fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 254 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
یادداشتهای اهل قلم

یادداشتهای اهل قلم (14)

خبرگزاری ایمنا، در بسته سیاسی خود به ارائه گزیده اخبار منتشر شده طی بیست و چهار ساعت گذشته می پردازد:

پشت پرده موج جدید استیضاح‌ها در مجلس از زبان یک نماینده

جلال میرزایی، نماینده ایلام و رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، با اشاره به هدف طرح استیضاح وزرای کشور، نفت و آموزش و پرورش در مجلس گفت: «هدف طرح این استیضاح اگرچه در ظاهر به اسم مردم و دغدغه مردم را داشتن مطرح می‌شود، اما در باطن به این شکل نیست.» او ادامه داد: «نمایندگان در آستانه انتخابات زیر فشارهایی هستند و تحت تاثیر فضا به استیضاح وزرا روی آورده‌اند و منطقی پشت آن نیست؛ برای مثال در مورد استیضاح وزیر نفت، سران قوا مسئولیت تصمیم‌گیری در خصوص مدیریت مصرف سوخت را بر عهده گرفته‌اند، اما آقایان زنگنه را استیضاح می‌کنند. از این موضوع باید پی برده باشید که نمایندگان استیضاح‌کننده به دنبال چه چیزی هستند.» این نماینده مجلس به استیضاح وزیر کشور اشاره کرد و بیان کرد: «انتقاداتی به وزیر کشور وارد است و ایشان مسئولیتی در تامین امنیت کشور داشته است. اما شاهد هستیم که مراکزی آسیب دیده‌اند و افرادی هم کشته شده‌اند. مسئول امنیت کشور وزیر کشور است و باید در این زمینه توضیحاتی بدهند، اما راه آن استیضاح نیست.»

 

وفادارانِ به احمدی نژاد در تکاپو برای رسیدن به پارلمان

بهاری ها و یاران وفادار مانده به احمدی نژاد، قصد ائتلاف با هیچ کدام از جناح های سیاسی را ندارند و در تلاش هستند برای برخی حوزه های انتخابیه به جز تهران کاندیدا معرفی کنند. به طوری که گفته می شود در برنامه ریزی هایشان برای رای آوری بیشتر روی شهرهای کوچک برنامه ریزی می کنند. در این بین در لیست کاندیداهای احتمالی نام برخی وزرا و معاونان احمدی نژاد دیده می شود. عباس امیری فر، گفته«بدون شک احمدی‌نژادی‌ها در این انتخابات حاضر می‌شوند که این حضور می‌تواند هم در قالب حلقه محدود نزدیکانش باشد و هم در قالب قرار دادن چهره‌های سفید در یک لیست انتخاباتی تحت حمایت احمدی‌نژاد.» امیری فر در دولت نهم، رئیس شورای فرهنگی و امام جماعت مسجد نهاد ریاست جمهوری بود و در دولت دهم نیز به عنوان مشاور فرهنگی نهاد ریاست جمهوری فعالیت می‌کرد و بعدها راهش را جدا کرد. او در این گفتگو، غلامحسین الهام را گزینه احمدی نژاد برای ریاست جمهوری می داند اما از مرتضی تمدن، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی و علی ذبیحی به عنوان کاندیداهای اصلی احمدی نژاد در انتخابات مجلس یازدهم نام می برد.

398460

صادق صدقگو : چرتکه‌ها را بیرون  آورده و حساب و کتاب می‌کنند. همان چرتکه‌هایی که ۸ سال جنگ، آنها را «خانه‌نشین» و «حجره‌نشین» کرد.

مادرش تا دیروز، دختر شهید بود و همسر شهید و از امروز مادر شهید هم هست.

‎بالا و پایین می‌کنند و با همان مقیاس کثیف دنیایی‌شان، خود را با او می‌سنجند تا زبانم لال عقب‌تر نباشند: چندتا حقوق می‌گیرد و چی گرفته و از این به بعد چقدر خواهد گرفت و…

‎پس بگذارید بیشتر معرفی کنم تا بهتر بشناسید و در محاسبات‌تان اشتباهی رخ ندهد.

‎او، دختر «حاج محمد ترامیده» است. یکی از همان ۱۵ نفری که ۱۵ خرداد ۴۲ در کاشان دستگیر و به تهران اعزام شد. حاج محمد که در ۱۵ خرداد ۴۲ مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهم آبان‌ماه ۶۰ در مریوان به شهادت رسید.

