مراسم پر شور تشییع پیکر شهدای پاسدار مدافع وطن

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 218 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
فرهنگی هنری

فرهنگی هنری (9)

          هیات وزیران نرخ ارزی و هزینه حج ۹۸ را تصویب کرد. سازمان حج و زیارت هنوز نسبت به نامه‌ای که منتشر شده واکنشی نشان نداده است اما رییس این سازمان قبلا ابراز امیدواری کرده بود که «حج ۹۸ با قیمتی زیر ۳۰ میلیون تومان انجام شود.»

به گزارش ایسنا، در تصویب نامه‌ای که با امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور منتشر شده، ارز مورد نیاز حج ۹۸ از طریق سامانه نیما و به ازای هر دلار هفت‌هزار تومان تأمین می‌شود. هزینه حج شامل دو بخش ریالی و ارزی می‌شود که علی‌رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت پیش تر اعلام کرده بود: هزینه‌های ثابت حج تمتع برای هر نفر بین ۳۱۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار تمام می‌شود. این سازمان هنوز هزینه‌های ریالی حج تمتع ۹۸ و قیمت تمام‌شده آن را اعلام نکرده است اما در محاسبه اولی با در نظر گرفتن نرخ ارز تصویب‌شده، قیمت ارزی سفر حج ۹۸، مبلغی در حدود ۲۱ تا ۲۳ میلیون تومان می‌شود که هزینه ریالی نیز به آن اضافه خواهد شد.

در تصویب‌نامه منتشرشده نیز آمده که هیأت وزیران در جلسه ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب کرد:

مبلغ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار از طریق سامانه نیما (به ازای هر دلار هفتاد هزار (۷۰.۰۰۰) ریال) برای تأمین هزینه‌های برگزاری حج تمتع سال ۱۳۹۸ در اختیار سازمان حج و زیارت قرار می‌گیرد.

سازمان حج و زیارت موظف است معادل ریالی مبلغ مذکور را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند.

این مصوبه از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور امضا و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ابلاغ شده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و رئیس این سازمان بارها از تلاش برای کاهش نرخ ارز در محاسبه قیمت تمام‌شده حج تمتع اطلاع داده بودند. رشیدیان در آخرین اظهارنظر درباره قیمت حج ۹۸ با یادآوری اینکه ارز تأمین‌شده برای حج سال ۹۷ با نرخ ۳,۸۰۰ تومان تأمین شده بود، گفته است: اگر بنا باشد حج ۹۸ با ارز نیمایی تأمین شود قطعاً (قیمت) افزایش بیش از دوبرابری نسبت به حج گذشته خواهد داشت اما با تلاش‌های صورت‌گرفته تقریباً این افزایش قیمت مهار شده است.

قیمت حج سال ۹۷ از حدود ١٣ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان تا حدود ١٨ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان بود.

مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان پنجمین جشنواره هنر مقاومت عصر امروز برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره هنر مقاومت برگزار شد/ سردار نقدی: جشنواره هنر مقاومت به تقلید از عمار به شهرستان‌ها برودبه گزارش حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان پنجمین جشنواره هنر مقاومت عصر امروز (چهارشنبه ۲۴ بهمن) با حضور هنرمندان، مدیران و مسئولین لشکری و کشوری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر هنرمندان و دبیران بخش‌های دهگانه، مسعود نجابتی دبیرکل جشنواره، محمد حبیبی سرپرست بنیاد فرهنگی روایت فتح، سردار نقدی معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، محسن سلیمانی مدیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر و احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور دارند.

سردار نقدی در ابتدای این مراسم گفت: امروز روز مهمی برای ملت ما بود و پیام رهبری معظم را دیدیم و شنیدیم. هر کدام از این عبارات، به اندازه یک کتاب و بیشتر پیام دارد. بنده شخصا به جوانان حسودی کردم. ما هم با جوانان هستیم تا ایستگاه قدس.

وی افزود: امروز همه دنیا خیره مانده‌اند از انقلابی که توانسته است به چهل سالگی برسد. این چهل سال ایستادگی ثابت کرد که مردم ایران لایق آینده‌ای بسیار درخشان‌تر هستند.

