fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 54 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
علمی و پزشکی

علمی و پزشکی (6)

به گزارش ایرنا، برخی از داروها با عناوین مختلف از جمله برای تسکین دردهای روحی، روانی، عضلانی باعث وابستگی جسمی یا روانی فرد به دارو می‌ شود به طوری که با قطع دارو، علایم و عوارض آن ظاهر می شود.
تاثیرات این گونه داروها به اعتقاد روانشناسان کمتر از موادمخدر نیست به طوری که می تواند فرد را آنچنان وابسته کند که در صورت در دسترس نبودن آن به رفتارهای نامناسب دست بزند.
این داروها انواع زیادی دارند و مهم‌ ترین آنها داروهای خواب‌ آور، آرام ‌بخش، داروهای شبه افیونی و محرک ‌ها (ریتالین) هستند.
متاسفانه برخی افراد برای کنترل و درمان خواب یا اضطراب و بی قراری خود، به طور خودسرانه این داروها را مصرف می کنند و این رفتار نه تنها به بهبود اختلال ‌های آنان منجر نمی شود، بلکه موجب وابستگی به این داروها و در نهایت اعتیاد می شود.
روانشناس بخش ویژه روانپزشکی یکی از بیمارستان های اصفهان گفت: کسانی که از داروهای اعتیادآور استفاده می کنند و به نوعی به مصرف آنها معتاد شدند در صورت در دسترس نبودن آن علایمی شبیه مصرف مواد مخدر بویژه ˈشیشهˈ و ˈآمفتامین هاˈ در برخی از آنها بروز می کند.
سهیلا نریمانی، این علایم را شامل توهم، هذیان، اختلال در تفکر، بدبینی، اختلال روابط و درگیری با اطرافیان، پایین آمدن عملکرد، پرخاشگری شدید و در نهایت توهم شنیداری و دیداری ذکر کرد.
وی اظهارداشت: شایع‌ترین داروهای خواب‌آور و آرام‌بخش که با مصرف آنها خطر وابستگی و اعتیاد وجود دارد، داروهایی از خانواده بنزودیازپین‌ها (دیازپام، لورازپام، کلردیازپوکساید- کلونازپام و آلپرازولام) و باربیتورات ‌ها (فنوباربیتال و...) هستند.
این روانشناس تاکید کرد: متاسفانه تجویز مدام و مستمر برخی از این داروها، بیماران را برای قطع آن دچار مشکل از جمله حمله های اضطرانی و تشدید بیماری می کنند.
وی ادامه داد: گروهی دیگر از مصرف‌کنندگان داروهای خواب‌آور و آرام ‌بخش، مصرف‌کنندگان متامفتامین (شیشه) هستند که برای کاهش عوارض مصرف شیشه مانند اضطراب، بی‌قراری و بی‌خوابی شدید، به استفاده از آلپرازولام روی می‌ آورند.
نریمانی با تاکید بر اینکه مصرف و یا ادامه درمان با داروهای آرامبخش و ضد افسردگی باید زیر نظر پزشک صورت گیرد، گفت: بسیاری از روانپزشکان در صورتی که فرد مبتلا به معیارهای اعتیاد شامل نیاز به افزایش دوز، درگیری ذهنی با مصرف نباشد با ادامه مصرف دارو مخالفت نمی کنند.
وی نسبت به مصرف داروهای شبه مخدر که احتمال اعتیادآوری‌شان بالاست هشدار داد و گفت: از این گروه داروها می ‌توان به ضد دردهای شبه‌ مخدر از جمله مورفین و پتیدین اشاره کرد که در صورت مصرف طولانی‌ مدت، اعتیاد آورند، اما برای افرادی که در آی سی یو و یا سی سی یو مخدرهای تزریقی می‌ گیرند، در صورت بهبود و نداشتن درد مزمن، احتمال اعتیاد به دارو، در آنها بسیار کم است.
این روانشناس به گروه دیگری از شبه‌ مخدرها از جمله 'ترامادول' اشاره کرد و گفت: این دارو علاوه بر خواص شبه افیونی، با تاثیر بر گیرنده‌های سروتونینی، خلق فرد را هم بالا می‌ برد و می‌ تواند او را به نسبت سریع وابسته کند که در صورت مصرف زیاد این دارو، تشنج نیز دیده می ‌شود.
وی یادآور شد : این در حالی است که در موارد زیادی سوء مصرف‌ کنندگان و وابستگان به موادمخدر برای ترک ترامادول جایگزین می‌کنند ولی بعد از مدتی ترک مصرف این قرص هم خود مشکلی دوچندان می‌ شود.
نریمانی داروی گروه 'دیفنوکسیلات' را نیز بسیار اعتیاد آور دانست و گفت: کاربرد اصلی این دارو، کاهش حرکات روده بزرگ و جلوگیری از بروز اسهال‌ های غیرعفونی است ولی مصرف‌کنندگان موادمخدر این دارو را با دوز بسیار بالا، برای ترک، مورد سوء مصرف قرار می‌ دهند.
وی 'ریتالین' را مهمترین و پرمصرف ترین دارو عنوان کرد که خطر وابستگی به نسبت بالایی را دارد و گفت: مصرف این دارو در افراد معمولی می‌تواند اعتیادآور و همراه با علایمی شبیه عوارض مصرف متامفتامین (شیشه) باشد.
نریمانی تاکید کرد: این دارو از گروه محرک‌هاست و تنها کاربرد آن در پزشکی، مربوط به کودکان بیش‌فعال، کم‌توجه و مبتلایان به حمله خواب است..
این روانشناس تصریح کرد: متاسفانه سوء مصرف این دارو در بیشتر دانش‌آموزان و دانشجویان برای افزایش تمرکز در مطالعه و بیدارماندن دیده می شود و به عنوان یک داروی محرک، افسردگی، فراموشی و افت شدید تمرکز را به همراه دارد.
وی به خانواده ها هشدار داد که مراقب شب زنده داری های فرزندان خود باشند و در مورد خطر داروها به آنها هشدار دهند و از مصرف خودسرانه داروی فرزندان خود غافل نشوند.
در عین حال سازمان غذا و دارو هرساله نسبت به مصرف خودسرانه برخی داروهای اعتیاد آور تحت عنوان خواب‌آور و آرامبخش هشدار می دهد.
در این هشدارها مدام تاکید می شود که از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک خودداری شود زیرا عوارض آن در برخی موارد غرقابل جبران است.
6994/6026