وی هشت ماه و ده روز بعد، همسرش «شهید تقی یوسفی» را از دست داد و امروز هم، فرزندش «جانباز شهید دکتر عباس یوسفی» را بدرقه کرد.

‎و امثال او در کاشان کم نیستند؛ زنانی که هدیۀ روزگار جنگ به آنها، فقدان چندین نفر از یک خانه بود: خواهر شهیدی که در یک روز، همسر و پدرش شهید شدند (حاجیه خانم یزدانی، همسر شهید رفاهی)، خواهر دو شهید که همسرش شهید شد (حاجیه خانم گلی، همسر شهید عباسیان) و یا دختر شهید و خواهر دو شهیدی که اخیراً فرزندش به شهادت رسید (حاجیه خانم زاهدی، مادر شهید موسوی) و هزارانی همچون آنها که همچون «سرو» دوشادوش همسر، پدر، برادر و پسران‌شان ایستادند که امروز ما در اینجا نشسته‌ایم.

‎حاجیه خانم کریمی، مادر بزرگوار شهیدان ستوده و همسر رزمنده جهادگر زنده یاد حاج شکراله ستوده، سالها پیش برایم تعریف می‌کرد که در دوران جنگ برای عزیزاله و حبیب اله و حاج شکر اله سه عدد ساک مجزا می‌بست و بعد از بدرقه همۀ مردانِ خانه به سوی جبهه، خودش ساک چهارمی را بر می‌داشته و به همراه تنی چند از خواهران جهاد سازندگی به کردستان می‌رفته تا با برگزاری کلاسهای آموزشی و فرهنگی، از قافلۀ مجاهدان عقب نمانده و بذر انقلاب را در دلهای مردم محروم‌ بکارند. ‎او در نهایت با حسرت گفت: «ای کاش به تعداد رگ‌ها و مویرگ‌های بدنم پسرانی داشتم تا لباس رزم بر تن شان کنم و به سوی جبهه‌ها بدرقه‌شان کنم.»

در عصری که همه مناسبات «چرتکه‌ای» است، ‎این پاکبازی و وارستگی همچون رمز حیاتی است که وجود آنها را نیز تبدیل به برکتی ماندگار برای جامعه کرده است. ‎رمز و برکتی که چرتکه‌های مرفهین بی‌درد و منفعت طلب از محاسبه و تحلیل‌ آن عاجز است.

‎اینها، مصداق همان کسانی هستند که «بهتر از ملّت حجاز در عهد رسول الله و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین و حسین بن علی»اند ۱ و حضور در پیشگاه آنان افتخار مرحوم امام بود. ۲

اما پس از جنگ، با آنها چه کرده‌ایم!؟

همان ‎سهمی که در دوران جنگ برای سکوت «نشستگانِ مدعی» پرداختند، در دوران صلح (به قول عباس حیدری در آژانس شیشه‌ای ابراهیم حاتمی کیا) اینگونه به آنها پس دادند:

‎«جنگ که شروع شد، سرِ زمین بودم با تراکتور.جنگ که تموم شد، برگشتم سر همون زمین، بی‌تراکتور. آقاجون مو هنوز دفترچه بیمه هم نگرفتم، حالا خیلی زوره، خیلی زوره این حرفا…شما سهمتان را دادین. سهمتان همین زخم زبون‌هایی بود که زدین…»

‎پی نوشت:

۱- صحیفه امام، ج ۲۱. ص

آفتاب‌‌نیوز :

بعد از اظهارات حسن روحانی، رئیس‌جمهور درباره تعامل سازنده با جهان، کارشکنی برخی از مخالفان دولت و برگزاری رفراندوم در کشور(جزئیات بیشتر)، برخی چهره‌های مخالف دولت، واکنش‌های تندی به اظهارات روحانی نشان دادند. حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی یکی از افرادی بود که در اظهاراتی تند خطاب به رئیس جمهور گفته بود: برای اینکه کشتی انگلیسی را توانستید بگیرید شما را احترام می‌کنند نه به خاطر برجام. کسی به خاطر برجام شما را احترام نکرده است. رهبری فرمودند اگر جمهوری اسلامی و مدیران جامعه شاه‌سلطان‌حسن‌ها شود و مدیران و مسئولان ذلیل که جرات و جسارت ندارند و احساس قدرت نمی‌کنند (روی کار بیایند) اگر کار جمهوری اسلامی به اینجا برسد کار جمهوری اسلامی تمام خواهد شد. پیغمبر ما جامعه اسلامی داشته است. بچه‌های مردم شهید شدند برای اینکه جامعه مثل امت پیامبر درست کنیم و در برابر دشمن حساسیت داشته باشیم نه وادادگی.(جزئیات بیشتر)

