا خوکی از بین رفته است و آنفولانزای شایع در فصل زمستان نگرانی زیادی را ایجاد نمی‌کند زیرا جز در موارد و افراد خاص، این بیماری خود به خود و با استراحت و مصرف مایعات گرم بهبود پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

هشدار سازمان غذا و دارو به قاچاقچیان و متقلبین فرآورده‌های آرایشی و بهداشتیبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالعظیم بهفر مدیر کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان عذا و دارو همزمان با آغاز طرح مقابله و مبارزه با کالا‌های آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه در سراسر کشور اظهار کرد: با متخلفین و جاعلان فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به‌شدت برخورد خواهیم کرد و اگر احتمالا وارد کننده یا واحد تولیدی قانونی اقدام به تخلفاتی در این زمینه داشته باشند حتما پروانه‌های بهداشتی آن‌ها باطل و مراتب به مقامات قضایی ارجاع خواهد شد.

مدیر کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان عذا و دارو افزود: خوشبختانه تخلفات وارد کنندکان قانونی و تولید کنندگان دارای پروانه، کم تعداد است.

وی ضمن یادآوری نقش مسئولان فنی به عنوان ناظران و نمایندگان قانونی این سازمان در شرکت‌ها و کارخانه‌های مربوطه اظهار امیدواری کرد با اجرا و گسترش طرح پست مارکتینگ شاهد بسط و توسعه مسئولیت پذیری در بین شرکت‌های رسمی کشور از یک سو و گسترش ضریب سلامت کالا‌های عرضه شده در سطح بازار خواهیم بود.

انتهای پیام/

آبتین حیدرزاده رئیس سنجش آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، از زمان ثبت‌نام دکتری تخصصی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: متقاضیان شرکت در آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی از ۱۶ بهمن ۹۷ می توانند برای ثبت نام مراجعه کنند.

رئیس سنجش آموزش پزشکی به زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود:  آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی در روز‌های ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ماه سال ۹۸ برگزار خواهد شد.

ثبت نام آزمون ارشد گروه علوم پزشکی از ۳۰ بهمن

حیدرزاده با اشاره به زمان ثبت‌نام آزمون ارشد گروه علوم پزشکی اظهار کرد: ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی نیز ۳۰ بهمن ماه ۹۷ آغاز می‌شود و تا ۱۰ اسفند ادامه دارد.

رئیس سنجش آموزش پزشکی به زمان برگزاری آزمون ارشد گروه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی در روز‌های ۳۰ و ۳۱ خرداد ۹۸ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

تحقیقات دانشمندان ایرانی در زمینه عوامل چاقی در مجله علمی لنستبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر و عضو کمیسیون جهانی لنست با بیان اینکه مجله بین المللی لنست با همکاری ۴۰ دانشمند از سراسر جهان کمیته تحقیقاتی را برای بررسی عوامل اساسی هدایت کننده چاقی در جهان راه اندازی کرده است، گفت: اخیرا گزارشی ۶۴ صفحه‌ای از این کمیته منتشر شده که در آن پدیده افزایش شیوع چاقی از منظری نوین مورد بررسی قرار گرفته است؛ در نتیجه این گزارش مشخص شده که برای کاهش شیوع چاقی لازم است با سه معضل جهانی چاقی، سوء تغذیه و گرمایش کره زمین که علل زمینه‌ای مشترک دارند، مقابله شود.

وی افزود: این گزارش بیان می‌کند که که با اصلاح زیرساخت‌های مختلف مانند عوامل اجتماعی و فردی کشور‌های مختلف و ساختار‌های جهانی می‌توان به شکلی موثر از روند فزاینده رشد چاقی، سوء تغذیه و تولید گاز‌های گلخانه‌ای جلوگیری کرد.

لاریجانی با اشاره به گزارش این کمیسیون گفت: برای مقابله با چاقی، سو تغذیه و تغییرات آب و هوایی لازم است سیاست مداران و مسئولان کشور‌های مختلف با موضعی قاطع مقابل سیاست‌ها و فعالیت‌های سودجویانه ساختار‌های تجاری قدرتمند که فعالیت‌های آن‌ها باعث ایجاد و تشدید این سه همه گیری جهانی می‌شوند، ایستادگی کنند و ساز و کار‌های موجود را تغییر دهند. این سازمان‌های تجاری که اکثر آن‌ها چند ملیتی هستند از طرق مختلف مانند تولید و توزیع مواد غذایی نامناسب که از یک سو باعث چاقی و کاهش دریافت مواد مغذی شده و از سوی دیگر به واسطه تولید گاز‌های گلخانه‌ای باعث به آسیب به سلامت عمومی و محیط زیست می‌شود، سلامت مردم و زمین را تهدید می‌کند.