انتهای پیام /*

 

برچسب ها

 

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  چند روزی است که خبر شیوع آنفولانزای خوکی در ایران به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شده و واکنش‌های زیادی را دربرداشته است؛ این خبر باعث ایجاد نگرانی در بین مردم، کنجکاوی و حساسیت بیشتر آنها درباره علل ایجاد این بیماری و راهکارهای پیشگیری از آن شده است.

به دلیل موج ایجاد شده و تشویش مردم، مسئولان وزارت بهداشت در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان به شدت این شایعه را تکذیب کردند و به مردم اطمینان و قوت قلب دادند که هیچ مشکل و نگرانی در این مورد وجود ندارد.

محمدمهدی گویا مدیر بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  اظهار کرد: شیوع آنفولانزای خوکی در کشور شایعه است و صحت ندارد؛ خوشبختانه کشور از نظر بهداشت و درمان و  بیماری‌های واگیر تحت کنترل کامل است.

وی افزود: در حال حاضر آنفولانزای نوع H3N2 در کشور شایع است که این بیماری مشکل خاصی را برای مردم ایجاد نمی‌کند و افراد با رعایت نکات بهداشتی و درمانی ساده مانند تماس نداشتن با بیماران و مراقبت‌های معمولی دچار مشکل خاصی نمی‌شوند.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

مدیر بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت شیوع آنفولانزا در فصل زمستان را طبیعی دانست و گفت: شیوع بیماری آنفولانزا در فصل زمستان یک مسئله کاملاً عادی است و مردم باید بیشتر از قبل دست‌های خود را با آب و صابون شستشو دهند و برای جلوگیری از پخش ویروس در هنگام سرفه و عطسه، از دستمال شخصی استفاده کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به کاهش شیوع آنفولانزا نسبت به سال گذشته اظهار کرد: در سال جاری، شدت بیماری‌زایی آنفلوانزا کمتر بوده است، هر چند در بعضی از کشور‌ها آنفلوانزای H۱N۱ شایع بوده و این موضوع امری غیر معمول و غیر طبیعی نیست.