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ اظهارات تند علم الهدی نیز با واکنش‌ برخی چهره‌های سیاسی مواجه شده است. محسن غرویان در همین‌باره گفته است: «همه این دلایل باعث شد وزرای خارجه کشور‌های مختلف برای دیدار با دکتر ظریف لحظه‌شماری کنند و کار‌های مهمشان را رها کرده بودند تا با آقای ظریف دیدار داشته باشند. منطق و حقانیت سخنان جمهوری اسلامی باعث قدرت بین‌المللی‌اش شده است و برخلاف سخنان آقای علم‌الهدی لزوما اقدامات نظامی نمی‌تواند تضمین‌کننده احترام بین‌المللی باشد».

او با تأکید بر اینکه دولت حسن روحانی مورد تأیید رهبر انقلاب است، اظهار کرد: «نکته دیگر این است که به‌هرحال دولت مورد تأیید و تنفیذ مقام معظم رهبری است و همه ائمه جمعه موظف‌اند منویات رهبر انقلاب را تأمین کنند و اگر چنین نکنند جایگاه قانونی و شرعی ندارند؛ بنابراین به‌صراحت می‌گویم که به‌دلیل آنکه تنفیذ رهبر انقلاب پشت سر دولت قرار دارد، حمله ائمه جمعه به رئیس‌جمهور خلاف نظر رهبری است و این‌گونه اظهارنظر‌ها به جایگاه شرعی و قانونی ایرادکننده این سخنان آسیب می‌زند».

نظرسنجی کنید تا معلوم شود مردم چقدر با مواضع

غرویان اعتقاد خود درباره هدف اظهار سخنان تند علیه رئیس‌جمهور را چنین بیان کرد: «از دیدگاه من برخی برای رسیدن به اهداف سیاسی خاص مصالح کشور و ملت را به خطر می‌اندازند که اصلا رویکرد پسندیده‌ای نیست».

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: «بهتر است در یک نظرسنجی دیدگاه مردم مشهد پرسیده شود تا ببینیم آیا واقعا مردم این شهر با اظهار چنین سخنانی از تربیون نماز جمعه شهرشان موافق هستند یا خیر؟ و آیا این سخنان تأثیر مثبت داشته یا منفی؟ به‌هرحال در انتخابات خبرگان مشاهده شد که دلواپسان مورد تأیید قاطبه مردم نیستند و احتمالا در انتخابات مجلس در اسفندماه این موضوع باز هم تکرار می‌شود».

برجام را به همه‌پرسی بگذارید تا طرفداران علم الهدی مشخص شوند

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به اظهارات علم‌الهدی نوشته است: امام جمعه مشهد گفته «نیروهای انقلابی را تندرو دانستن و آنها را از صحنه بیرون کردن و مخالف امام رضا نشان دادن، امام‌رضا را خشمگین می‌کند. حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی گفت عده‌ای اعتقاد ندارند که دین می‌تواند جامعه را اداره کند. اگر شاه‌سلطان‌حسن‌ها مدیران جامعه شوند، کار جمهوری اسلامی تمام خواهد شد. کسی روی کره زمین به شما به‌خاطر برجام احترام نمی‌گذارد».

معلوم نیست چرا آقای علم‌الهدی در قامت سخنگوی امام رضا علیه‌السلام سخن می‌گوید! علاوه بر این، اصولاً ایشان با تکیه بر کدام آمار می‌گوید کسی روی زمین به شما به‌خاطر برجام احترام نمی‌گذارد؟ پیشنهاد می‌شود آقای علم‌الهدی، یک همه‌پرسی انجام دهد تا معلوم شود برجام در کشور چقدر طرفدار دارد.