سوء تغذیه، یکی ازبزرگترین علل مرگ و میر جهان

وی افزود: این گزارش سوء تغذیه در تمام اشکال آن (چاقی و سوء دریافت مواد مغذی) را از بزرگترین علل مرگ و میر در جهان می‌داند و بحث می‌کند که عوامل زمینه ساز چاقی و سوء تغذیه از طرق مختلف باعث تغییرات اقلیمی نگران کننده‌ شده‌اند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در برهه‌های مختلف سیاستگذاری‌هایی در سطح مجامع بین‌المللی برای مقابله با چاقی شده است، گفت: این سیاست‌ها با شکست مواجه بوده و در گزارش لنست راهکار‌هایی برای مقابله با این شکست‌ها و اجرای موفق سیاست‌ها ذکر شده است.

وی با بیان اینکه در طول ۲ دهه گذشته، چاقی، سوء تغذیه و تغییرات آب و هوایی هر یک به صورت جداگانه مورد توجه قرار گرفته‌اند، افزود: عدم تمایل سیاستگذاران برای اجرای سیاست‌های موجود، وجود تعارض قوی منافع تجاری برخی گروه‌ها و از سویی عدم تمایل کافی افکار عمومی و جامعه مدنی برای ایجاد تغییرات موثر در این زمینه از عوامل اصلی شکست در سیاست‌های تدوین شده در این زمینه هستند.

لاریجانی با اشاره به نظرات پروفسور بوید سوئینبرن، استاد تغذیه و بهداشت جهانی دانشگاه اوکلند نیوزلند و نایب رئیس کمیسیون چاقی گفت: طبق نظر ایشان نگاه‌ها به ۲ معضل سوء تغذیه و چاقی تا کنون به صورت ۲ قطب متضاد که در یکی کالری بیش از حد کم و در دیگری کالری بیش از حد زیاد دریافت می‌شود، بوده است؛ این در حالی است که تاثیر سیستم‌های تولید، توزیع و مصرف غذایی ناسالم و ناکافی در ایجاد هر ۲ معضل به شدت پر رنگ بوده که می‌توان عامل آن را سلطه جهانی یک اقتصاد سیاسی صرفا متمرکز بر بهره اقتصادی بدون توجه به پیامد‌های سلامت دانست.

وی ادامه داد: تغییرات اقلیمی نیز تحت تاثیر همین پدیده سودآوری و قدرت جهانی قرار تشدید شده‌اند که نتیجه آن آسیب‌های زیست محیطی جدی است به واسطه سیستم‌های تولید مواد غذایی، حمل و نقل شهری و بین شهری و طراحی شهری و استفاده بهینه از زمین ایجاد می‌شوند.

شناسایی عوامل زمینه ساز چاقی

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بررسی زمینه‌های مشترک این سه پدیده جهانی به عنوان "همه گیری مرتبط جهانی" برای دولت‌ها این امکان را فراهم می‌کند که عوامل زمینه ساز چاقی را معلوم نمایند و راه حل‌های اساسی برای پایان دادن به ده‌ها سال شکست در سیاستگذاری علیه چاقی ارائه کنند.

وی افزود: کمیسیون لنست به عنوان یک راه حل موثر برای حل این سه معضل، بررسی علل زمینه‌ای مشترک این سه پدیده فراگیر جهانی چاقی، سوء تغذیه و تغییرات آب و هوایی تعریف می‌کند که همگی از طریق عوامل زمینه ساز و راه حل‌های مشترک به هم ارتباط دارند.

عضو کمیسیون جهانی لنست گفت: عوامل زمینه ساز همه گیری مرتبط چاقی شامل روش‌های سنتی کشاورزی، سیستم‌های حمل و نقل نامناسب، طراحی شهری و کاربری زمین هستند که هر یک به نوبه خود تحت تاثیر سیاست‌ها و انگیزه‌های اقتصادی قرار دارند که باعث افزایش مصرف و نابرابری در بهره گیری از منابع می‌شود.

لزوم تشکیل کنوانسیون کنترل سیستم‌های غذایی

لاریجانی گفت: در میان اقدامات توصیه شده، این کمیسیون خواستار تشکیل یک کنوانسیون کنترل سیستم‌های غذایی، مشابه کنوانسیون‌های جهانی برای کنترل تنباکو و تغییرات اقلیمی است تا بتوان از طریق یک ساز و کار مشخص مانع نفوذ صنایع غذایی در سیاستگذاری و بسیج عمومی برای ایجاد سیستم‌های غذایی سالم، عادلانه و پایدار شده است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش کمیسیون چاقی لنست، انگیزه‌های اقتصادی باید باز طراحی شوند و پنج تریلیون یورو از سهم یارانه‌های دولتی برای سوخت فسیلی و فعالیت‌های کشاورزی بزرگ مقیاس در سطح جهانی باید به سمت فعالیت‌های پایدار، سالم و سازگار با محیط زیست هدایت شود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه لازم است یک صندوق بشر دوستانه جهانی برای حمایت از ایجاد تغیرات اساسی در مبارزه با چاقی ایجاد شود، گفت: بر اساس گزارش کمیسیون چاقی لنست، انگیزه‌های اقتصادی باید باز طراحی شوند و پنج تریلیون یورو از سهم یارانه‌های دولتی برای سوخت فسیلی و فعالیت‌های کشاورزی بزرگ مقیاس در سطح جهانی باید به سمت فعالیت‌های پایدار، سالم و سازگار با محیط زیست هدایت شود.