بیشتر بخوانید: نشانه‌های ابتلا به آنفولانزای خوکی/ ویروس H1N1 در کمین چه‌ کسانی است؟


وی با اطمینان به مردم درباره رصد ویروس آنفولانزا در کشور به صورت شبانه‌روزی گفت: خوشبختانه در سال جاری، هیچ اتفاق خاصی در رابطه با افزایش روند این بیماری در کشور رخ نداده است و جای نگرانی نیست. هر چند تا پایان فصل سرما ممکن است شاهد موج دیگری از آنفلوانزا باشیم و این امر قابل پیش بینی نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

همچنین ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره شیوع آنفولانزای خوکی در ایران اظهار کرد: وجود آنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه است؛ به طور معمول سه نوع ویروس آنفلوآنزای فصلی در فصل سرما در همه جهان شایع می‌شوند که نوع H1N1 آن که به آنفلوآنزای خوکی معروف است در حال حاضر در ایران وجود ندارد.

حال با اطمینان از اینکه آنفولانزای خوکی در کشور وجود ندارد و مسئولان وزارت بهداشت با رصد شبانه روزی این ویروس از سلامتی مردم ایران محافظت می‌کنند؛ بد نیست کمی راجع به این بیماری و چگونگی ایجاد و عوارض آن آشنا شویم تا به راهکارهای پیشگیری از بیماری آگاهی پیدا کنیم. برای این منظور با مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفولانزا گفت وگو کردیم که مشروح  آن را در ادامه می‌خوانید

مهم‌ترین علائم آنفولانزای خوکی

مسعود مردانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری آنفولانزا در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علائم آنفولانزای خوکی اظهار کرد: علائم این بیماری کاملا شبیه آنفولانزای فصلی است و هیچ تفاوتی با آن ندارد؛ نشانه‌ها شامل شروع ناگهانی تب، لرز همراه با درد بدن، درد‌های استخوانی و عضلانی، عطسه و سرفه است.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

علائم آنفولانزای خوکی در چه کسانی شدیدتر است؟

وی درباره علائم این بیماری گفت: علائم این بیماری در افرادی که سطح ایمنی بدنشان کاهش یافته و یا افراد مبتلا به نقص ایمنی، همچنین افراد مبتلا به لوسمی، لنفوم و HIV+، افرادی که از داروی کورتون با دوز فوق فیزیولوژیک استفاده می‌کنند یا رادیوتراپی انجام داده‌اند، شدیدتر است.

مردانی درباره افرادی که بیشتر درمعرض خطر این بیماری قرار دارند، اظهار کرد: افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، افراد چاق و دارای BMI بالای ۴۰، افراد مبتلا به نارسایی کلیه که همودیالیز می‌شوند یا پیوند کلیه انجام داده‌اند و افرادی که پیوند قلب و ریه انجام داده‌اند؛ بیشتر در معرض این آنفولانزا قرار می‌گیرند.


بیشتر بخوانید: شیوع آنفولانزای خوکی در کشور صحت دارد؟


عضو کمیته کشوری آنفولانزا علائم بیماری در سنین مختلف متفاوت دانست و بیان کرد: علائم این بیماری در سنین مختلف یکسان نیست؛ به طور مثال ناتوانی در شیرخوردن، ضعف، بی‌حالی و تب از علائم این بیماری در یک نوزاد شیرخواره است؛ در حالی که در یک فرد میانسال کاهش سطح هوشیاری، تب و بدن درد شایع ترین علائم هستند.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

پس از آشنایی با شایع‌ترین علائم آنفولانزای خوکی، برای آگاهی از روش‌های پیشگیری و درمان آن با حمید عمادی متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید

چگونه می‌توان از آنفولانزا پیشگیری کرد؟

حمید عمادی متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری از آنفولانزا اظهار کرد: اولین و مهم‌ترین روش پیشگیری از آنفولانزا تزریق واکسن است که در اواخر شهریور و اوایل مهر وارد بازار می‌شود؛ تزریق این واکسن برای تمام افراد بلامانع است ولی برخی از افراد حتما باید از این واکسن استفاده کنند.