این مقام مسئول سپس درباره پنجمین جشنواره هنر مقاومت گفت: آثار به بلوغ خوبی رسیده و از نظر شکل و مضمون بسیار رشد داشته است.

سردار نقدی به برگزارکنندگان جشنواره پیشنهاد کرد مانند جشنواره عمار تمهیدی بیندیشند که نه فقط به صورت مجازی، بلکه حقیقتاً آثار را به همه نقاط کشور ببرند و اکران کنند.

انتهای پیام/

در آئین ویژه دکلمه خوانی این فعال سیاسی قبل ازانقلاب ,که با حضور قشرهای مختلف مردم وعلاقمندان در این مسجد برگزارشد, پس از خاطره گویی حاج تقی هنرمند مدیر فرهنگی گروه شهید دستغیب , فایل صوتی این دکلمه خوان ناشناس راکه ازسایت تابناک برداشت شده است پخش کردند که مورد توجه حاضران قرار گرفت .

حاج حسین مدنی 74 ساله واز فعالان سیاسی قبل از انقلاب این شهر به حضورگسترده مردم کاشان که به رهبری علما وروحانیون منطقه ساماندهی می شد اشاره کرد وگفت: حدود چهار ماه به پیروزی انقلاب اسلامی مانده بود که این دکلمه با همیاری استاد حسینعلی شریف موذن وقاری برترکشوری تهیه و در تهران شهریور 57 مقابل مدرسه عالی بازرگانی ,درکاشان عاشورای 57  و درقمصر شام عاشورای57  اجرا کردم ,که بعد از آن مورد تعقیب اطلاعات شهربانی آن دوران قرار گرفتم .

این دکلمه که حال وهوای آن دوران را در ذهنها زنده میکند بدین شرح است :

به هنگامی که ابراهیم بت ها را شکست و بت پرستان را به راه حق هدایت کرد, همه نمرودیان و بت پرستان خشمگین گشتند و ابراهیم را در آتش افکندند ,   لیکن عاقبت بت سرنگون شد - بت شکن پیروز

به هنگامی که شداد ستمگر در زمین لاف خدایی زد , بهشتی ساخت از خون هزاران رنجبر ,اما به مرگش, عاقبت بت سرنگون شد,بت شکن پیروز    

به هنگامى که ضحاک ستمگر خون پاک نوجوانان برزمین مى‏ریخت ,   کاوه آهنگر، آن آزاد مرد کارگر،بت سرنگون کرد -      بت‏شکن پیروز

به هنگامى که قیصرهاى رومى و شهنشاهان ایرانى، خدا بودند, میان وادى پر التهاب جاهلیت, بر روی زمین مردى عرب یعنى محمّد بت شکن شد,بت شکن پیروز

زمانى که معاویه خلافت را به سلطانى مبدل کرد و موروثى, على مرد خدا هم بت شکن‏ شد - بت‏شکن پیروز

به هنگامى که فرزند معاویه یزید پست، سلطان شد, حسین ابن على با او نبرد آورد, حسین مرد خدا هم بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

به هنگامى که هارون شاه شد، او نیز چون بت بود, امام هفتمین موسى بن جعفر بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

زمانى که که رضا شاه کثیف آن نوکر بیگا نگان سلطان ‏ایران شد,ابر قدرت، قوى شوکت بت اعظم که بساط سلطنت درخانه‏اش گردید موروثى, بسى آزادگان بت شکن راکشت , لیکن عاقبت بت سرنگون شد - بت‏شکن پیروز

ولى در این زمان! جلاد خون آشام بیگانه , بت دوران، خدایگان، آریا بت ‏را سرنگون کردند,که نمرود است وشداد است و چون مانند معاویه ناپاک است , بدّتر از یزید پست و سفاک‏است , چون هارون و چون مأمون بسى آزادگان بت شکن را در غُل وزنجیر دارد, لیکن این زمان، امام ما خمینى، بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

به روز 17 شهریور تهران، به دستور بُت ایران، هزاران نوجوان بت‏شکن از مرد و زن در خاک و خون غلطاند , ولیکن این بت نادان نمى‏داند

که ایران بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

کنون ازساحل رود ارس تا ساحل کارون به هر جا نوگلی روید نشانی ازکشته ای از ماست , ولی این آریا بت آخرین بت زیر پتک قهرمانان خورد خواهد شد ,

ناقوس آزادی سپس طنین انداز خواهد شد که دیگر هیچ جائی در جهان بت نیست دنیا بت شکن شد , بت شکن پیروز .