کودکان پر وزنی از سوء تغذیه رنج می‌برند

عضو کمیسیون جهانی لنست تاکید کرد: این گزارش مشخص کرده است که وجود کودکانی که در عین پر وزنی از سوء تغذیه رنج می‌برند در برخی از کشور‌ها یک هشداردهنده مهم است که به شدت تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی تشدید می‌شود.

وی با اشاره به نقش مردم در کنترل چاقی اظهار داشت: در این گزارش آمده است مقابله با پدیده جهانی نیاز به بازنگری فوری در نحوه خوردن، زندگی کردن، مصرف و حرکت انسان‌ها دارد و تحقق آن ملزم به ایجاد تغییرات زیادی در جنبه‌های زندگی افراد در جوامع است. به طوری که الگو‌های کسب و کار مرتبط باید پایدار و سلامت محور شوند تا بتوانیم به چالش‌های آینده در این زمینه پاسخ دهیم.

لاریجانی گفت: راه اندازی و تشکیل کمیته چاقی لنست با همکاری فدراسیون جهانی چاقی تحت هدایت تعدادی از دانشمندان برجسته دانشگاه اوکلند و دانشگاه جورج واشنگتن آغاز شد. تشکیل این کمیته آغازی برای راه اندازی یک سری از رویداد‌های جهانی بود.

ایران تنها کشور منطقه عضو کمیسیون کمیته چاقی لنست

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تنها کشور منطقه است که عضو این کمیسیون می‌باشد، گفت: آقای دکتر طوطی از محققین پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این کمیته مشارکت داشتند.

انتهای پیام/

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن عباسی دبیر اجرایی هفدهمین کنگره بین‌المللی جراحان دهان، فک و صورت در آستانه برگزاری هفدهمین دوره این کنگره در ارتباط با تومور‌های سر و گردن اظهار کرد: این مسئله از طریق خود مراقبتی به میزان بسیار زیاد قابل پیشگیری است و هر چه افراد نسبت به مشکلات غیر عادی در بدن خود حساس باشند و زودتر به پزشک مراجعه کنند درمان آن‌ها با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.
 
دبیر اجرایی هفدهمین کنگره جراحان دهان، فک و صورت گفت: آنقدر که تومور‌های سر و گردن می‌تواند فرد را دچار آسیب کند و درگیر سازد، تومور‌های سایر قسمت‌های بدن شاید چنین شرایطی را برای فرد ایجاد نکنند به طور مثال فردی که دچار سرطان استخوان در پا شده، در صورت قطع پا می‌تواند با استفاده از پروتز به راه رفتن خود ادامه دهد، اما فردی که در اثر سرطان فک، قسمت یا تمامی استخوان فک خود را از دست می‌دهد، دچار مشکلات عدیده‌ای در ظاهر، جویدن و تکلم می‌شود که منجر به افت کیفیت زندگی می‌شود.
 
وی به موضوع بازسازی سه بعدی جهت کمک به بیماران دچار تومور‌های سر و گردن اشاره کرد و گفت: این موضوع یک تکنولوژی جدید است که خوشبختانه طی سال‌های گذشته به کشور ما وارد شده و به کمک بیماران آمده است.
 
عباسی به ذکر مثالی اشاره کرد و گفت: اگر فردی در تصادف رانندگی گونه سمت چپ خود را از دست داده باشد با استفاده از تکنولوژی جدید از روی گونه سمت سالم یک گونه قرینه و دقیق با استفاده از تیتانیوم ساخته شده و در ناحیه آسیب دیده قرار داده می‌شود.
 
دبیراجرایی هفدهمین کنگره جراحان دهان، فک و صورت بیان کرد: همه این مباحث و دستاورد‌های نوین در کنگره امسال در قالب ده‌ها سخنرانی و گارگاه آموزشی ... با حضور اساتید و صاحب‌نظران مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.
 
عباسی افزود: در بخش جنبی کنگره امسال بزرگترین نمایشگاه عرضه محصولات مرتبط با جراحی فک و صورت بر پا خواهد شد.
 
هفدهمین کنگره بین المللی جراحان دهان فک و صورت ایران همزمان با نهمین همایش بین المللی ایمپنت خلیج فارس همزمان و هفتمین سموزیوم پژوهشی محققین جوان ۳۰ بهمن ماه تا ۳ اسفند ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.
 
انتهای پیام/