آقای علم‌الهدی از کِی سخنگوی امام رضا شده‌اید؟

سایت جماران نیز در یادداشتی نوشته است: واقعا آیا جناب علم الهدی جهان را واکاوی کرده و به این نتیجه رسیده که«کسی روی کره زمین به آقای روحانی به خاطر برجام احترام نمی‌گذارد» ؟ به نظرم ایشان اصلا کاری به جهان ندارد بلکه مرادشان محدوده خود و دوستانش است. حال فرض کنیم که جهان احترام بگذارد، آیا جناب علم الهدی قانع می شود و آن را می پذیرد؟(جزئیات بیشتر)

اقتصادنیوز: «مهدی غضنفری» وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد ضمن بررسی مشکلات ایجاد شده در وضعیت تجارت خارجی ایران در سال گذشته که بخش مهمی از آن ناشی از تلاطم بازار ارز بوده‌است، پدیده‌ای به نام «فرآیندهای تباهنده» را عامل اصلی مشکلات اقتصادی دانست و تاکید کرد: در کشوری که فرآیندهای تباهنده وجود دارد دولت نمی‌تواند به دلخواه مسائل اقتصادی مانند تجارت یا بازار ارز را حل کند. پیروز نهایی حقایق اقتصادی هستند و بدون پذیرش حقایق اقتصادی نمی‌توان از تله فرآیندهای تباهنده عبور کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ تجارت خارجی ایران در سال گذشته با دشواری‌های فراوانی مواجه بود. افزایش ناگهانی نرخ ارز در تعطیلات نوروز ۹۷، راهکار دولت با اعلام دلار 4200تومانی در 21 فروردین و در ادامه نوسانات مقطعی و پیاپی، فضای تجارت را غبارآلود کرد. دومین عاملی که فضای تجارت خارجی کشور را مشوش کرد، بستن مجاری وارداتی و رانت دلار ارزان بود که از آن به عنوان «خودتحریمی» یاد می‌کنند. و بالاخره آغاز تحریم‌های آمریکا، سومین عاملی بود که به صورت مستقیم و غیرمستقیم فضای تجاری را تیره کرد.

هفته‌نامه «تجارت فردا» در گفت‌وگویی تفصیلی با «مهدی غضنفری» وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت دهم، به بررسی وضعیت تجارت خارجی ایران در سال ۹۷، مشکلات بوجود آمده در فضای تجاری کشور و چشم‌انداز آینده آن پرداخته است.

غضنفری معتقد است که اقتصاد ایران در تله «فرآیندهای تباهنده» گیر افتاده و تنها راه فرار از این دام را مثلث «ادراک، اراده و تمکین» دانست.

وزیر صنعت و معدن دولت احمدی‌نژاد می‌گوید ابتدا باید «ادراک» لازم در جامعه و در ذهن سیاستگذار ایجاد شود، سپس سیاستگذار «اراده سیاسی» کافی برای حل مشکلات به خرج دهد و نهایتاً باید همه حقایق اقتصادی را «تمکین» کنیم. اگر این اتفاقات بیفتد، سال 98 می‌تواند برای ما سال خوبی باشد، اما اگر سال 98 با فرمان سال گذشته هدایت شود قطعاً ما سال سختی در پیش داریم.

ابوالفضل خداپرست، در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به صحبت های چندی پیش محمدرضا باهنر، اظهار کرد: اصولگرایان علاقه مند هستند که فضای بین خودشان را مثبت و انسجام اصولگرایان را قاطع نشان دهند در حالی که همان طور که اصلاح طلبان به بزرگ ترین مشکلات درون حزبی برخورده اند، اصولگرایان نیز مشکلات درون حزبی زیادی دارند.

وی افزود: هدف اصلی اصولگرایان ائتلاف سازنده در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی است زیرا نمی خواهند آرایی که مربوط به آنها می شود در احزاب کوچک دیگر پخش شود. سیاست اصلی اصولگرایان در بازه زمانی حال حاضر تقویت وحدت و انسجام رفتار است، اما مشکلات بسیار زیادی در این جبهه وجود دارد که به نظر نمی رسد تا پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی قابل حل باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطر نشان کرد: اصولگرایان باید به دنبال راهبردهای جدید در حوزه های مهم اقتصادی باشند زیرا بسیاری از مردم گمان می کنند، اصولگرایان از وضع موجود راضی هستند و به دنبال تشدید فشار های اقتصادی موضع گیری هایی انجام می دهند.

خداپرست یادآور شد: روابط جبهه اصولگرایان برخلاف پیشرفتی که اصلاح طلبان در برقراری ارتباط با مردم داشته اند اندکی رو به انزوا رفته است و لازم است تا اصولگرایان به دنبال راهکاری برای جلب اعتماد دوباره مردم باشند.

وی ادامه داد: جمنا تمام نشده است اما بسیاری از اعضای جبهه اصلاحات علاقه دارند این جریان را از بین رفته و منحط شده معرفی کنند. در صورتی که شورای ائتلاف جریان ارزشی انقلاب (شاجا) تشکیل شود، جمنا به عنوان بازوی قدرتمند این شورا به فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود ادامه خواهد داد.