وی افزود: زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی و خونی زمینه‌ای، افراد دیابتی و مبتلایان به HIV+، همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شیمی درمانی انجام می‌دهند یا دارو‌هایی مصرف می‌کنند که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند، پرسنل بهداشتی بیمارستان اعم از پزشک، پرستار، نظافتچی و کارمند جزو افرادی هستند که حتما باید تزریق واکسن را در اولویت قرار دهند.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

عمادی تاکید کرد: تزریق واکسن آنفولانزا در افراد چاق با BMI بالای ۴۰ اهمیت چند برابر دارد، زیرا بیماری آنفولانزا برای این افراد بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره درمان این بیماری بیان کرد: این بیماری در اکثر موارد خود به خود بهبود پیدا می‌کند و در موارد خطرناک و ابتلای افراد در معرض خطر باید درمان دارویی به طور جدی پیگیری شود؛ درمان دارویی آنفولانزا تنها با یک کپسول به نام اوسلتامیویر است که اگر سریعا استفاده شود اثربخشی خوبی در درمان بیماری خواهد داشت.

وی درباره درمان غیردارویی آنفولانزا گفت: بهترین روش درمان غیردارویی این بیماری استراحت، مصرف مایعات گرم، خواب کافی و غذای مناسب و مقوی است؛ البته نکته مهم و قابل توجه این است که کم خوابی، خستگی، گرسنگی و سرما باعث تشدید بیماری خواهد شد.

آنفولانزای خوکی؛ از شایعه تا واقعیت/ افراد در معرض خطر هوشیار باشند

عمادی گفت: در حال حاضر آنفولانزا با منشا خوکی از بین رفته است و آنفولانزای شایع در فصل زمستان نگرانی زیادی را ایجاد نمی‌کند زیرا جز در موارد و افراد خاص، این بیماری خود به خود و با استراحت و مصرف مایعات گرم بهبود پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

هشدار سازمان غذا و دارو به قاچاقچیان و متقلبین فرآورده‌های آرایشی و بهداشتیبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالعظیم بهفر مدیر کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان عذا و دارو همزمان با آغاز طرح مقابله و مبارزه با کالا‌های آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه در سراسر کشور اظهار کرد: با متخلفین و جاعلان فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به‌شدت برخورد خواهیم کرد و اگر احتمالا وارد کننده یا واحد تولیدی قانونی اقدام به تخلفاتی در این زمینه داشته باشند حتما پروانه‌های بهداشتی آن‌ها باطل و مراتب به مقامات قضایی ارجاع خواهد شد.

مدیر کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان عذا و دارو افزود: خوشبختانه تخلفات وارد کنندکان قانونی و تولید کنندگان دارای پروانه، کم تعداد است.

وی ضمن یادآوری نقش مسئولان فنی به عنوان ناظران و نمایندگان قانونی این سازمان در شرکت‌ها و کارخانه‌های مربوطه اظهار امیدواری کرد با اجرا و گسترش طرح پست مارکتینگ شاهد بسط و توسعه مسئولیت پذیری در بین شرکت‌های رسمی کشور از یک سو و گسترش ضریب سلامت کالا‌های عرضه شده در سطح بازار خواهیم بود.

انتهای پیام/

آبتین حیدرزاده رئیس سنجش آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، از زمان ثبت‌نام دکتری تخصصی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: متقاضیان شرکت در آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی از ۱۶ بهمن ۹۷ می توانند برای ثبت نام مراجعه کنند.

رئیس سنجش آموزش پزشکی به زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود:  آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی در روز‌های ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ماه سال ۹۸ برگزار خواهد شد.

ثبت نام آزمون ارشد گروه علوم پزشکی از ۳۰ بهمن

حیدرزاده با اشاره به زمان ثبت‌نام آزمون ارشد گروه علوم پزشکی اظهار کرد: ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی نیز ۳۰ بهمن ماه ۹۷ آغاز می‌شود و تا ۱۰ اسفند ادامه دارد.