به گزارش روابط عمومی این اداره مهران سرمدیان با اشاره به این‌که امسال نیز همانند سال‌های گذشته سه اقامت‌گاه کاشان در زمره برترین‌های سایت تریپ ادوایزر قرارگرفت، اظهار داشت: خانه ایرانی،سرای درب باغ و هتل سنتی منوچهری در نظرسنجی سال ۲۰۱۹ این وب‌سایت بینالمللی در میان ۲۵ اقامت‌گاه برتر خاورمیانه برای سفرهای سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند.

سرمدیان با بیان این‌که خانه ایرانی برای چهارمین سال متوالی موفق به دریافت این نشان شد اعلام کرد: خانه ایرانی در نظرسنجی ماه نخست ۲۰۱۹ رتبه ۱۵ از ۲۵ اقامت‌گاه برتر خاورمیانه و رتبه ۲ از ۱۰ اقامت‌گاه برتر در ایران شناخته شد. خانه ایرانی از جمله اقامت‌گاههای سنتی است که در سال ۹۰ تاسیس شده و دارای حیاط، پرده سرا، سرداب، نهان‌خانه، خلوت‌سرا، بالاخانه و تالار است.

وی افزود: سرای درب باغ نیز رتبه ۲۱ از ۲۵ اقامت‌گاه برتر خاورمیانه و رتبه ۴ از ۱۰ اقامت‌گاه برتر در ایران و هتل سنتی منوچهری  رتبه ۵ از ۱۰ اقامتگاه برتر در ایران در فهرست سایت بین‌المللی تریپ ادوایزر قرار گرفته‌اند.

وی با بیان این‌که اقامتگاههای کاشان برای چهارمین سال متوالی در این فهرست قرار میگیرند، افزود: در سال گذشته نیز سرای عامری‌های کاشان از سوی از سوی این  پایگاه به عنوان ششمین اقامت‌گاه برتر در خاورمیانه شناخته شده‌بود.

مسئول حوزه گردشگری اداره میراث فرهنگی کاشان نیز  با بیان این‌که پایگاه تریپ ادوایزر در میان سایت‌های مطرح گردشگری جهان بسیار شناخته‌شده است و گردشگران برای دریافت اطلاعات سفرهای خود به توصیه‌های این سایت عمل می‌کنند، ابراز داشت: در رتبه‌بندی این سایت برای اقامت‌گاه‌های گردشگری ویژگی‌هایی همچون منحصر به فرد بودن، امکانات رفاهی و غیره مطرح است.

به گفته حجت‌اله ناصحی‌پور این وب سایت دارای بزرگترین جامعه گردشگری و میلیونها نظر کاربران درباره هتل‌ها، رستوران‌ها، جاذبه‌ها و دیگر کسب و کارهای مرتبط با سفر در دنیا است.

وی ابراز داشت: در حال حاضر ۷۳ موسسه گردشگری درقالب واحدهای اقامتی،پذیرایی و اقامتی با ظرفیت بیش از ۲ هزار تخت به ارائه خدمات به گردشگران با سطح کیفی بالا و مطابق با استانداردهای گردشگری مشغول فعالیت هستند و از بین این تعداد حدود ۲۷ واحد با ظرفیت ۶۰۰ تخت در قالب خانه‌های تاریخی است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به اقامت‌گاه سنتی تغییر کاربری داده شده است.

اظهارات دو تهیه کننده درباره ورود پول کثیف به سینمابه گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، جشنواره فیلم فجر به سی و هفتمین دوره خود رسید و همچنان نکاتی وجود دارد که باید بازنگری شود؛ به همین منظور گفتگویی را با مهدی کریمی و بیتا منصوری دو تهیه کننده سینما انجام دادیم که در ادامه آن را می‌خوانید:

آنقدر بدنه سینما نحیف است که پذیرای هر نوع سرمایه‌ای است

مهدی کریمی تهیه کننده سینما درباره ادغام یا جداشدن جشنواره ملی و بین الملل فیلم فجر به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: اگر کارنامه این رویداد فرهنگی و هنری را از نظر هزینه‌ای و یا بازتاب، بررسی کنیم،  نمی‌توان با صراحت گفت که کدام مفیدتر است؛ زمانی که از هم جدا بودند جشنواره ها پربارتر بود؛ اما وقتی ادغام می‌شدند اولویت جشنواره بین المللی به سوی سودای سیمرغ  و زیر سایه جشنواره داخلی می‌رفت. من فکر می کنم اگر جشنواه جهانی فجر  با همین جدیت چند سال اخیر، در کنار بخش ملی ادغام و برگزار شود بهتر است. 