خداپرست تصریح کرد: اختلافات میان چمران و مصباحی مقدم به عنوان دو تن از شاخص ترین اصولگرایان جریان راست سیاسی کشور نشان دهنده نبودن وحدت در میان این جریان است و در حالی که اصلاح طلبان برای پیروزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی برنامه ریزی می کنند، اصولگرایان هنوز مشغول اختلافات داخلی هستند.

منابع رسمی اماراتی پس از ۱۵ ساعت سکوت و تکذیب سرانجام یکشنبه شب به هدف قرار گرفتن ۴ فروند نفتکش در بندرالفجیره اعتراف کردند. بندر الفجیره با مساحتی حدود هزار و ۱۶۵ کیلومترمربع و جمعیتی افزون بر ۱۳۰ هزار نفر، یکی از هفت امیرنشین امارات عربی متحده است. این منطقه از سمت غرب به شارجه و رأس الخیمه، از جنوب به کلبا و از شرق به دریای عمان محدود می‌شود. بازار گمانه زنی درباره پیامد‌ها یا عاملان این حادثه هم اکنون در محافل سیاسی و رسانه‌ای داغ است؛ این موضوع از زوایای گوناگون قابل تحلیل است.  
۱- فجیره، تنها بندر نفتی و صنعتی امارات در حاشیه دریای عمان است. اماراتی‌ها چند سال پیش یک خط لوله انتقال نفت به طول ۳۷۰ کیلومتر از ابوظبی به این بندر کشیدند تا بگونه‌ای تنگه هرمز را دور بزنند. این بندر از این نظر بسیار مهم است.

۲- سکوت و تکذیب رویداد و دروازه بانی شدید برای جلوگیری از درز کردن حتی یک فریم عکس یا ویدئو بیانگر آنست که حادثه غافلگیرانه بود. شیخ نشین امارات هنوز در مورد جزییات حادثه و مسببان احتمالی سخنی نگفته است.
۳- رسانه‌ها شماره هفت فروند کشتی آسیب دیده را منتشر کردند، اما مقام‌های رسمی فقط به مورد حمله قرار گرفتن ۴ فروند اذعان داشتند که نشان می‌دهد کاستن از حجم حادثه  و پیامد‌های آن مدنظر بوده است.   
۴- ماهیت این حادثه بیش از آنکه امنیتی باشد، اقتصادی است، طبعا پیامد‌های آن بر بازار انرژی، بورس و... قابل توجه خواهد بود. کشور‌های صادرکننده مانند ونزوئلا، لیبی، الجزایر هم که به علت تنش‌های داخلی ناتوان در عرضه بقدر کافی هستند ممکن است با بزرگنمایی حادثه الفجیره، بازار را به یکباره با جهش قیمتی مواجه کند.      
۵- آمریکا مدت هاست که روی استخراج نفت شیل سرمایه گذاری می‌کند. ایالت کلرادو با داشتن دخایر ۳٫۳ تریلیون تنی بیشترین میزان را در دنیا دارد. استخراج نفت شیل زمانی مقرون بصرفه اقتصادی است که قیمت نفت به حدود ۱۰۰ دلار برسد.
۶- آمریکا بار‌ها کشور‌های عربی دارنده دلار‌های نفتی را تهدید کرده است که در صورت نبود در منطقه حتی یک هفته هم نمی‌توانند در کاخ هایشان باشند. جناح تندرو برای مشروعیت بخشیدن به حضور نظامیانشان و دوشیدن کشور‌های حاشیه خلیج فارس ممکن است به چنین سناریویی متوسل شده باشد.
۷- ماجراجویان در هیات حاکمه آمریکایی، رژیم صهیونیستی، جناح بن سلمان سعودی و بن زاید اماراتی هم ممکن است برای شعله ور کردن ناامنی در منطقه و دراز کردن انگشت اتهام به سوی ایران به این شگرد متوسل شده باشند.
۸- عامل این حادثه از قدرت اطلاعاتی و عملیاتی زیادی برخوردار بوده است. نفوذ در تدابیر امنیتی آمریکا، فرانسه، امارات و سعودی که در این منطقه فعال هستند از دیگر مولفه‌هایی است که در توان عامل یا عاملان حادثه بوده است. به نظر می‌رسد با این مشخصات، موساد بیشتر از همه در مظان اتهام باشد.
۹- مشارکت گسترده امارات در ائتلاف ضد یمن شاید انگیزه‌ای به یمنی‌ها داده باشد که دست به عملیات انتقام جویانه بزنند. انقلابیون یمن بار‌ها در این زمینه به امارات هشدار داده بودند، اما در زمینه حادثه الفجیره اظهار نظر نکرده اند.
۱۰- رقبای اقتصادی، جریان‌های مخالفت دولت امارات، القاعده، اخوانی‌های تحت فشار سنگین وهابی‌ها، نیرو‌های سرخورده موسوم به گرگ‌های تنها، دزدان دریایی و... هر یک ممکن است به دلایلی انگیزه دست زدن به چنین اقدامی را داشته باشند.
۱۱- برای تحلیل دقیق‌تر گرچه باید منتظر دریافت اطلاعات بیشتر از منابع مستقل درباره این حادثه بود، اما این نکته روشن است تا زمانی که قدرت‌های فرامنطقه‌ای به سرکردگی آمریکا در صدد یافتن بازار فروش جنگ افزار در منطقه باشند غرب آسیا روی امنیت را نخواهد دید. 