رئیس سنجش آموزش پزشکی به زمان برگزاری آزمون ارشد گروه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی در روز‌های ۳۰ و ۳۱ خرداد ۹۸ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

تحقیقات دانشمندان ایرانی در زمینه عوامل چاقی در مجله علمی لنستبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر و عضو کمیسیون جهانی لنست با بیان اینکه مجله بین المللی لنست با همکاری ۴۰ دانشمند از سراسر جهان کمیته تحقیقاتی را برای بررسی عوامل اساسی هدایت کننده چاقی در جهان راه اندازی کرده است، گفت: اخیرا گزارشی ۶۴ صفحه‌ای از این کمیته منتشر شده که در آن پدیده افزایش شیوع چاقی از منظری نوین مورد بررسی قرار گرفته است؛ در نتیجه این گزارش مشخص شده که برای کاهش شیوع چاقی لازم است با سه معضل جهانی چاقی، سوء تغذیه و گرمایش کره زمین که علل زمینه‌ای مشترک دارند، مقابله شود.

وی افزود: این گزارش بیان می‌کند که که با اصلاح زیرساخت‌های مختلف مانند عوامل اجتماعی و فردی کشور‌های مختلف و ساختار‌های جهانی می‌توان به شکلی موثر از روند فزاینده رشد چاقی، سوء تغذیه و تولید گاز‌های گلخانه‌ای جلوگیری کرد.

لاریجانی با اشاره به گزارش این کمیسیون گفت: برای مقابله با چاقی، سو تغذیه و تغییرات آب و هوایی لازم است سیاست مداران و مسئولان کشور‌های مختلف با موضعی قاطع مقابل سیاست‌ها و فعالیت‌های سودجویانه ساختار‌های تجاری قدرتمند که فعالیت‌های آن‌ها باعث ایجاد و تشدید این سه همه گیری جهانی می‌شوند، ایستادگی کنند و ساز و کار‌های موجود را تغییر دهند. این سازمان‌های تجاری که اکثر آن‌ها چند ملیتی هستند از طرق مختلف مانند تولید و توزیع مواد غذایی نامناسب که از یک سو باعث چاقی و کاهش دریافت مواد مغذی شده و از سوی دیگر به واسطه تولید گاز‌های گلخانه‌ای باعث به آسیب به سلامت عمومی و محیط زیست می‌شود، سلامت مردم و زمین را تهدید می‌کند.

سوء تغذیه، یکی ازبزرگترین علل مرگ و میر جهان

وی افزود: این گزارش سوء تغذیه در تمام اشکال آن (چاقی و سوء دریافت مواد مغذی) را از بزرگترین علل مرگ و میر در جهان می‌داند و بحث می‌کند که عوامل زمینه ساز چاقی و سوء تغذیه از طرق مختلف باعث تغییرات اقلیمی نگران کننده‌ شده‌اند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در برهه‌های مختلف سیاستگذاری‌هایی در سطح مجامع بین‌المللی برای مقابله با چاقی شده است، گفت: این سیاست‌ها با شکست مواجه بوده و در گزارش لنست راهکار‌هایی برای مقابله با این شکست‌ها و اجرای موفق سیاست‌ها ذکر شده است.

وی با بیان اینکه در طول ۲ دهه گذشته، چاقی، سوء تغذیه و تغییرات آب و هوایی هر یک به صورت جداگانه مورد توجه قرار گرفته‌اند، افزود: عدم تمایل سیاستگذاران برای اجرای سیاست‌های موجود، وجود تعارض قوی منافع تجاری برخی گروه‌ها و از سویی عدم تمایل کافی افکار عمومی و جامعه مدنی برای ایجاد تغییرات موثر در این زمینه از عوامل اصلی شکست در سیاست‌های تدوین شده در این زمینه هستند.