وی در خصوص بحث پولشویی در سینما که دوباره رنگ تازه ای به خود گرفته است، بیان کرد: بسیاری از موارد و جزئیات این جریان را به درستی نمی دانم و نمی توانم اظهار نظر قطعی کنم. به نظرم آن‌قدر بدنه تولید و پخش سینما نحیف شده است که پذیرای هر فرد یا افرادی با هرنوع سرمایه ای برای ورود و سرمایه گذاری می‌شود. در کل رانت های مالی دست از سر اقتصاد ایران بر نمی دارد.

وی افزود: متاسفانه از آنجا که روابط بیشتر از ضوابط در سینمای ما حکم می‌کند و بحث بیت‌المال و حقوق عامه دستخوش سلیقه های شخصی با نام تصمیم گیری مدیریتی می‌شود، تخلفاتی مانند پولشویی از زمانش می‌گذرد و بعدها رو می‌شود. باید بدانیم پیدا کردن منشأ و مبدأ سرمایه ای که فلان شخص وارد سینما کرده، کار نهادهای نظارتی و اجرایی است. طبیعی است که هر فردی به خاطر جذابیت سینما، شهرت، عکس انداختن و ... و از همه مهمتر سود چندین برابر، تمایل دارد سرمایه گذار فیلم یا فیلم هایی شود؛ پس بررسی سرمایه او باید قبل از ورودش به این عرصه صورت بگیرد.

کریمی در پایان تصریح کرد: جالب اینجاست پول های فلان آدم در سینما زمانی خوب بوده؛ اما وقتی سراغ فرد دیگری می رود زیرآبش را می زنیم و متاسفانه نون به نرخ روزخور شده ایم. متأسفم از این کم جنبه گی یا بدون اطلاع کامل از هم حرف زدن‌ها. از اینکه سوابق یکدیگر را به خاطر یک مورد اشتباه به راحتی زیرسوال می بریم و مهمتر اینکه دعوای درون خانوادگی را بیرونی می‌کنیم. پشت هم بودن را فراموش کرده و این همیاری را فقط در زمان از هم سود بردن اجرا می کنیم. ان شاء الله دوباره روزی برسد با هم باشیم و به هم کمک و اعتماد کنیم.

نمی‌توان عواقب منفی ورود پول های کثیف به سینما را پاک کرد

بیتا منصوری تهیه کننده سینما درباره ادغام یا جداسازی جشنواره ملی و بین المللی فیلم فجر، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: به شخصه با ادغام این دو موافقم؛ اما جالب اینجاست برخی دوستان به خاطر همزمانی با جشنواره برلین و شوق و ذوق حضور در آنجا، این دو جشنواره را جدا کردند.

وی افزود: به لحاظ اقتصادی هم که نگاه کنیم متوجه می شویم ، ادغام و اجرای هردو جشنواره به نفع خواهد بود؛ چون بیشتر هزینه در این جداسازی، صرف بخش بین الملل فجر می شود.

منصوری تصریح کرد: البته در زمان ادغام هم باید توجه داشت که بخش بین الملل زیر سایه بخش ملی نرود؛ یعنی به نوعی پیش بروند که با وجود ادغام، فیلم‌های ایرانی بخش بین الملل با فیلم های خارجی و فیلم ایرانی بخش سودای سیمرغ با هم رقابت کنند. وقتی هیات انتخاب برای چند فیلم ارجحیت قائل می شوند، در تصمیم گیری داوران سودای سیمرغ تاثیر می گذارد.

این تهیه کننده در خصوص جریان پولشویی و پررنگ تر شدن این معضل در سینما بیان کرد: به نظرم این موضوع تأثیرش را گذاشته و آن را نمی‌توان پاک کرد؛ بخشی از بالارفتن هزینه های تولید به تورم کشور ربط دارد اما بخش عمده بالارفتن دستمزدها -که بسیار هم مهم است- به جریان پولشویی و ورود پول های کثیف مرتبط می شود.

وی بیان کرد: جریان پولشویی خروجی منفی بزرگ دیگری را هم به همراه داشته و آن اینکه بالارفتن هزینه های تولید حضور سینماگران و سینمای مستقل را کم رنگ و دستشان را از سینما کوتاه کرده است.

منصوری درباره کنار گذاشتن فیلم هایی که با پولشویی ساخته و الان در جشنواره فیلم فجر حضور دارند، گفت: من با کنار گذاشتن آنها از جشنواره موافق نیستم؛ چون فیلمسازی کاری گروهی است و دوست دارند کار و زحمتشان دیده شود؛ پس نباید فدای اشتباه یک نفر بشوند.

انتهای پیام/

بخش‌های خبری ساعت ۲۱ و ۲۲ تلویزیون تغییر می‌کنندبه گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، شهرام وثوقی‌راد مدیرکل اخبار سیما درباره تغییر شکل و محتوای بخش‌های خبری گفت: مخاطبان تلویزیون به زودی تغییراتی را هم در محتوا و هم شکل بخش خبری ساعت ۲۲ شبکه سه سیما خواهند دید که این تغییرات شامل ریتم خبر و دکور و اجرا خواهد بود.

وی ادامه داد: زمانی که بخش خبری ساعت ۲۲ راه اندازی شد، ما شاهد موفقیت‌های بسیاری بودیم و زمانی دومین و در مقطعی هم سومین بخش خبری پربیننده تلویزیون بود؛ اما با آمدن فضای مجازی احساس کردیم که اخبار شبکه ۳ سیما که اتفاقاً برای جوانان نیز هدف‌گذاری شده، تحت الشعاع قرار گرفته است. به هر حال اخبار در حجم کمتر و سرعت بیشتری در فضای مجازی منتشر می‌شد که اتفاقاً مخاطب جوان ما نیز به راحتی به آن دسترسی داشت.

وی تاکید کرد: به همین دلیل تصمیم گرفتیم که بخش خبری ساعت ۲۲ علاوه بر اطلاعات خبری حرفی هم برای گفتن داشته باشد و در عین حال به نیاز مخاطب و فضای مجازی هم توجه شده باشد. در همین راستا بخش خبری ساعت ۲۲ با شکل و بافت جدید تری روی آنتن خواهد رفت. البته، گفتن این نکته ضروری است که اخبار و اطلاعات با هم به مخاطب ارائه خواهد شد و ما در این بخش از همه فرآورده‌های خبری نظیر گزارش، خبر، مهمان و ارتباط با خارج از استودیو را خواهیم داشت؛ ولی در کنار آن‌ها ریتم تند خواهد بود و شیوه ارائه آن نیز جدید خواهد بود.

وثوقی‌راد اظهار داشت: این تغییرات در عین جامعیت و کامل بودن باید در بسته‌های فشرده به مخاطب ارائه شود و به همین دلیل همه بخش‌ها یک دقیقه‌ای دیده شده است.

وی همچنین درباره تغییر مجریان بخش خبری ساعت ۲۲ نیز توضیح داد: قطعاً ما در کنار مجری‌های قدیمی از مجری‌های جدید هم استفاده خواهیم کرد و آقای موغاری علاوه بر سردبیری این بخش در اجرا هم کمک خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ما در شبکه سه سیما و در بخش خبری ساعت ۲۲ نسبت به اخبار اطلاعات و تحولات فضای مجازی بی‌تفاوت نخواهیم بود، تصریح کرد: قطعا ما درباره آنچه که در فضای مجازی ارائه می‌شود بی تفاوت نخواهیم بود و در همین زمینه تولید محتوا خواهیم داشت.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش درباره بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما نیز گفت: در این بخش نیز به عنوان رسمی‌ترین و اصلی‌ترین بخش خبری تلویزیون با توجه به شرایط روز تغییرات خواهیم داشت و هدف گذاری ما مبتنی بر تحلیل خواهد بود، ضمن اینکه دکور این بخش خبری هم دستخوش تغییر شده است.