لاریجانی با اشاره به نظرات پروفسور بوید سوئینبرن، استاد تغذیه و بهداشت جهانی دانشگاه اوکلند نیوزلند و نایب رئیس کمیسیون چاقی گفت: طبق نظر ایشان نگاه‌ها به ۲ معضل سوء تغذیه و چاقی تا کنون به صورت ۲ قطب متضاد که در یکی کالری بیش از حد کم و در دیگری کالری بیش از حد زیاد دریافت می‌شود، بوده است؛ این در حالی است که تاثیر سیستم‌های تولید، توزیع و مصرف غذایی ناسالم و ناکافی در ایجاد هر ۲ معضل به شدت پر رنگ بوده که می‌توان عامل آن را سلطه جهانی یک اقتصاد سیاسی صرفا متمرکز بر بهره اقتصادی بدون توجه به پیامد‌های سلامت دانست.

وی ادامه داد: تغییرات اقلیمی نیز تحت تاثیر همین پدیده سودآوری و قدرت جهانی قرار تشدید شده‌اند که نتیجه آن آسیب‌های زیست محیطی جدی است به واسطه سیستم‌های تولید مواد غذایی، حمل و نقل شهری و بین شهری و طراحی شهری و استفاده بهینه از زمین ایجاد می‌شوند.

شناسایی عوامل زمینه ساز چاقی

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بررسی زمینه‌های مشترک این سه پدیده جهانی به عنوان "همه گیری مرتبط جهانی" برای دولت‌ها این امکان را فراهم می‌کند که عوامل زمینه ساز چاقی را معلوم نمایند و راه حل‌های اساسی برای پایان دادن به ده‌ها سال شکست در سیاستگذاری علیه چاقی ارائه کنند.

وی افزود: کمیسیون لنست به عنوان یک راه حل موثر برای حل این سه معضل، بررسی علل زمینه‌ای مشترک این سه پدیده فراگیر جهانی چاقی، سوء تغذیه و تغییرات آب و هوایی تعریف می‌کند که همگی از طریق عوامل زمینه ساز و راه حل‌های مشترک به هم ارتباط دارند.

عضو کمیسیون جهانی لنست گفت: عوامل زمینه ساز همه گیری مرتبط چاقی شامل روش‌های سنتی کشاورزی، سیستم‌های حمل و نقل نامناسب، طراحی شهری و کاربری زمین هستند که هر یک به نوبه خود تحت تاثیر سیاست‌ها و انگیزه‌های اقتصادی قرار دارند که باعث افزایش مصرف و نابرابری در بهره گیری از منابع می‌شود.

لزوم تشکیل کنوانسیون کنترل سیستم‌های غذایی

لاریجانی گفت: در میان اقدامات توصیه شده، این کمیسیون خواستار تشکیل یک کنوانسیون کنترل سیستم‌های غذایی، مشابه کنوانسیون‌های جهانی برای کنترل تنباکو و تغییرات اقلیمی است تا بتوان از طریق یک ساز و کار مشخص مانع نفوذ صنایع غذایی در سیاستگذاری و بسیج عمومی برای ایجاد سیستم‌های غذایی سالم، عادلانه و پایدار شده است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش کمیسیون چاقی لنست، انگیزه‌های اقتصادی باید باز طراحی شوند و پنج تریلیون یورو از سهم یارانه‌های دولتی برای سوخت فسیلی و فعالیت‌های کشاورزی بزرگ مقیاس در سطح جهانی باید به سمت فعالیت‌های پایدار، سالم و سازگار با محیط زیست هدایت شود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه لازم است یک صندوق بشر دوستانه جهانی برای حمایت از ایجاد تغیرات اساسی در مبارزه با چاقی ایجاد شود، گفت: بر اساس گزارش کمیسیون چاقی لنست، انگیزه‌های اقتصادی باید باز طراحی شوند و پنج تریلیون یورو از سهم یارانه‌های دولتی برای سوخت فسیلی و فعالیت‌های کشاورزی بزرگ مقیاس در سطح جهانی باید به سمت فعالیت‌های پایدار، سالم و سازگار با محیط زیست هدایت شود.

کودکان پر وزنی از سوء تغذیه رنج می‌برند

عضو کمیسیون جهانی لنست تاکید کرد: این گزارش مشخص کرده است که وجود کودکانی که در عین پر وزنی از سوء تغذیه رنج می‌برند در برخی از کشور‌ها یک هشداردهنده مهم است که به شدت تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی تشدید می‌شود.