وی ادامه داد: اینکه ما صرفاً بخواهیم اطلاع‌رسانی کنیم، دیگر خنثی و خارج از خاصیت است و باید از تحلیل استفاده کنیم. با توجه به این موضوع امیدوارم که خروجی خوبی داشته باشیم. ضمن اینکه ارتباط گرفتن با این بخش‌ها را مجری معین می‌کند اگر مجری‌های خوب و توانمند مهارت داشته باشند قطعاً با موفقیت بسیار زیادی در این زمینه روبه‌رو خواهیم بود.

مدیر کل اخبار سیما در پاسخ به این سوال که آیا سازمان صدا و سیما تمهیداتی برای رشد و آموزش مجریان جدید اندیشیده است، گفت: قطعاً چنین موضوعی در دستور کار قرار دارد همانطور که ما پیش از این نیز از مجریان جدید دیگری استفاده کرده ایم؛ اما نیاز در این حوزه هنوز وجود دارد و امیدوارم بتوانیم به زودی شاهد چهره‌های جدیدی در این حوزه باشیم.


انتهای پیام/

چرا نماز می خوانیم؟به گزارش حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از سؤالات متعددی که برای پاسخ گویی به دفتر این استاد اخلاق و تربیت حوزه علمیه قم ارسال گردید «فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟» می باشد که استاد انصاریان اینگونه پاسخ داده اند؛

نماز از ارکان عبادات حق است، بنابراین اول باید بدانیم چرا خداوند را عبادت می کنیم تا آنگاه فلسفه نماز نیز روشن گردد. یکی از پایدارترین و قدیمی ترین تجلیات روح آدمی و یکی از اصیل ترین ابعاد وجود آدمی، حس نیایش و پرستش است، هر زمان و مکانی که بشر وجود داشته است، نیایش و پرستش نیز وجود داشته است.

پیامبران پرستش را نیاوردند و ابتکار نکردند، بلکه نوع پرستش، یعنی نوع آداب و اعمالی که باید پرستش به آن شکل صورت گیرد را به بشر آموختند. احساس نیایش، احساس و نیاز غریزی است به کمالی برتر که در او نقصی نیست و جمالی که در آن زشتی وجود ندارد، انسان در حال پرستش از وجود محدود خویش می خواهد پرواز کند و به حقیقتی پیوند یابد که در آنجا نقص و کاستی و فنا و محدودیت وجود ندارد و به قول –اینشتاین- دانشمند بزرگ عصر ما: در این حال فرد به کوچکی آمال و اهداف بشری پی می برد و عظمت و جلالی را که در ماورای امور و پدیده ها در طبیعت و افکار تظاهر می نماید حس می کند.

لذا پرستش جزء غرائز ذاتی و فطری بشر است، یعنی بشر فطرتاً گرایش دارد که یک چیز را تقدیس و تنزیه کند و خویشتن را به او نزدیک کند. پیام قرآن این است که ای انسان! رب خود، پروردگار خود، صاحب اختیار خودت را بپرست. «الذی خلقکم و الذین من قبلکم؛ کسی که شما و گذشتگان شما را آفریده است».

پرستش نوعی رابطه خاضعانه و ستایشگرانه و سپاسگرانه است که انسان با خدای خود برقرار می کند. عبادت و پرستش علاوه براینکه نیاز فطری بشر است، راز آفرینش انسان نیز عبادت است «و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون؛ همانا جن و انس را نیافریدیم مگر برای اینکه مرا پرستش کنند». عبادت یک پیمان الهی است که انسان در روز ازل با خدای خود پیمان عبودیت بسته است «الم اعهد الیکم یا بنی آدم ان لاتعبدوا الشیطان انه لکم عدو مبین * و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم؛ ای بنی آدم ، آیا من با شما پیمان نبستم که شیطان را پرستش نکنید و مرا پرستش کنید که راه راست است و شما را به سعادت می رساند». عبادت مأموریت انسان است.