وی با اشاره به نقش مردم در کنترل چاقی اظهار داشت: در این گزارش آمده است مقابله با پدیده جهانی نیاز به بازنگری فوری در نحوه خوردن، زندگی کردن، مصرف و حرکت انسان‌ها دارد و تحقق آن ملزم به ایجاد تغییرات زیادی در جنبه‌های زندگی افراد در جوامع است. به طوری که الگو‌های کسب و کار مرتبط باید پایدار و سلامت محور شوند تا بتوانیم به چالش‌های آینده در این زمینه پاسخ دهیم.

لاریجانی گفت: راه اندازی و تشکیل کمیته چاقی لنست با همکاری فدراسیون جهانی چاقی تحت هدایت تعدادی از دانشمندان برجسته دانشگاه اوکلند و دانشگاه جورج واشنگتن آغاز شد. تشکیل این کمیته آغازی برای راه اندازی یک سری از رویداد‌های جهانی بود.

ایران تنها کشور منطقه عضو کمیسیون کمیته چاقی لنست

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تنها کشور منطقه است که عضو این کمیسیون می‌باشد، گفت: آقای دکتر طوطی از محققین پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این کمیته مشارکت داشتند.

انتهای پیام/

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن عباسی دبیر اجرایی هفدهمین کنگره بین‌المللی جراحان دهان، فک و صورت در آستانه برگزاری هفدهمین دوره این کنگره در ارتباط با تومور‌های سر و گردن اظهار کرد: این مسئله از طریق خود مراقبتی به میزان بسیار زیاد قابل پیشگیری است و هر چه افراد نسبت به مشکلات غیر عادی در بدن خود حساس باشند و زودتر به پزشک مراجعه کنند درمان آن‌ها با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.
 
دبیر اجرایی هفدهمین کنگره جراحان دهان، فک و صورت گفت: آنقدر که تومور‌های سر و گردن می‌تواند فرد را دچار آسیب کند و درگیر سازد، تومور‌های سایر قسمت‌های بدن شاید چنین شرایطی را برای فرد ایجاد نکنند به طور مثال فردی که دچار سرطان استخوان در پا شده، در صورت قطع پا می‌تواند با استفاده از پروتز به راه رفتن خود ادامه دهد، اما فردی که در اثر سرطان فک، قسمت یا تمامی استخوان فک خود را از دست می‌دهد، دچار مشکلات عدیده‌ای در ظاهر، جویدن و تکلم می‌شود که منجر به افت کیفیت زندگی می‌شود.
 
وی به موضوع بازسازی سه بعدی جهت کمک به بیماران دچار تومور‌های سر و گردن اشاره کرد و گفت: این موضوع یک تکنولوژی جدید است که خوشبختانه طی سال‌های گذشته به کشور ما وارد شده و به کمک بیماران آمده است.
 
عباسی به ذکر مثالی اشاره کرد و گفت: اگر فردی در تصادف رانندگی گونه سمت چپ خود را از دست داده باشد با استفاده از تکنولوژی جدید از روی گونه سمت سالم یک گونه قرینه و دقیق با استفاده از تیتانیوم ساخته شده و در ناحیه آسیب دیده قرار داده می‌شود.
 
دبیراجرایی هفدهمین کنگره جراحان دهان، فک و صورت بیان کرد: همه این مباحث و دستاورد‌های نوین در کنگره امسال در قالب ده‌ها سخنرانی و گارگاه آموزشی ... با حضور اساتید و صاحب‌نظران مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.
 
عباسی افزود: در بخش جنبی کنگره امسال بزرگترین نمایشگاه عرضه محصولات مرتبط با جراحی فک و صورت بر پا خواهد شد.
 
هفدهمین کنگره بین المللی جراحان دهان فک و صورت ایران همزمان با نهمین همایش بین المللی ایمپنت خلیج فارس همزمان و هفتمین سموزیوم پژوهشی محققین جوان ۳۰ بهمن ماه تا ۳ اسفند ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.
 
انتهای پیام/