برترین چیزی که بندگان با آن به خدا تقرب می جویند چیست؟

«وما امروا الا لیعبدوا الله مخلصین له الدین...؛ آیا مأمور نشدید که فقط خدا را خالصانه پرستش کنید؟» اکنون که روشن شد عبادت و پرستش از غرایز ذاتی و از نیازهای فطری انسان است جایگاه نماز در پرستش و عبودیت روشن می شود. نماز عالی ترین تجلی پرستش و عبادت است. زیرا پرستش یا قولی است یا عملی. و نماز هر دو را دربر دارد چون اذکار نماز مانند قرائت حمد و سوره، ذکر رکوع و سجود و تشهد عبادت قولی است و قیام و رکوع و سجود عبادت عملی است نماز رفیع ترین و با اهمیت ترین جایگاه را در عبادات دارد و در رأس آنها می باشد، نماز منبع تغذیه روح انسان و امداد الهی است.

انسان با نماز می تواند قوت بگیرد و انرژی در جهت نیل به کمالات حاصل کند. «واستعینوا بالصبر و الصلاه...؛ از نماز استمداد کنید» کسی که می خواهد یک مسلمان واقعی و مجاهد نیرومند باشد باید نماز خوان خالص و مخلص باشد. حضرت علی(ع) در آخرین وصایایش که در واپسین لحظات عمر آن حضرت بود فرمود: "الله الله فی الصلوه فانها عمود دینکم؛ خدا را خدا را، درباره نماز که نماز استوانه خیمه دین شماست". امام صادق(ع) نیز در آخرین نفس های عمر با برکت خویش فرمودند: "لن تنال شفاعتنا مستخفاً بالصلاه؛هرگز شفاعت ما به مردمی که نماز را سبک بشمارند، نخواهد رسید". نماز بنیان اعتقادی انسان را به مبدأ و معاد تقویت می کند. از حضرت علی(ع) سؤال شد: چرا ما دوبار سجده می کنیم؟ امیرمؤمنان(ع) این آیه را خواند: «منها خلقناکم و فیها نعیدکم و منها نخرجکم تارة اخری؛ سجده یادآور قیامت و صحنه محشر و مبعوث شدن انسان است».

برترین چیزی که بندگان با آن به خدا تقرب می جویند چیست؟

شخصی از امام صادق(ع) پرسید: برترین چیزهایی که بندگان با آن به پروردگارشان تقرب می جویند و نزدیک می شوند چیست؟ حضرت فرمودند: بعد از معرفت و شناخت (خداوند متعال) من بهتر از نماز نمی دانم. و همین اهمیت نماز است که نسبت به کوتاهی به آن شدیداً نهی شده است. از رسول اکرم(ص) روایت شده که فرمود: مبادا نماز خود را ضایع سازید، زیرا هرکس که نماز خود را ضایع نماید خدا او را با قارون و فرعون و هامان محشور نماید، و برخدا حق است که او را با منافقان در آتش افکند، پس وای برکسی که بر نماز خود مواظبت و نگهبانی ننماید.

سبب عزت موجود نماز است نماز    زینت درگه معبود نماز است نماز

بی نماز از نظر لطف خدا محروم است   شرع را مقصد و مقصود نماز است نماز

شاه عطشان که همه عاشق و دیوانه اوست   گفت عز و شرف و جود نماز است نماز

انتهای پیام/

روز چهارم جشنواره فیلم فجر با یک مستند و یک درام اجتماعیبه گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، جشنواره فیلم فجر همزمان با ایام دهه فجر هر سال به مدت ۱۰ روز میزبان علاقه‌مندان هنر هفتم است؛ دوره سی و هفتم این فستیوال روز‌های ابتدایی خود را سپری می‌کند.

روز پنجم جشنواره فیلم فجر فردا یکشنبه (۱۳ بهمن) با نمایش سه فیلم پیگیری خواهد شد.

سانس اول/ (ساعت ۱۳) مستند «دلبند»

مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه کنندگی الهه نوبخت یکی از مستند‌های حاضر در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است. این مستند در میان ۱۰ فیلم برتر جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) قرار گرفت. در این جشنواره، «دلبند» رتبه دوم بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را پس از یک مستند طنز آمریکایی به خود اختصاص داد.

پنجمین روز جشنواره فیلم فجر با یک مستند و یک درام اجتماعی

مستند «دلبند» قصه زندگی دشوار یک مادر ۸۳ ساله و تنها به نام «فیروزه» است که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد. نکته جالب، پیوندی است که زندگی این پیرزن با گذشته کارگردان مستندِ «دلبند» دارد. طالبی بخشی از دوران کودکی خود را در محل زندگی فیروزه گذرانده است و همیشه آرزوی ساخت اثری درباره آن نقطه از ایران را در سر داشته است.

سانس دوم/ (ساعت ۱۵:۳۰) فیلم سینمایی «خون خدا»

فیلم سینمایی «خونِ خدا» به کارگردانی مرتضی علی عباس میرزایی و تهیه‌کنندگی سیاوش حقیقی در ششمین روز جشنواره فیلم اکران می شود. «خونِ خدا» دومین اثر عباس میرزایی یک درام اجتماعى است که فیلمبردارى آن در تهران انجام شده است. در خلاصه داستان «خون خدا»، آمده است: علی کارتن خوابی است که دورانِ نقاهت ترک اعتیادش در خیابان‌ها، مصادف شده است با دهه اول محرم؛ او شب عاشورا در جعبه‌ غذای نذری که برایش آورده‌اند، پاکتی آغشته به خون می‌یابد.

پنجمین روز جشنواره فیلم فجر با یک مستند و یک درام اجتماعی

رضا اخلاقی راد، فرید سجادی حسینی، سعید داخ، علیرضا ثانی‌فر، خسرو احمدی، وحید نفر، امین میری، میثاق جمشیدی، حسین غایبی شباهنگ و شیوا ابراهیمی بازیگران «خون خدا» هستند.

سانس سوم/ (ساعت ۱۸:۳۰) فیلم سینمایی «طلا»

فیلم سینمایی «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی و تهیه کنندگی رامبد جوان و محمد شایسته در بخش سوم از اکران های روز ششم است. طلا  ماجراهای روزمره یک شهروند را به تصویر می کشد. 

پنجمین روز جشنواره فیلم فجر با یک مستند و یک درام اجتماعی

در فیلم سینمایی «طلا» بازیگرانی مانند نگار جواهریان، هومن سیدی، طناز طباطبایی، هدی زین العابدین، احترام برومند و مهرداد صدیقیان نقش‌آفرینی کرده‌اند. پرویز شهبازی کارگران این فیلم، تاکنون فیلم‌هایی مانند «مسافر جنوب»، «عیار چهارده» و «مالاریا» را جلوی دوربین برده است. تهیه فیلم سینمایی «طلا» به صورت مشترک برعهده رامبد جوان و محمد شایسته است. این دو پیش از این در ساخت فیلم‌ «قانون مورفی» به کارگردانی رامبد جوان و اکنون در ساخت فیلم «زیرنظر» به کارگردانی مجید صالحی همکاری می‌کنند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: راهی برای پول دار شدن، خسته از نگاه تحقیر آمیزدور و بری‌ها، احساس تباهی از کار کردن برای دیگران،دلایلی است که سه نفر را به هم وصل کرده تا یک کار و کاسبی راه بیندازند.

سانس پایانی / (ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه ) فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد»

فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اثری متفاوت از نرگس آبیار است. در این فیلم خباثت گروهک های تروریسی و شخص عبد المالک ریگی بیش از هر چیزی به نمایش در آمده است که الناز شاکر دوست و هوتن شکیبا بازیگران اصلی این فیلم هستند.

پنجمین روز جشنواره فیلم فجر با یک مستند و یک درام اجتماعی

انتهای پیام/

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - که سه شنبه ۹ بهمن ماه، ساعت ۱۸ در پردیس تئاتر تهران برگزار می شود- به صورت زنده و اختصاصی از شبکه نمایش پخش خواهد شد.

در این مراسم جوایز بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران اهدا خواهد شد. از دیگر بخش های این مراسم می توان به پخش ویدئو‌های تولیدی با محوریت ۴۰ سال سینمای ایران، بزرگداشت فاطمه معتمد آریا، عزیزالله حمید نژاد، ابراهیم حقیقی، عباس گنجوی و خسرو خسروشاهی و همچنین پخش ویدئو‌هایی با موضوع جشن چهل سالگی انقلاب و نکوداشت زنده یاد عزت الله انتظامی با حضور فرزندان او اشاره کرد.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده همزمان با سالگرد چهلمین سال انقلاب اسلامی از ۱۰ تا ۲۲ بهمن ماه برگزار می‌شود.

گزارشات تصویری