  بنده به‌صراحت عنوان می‌کنم یکی از مهم‌ترین مشکلات کنونی خانه‌نشین‌شدن نیروهای متخصص و متعهد است که در انتخابات اخیر تشدید نیز شده است. این چالشی است که در یک دهه اخیر رخ داده و زمینه را برای تشدید مشکلات فراهم کرده است. این رویکرد سبب تضعیف قوه مقننه، مجریه و قضائیه و در کیفیت اجرایی هر کدام تأثیر منفی گذاشته است. درنتیجه خانه‌نشین‌شدن نیروهای متعهد و متخصص توان اجرایی را به محاق برده است. من کسی نیستم که امروز وارد فضای سیاسی شده باشم بلکه سابقه فعالیت سیاسی من به قبل ازانقلاب بازمی‌گردد. به همین دلیل همه تحولات سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی را به چشم دیده‌ام.تجربه تاریخی نشان داده نظارت استصوابی اگر به‌صورت سلیقه‌ای اعمال شود به ضرر کشورتمام خواهد شد. به همین دلیل این نوع نظارت یا باید به‌صورت کلی برداشته شود و سازوکار دیگری در این زمینه در نظر گرفته شود و یا اینکه نظارت استصوابی تحت لوای مُر قانون صورت بگیرد. تازمانی که نظارت به‌صورت سلیقه‌ای صورت بگیرد و بعضا بر دیدگاه‌های جناحی و حزبی قرار داشته باشد وضعیت به همین شکل خواهد بود و بسیاری از نیروهای متعهد و متخصص فرصت خدمت پیدا نخواهند کرد. اگر این رویکرد تغییر پیداکند اصلاح‌طلبان همچنان بر این باور هستند که تنها راه بهبود وضعیت صندوق رأی است. آیت‌ا...‌العظمی سیستانی در نجف اشرف فتوای صریح داده‌اند که مشروعیت حکومت اسلامی مبتنی بر صندوق رأی است. با این وجود این صندوق آرا نباید از سر ناچاری و استیصال باشد. کسی که قرار است در انتخابات شرکت کند نباید به این قضیه فکر کند با صندوق رأی به‌جای اینکه در چاه بیفتد در چاله بیفتد بهتر است. باید شرایطی رخ بدهد که مردم بین خوب و خوب‌تر انتخاب کنند و موازنه منفی جای خود را به موازنه مثبت در این زمینه بدهد. تنها در این شرایط است که اصلاح‌طلبان هم خود در انتخابات شرکت می‌کنند وهم توده‌های مردم را دعوت می‌کنند در انتخابات حضور پیدا کنند. اگرشرایط به این شکل رقم نخورد و رأی ما تنها زینت‌المجالس باشد اصلاح‌طلبان انگیزه‌ای برای دعوت از مردم برای حضوردر پای صندوق‌های رأی نخواهند داشت.
اگر رویکرد نهادهای نظارتی مانند انتخابات اخیر بود و دوباره چهره‌های رده اول جریان اصلاحات فرصت حضور در صحنه را پیدا نکردند، اصلاح‌طلبان چه استراتژی در پیش خواهند گرفت؟
در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان تکلیفی برای حضور در انتخابات ندارند. من با صراحت عنوان می‌کنم که ما دیگر مجبورنیستیم به کسانی که نمی‌شناسیم رأی بدهیم. ما تنها به کسانی رأی خواهیم داد که نسبت به آنها شناخت کافی داشته باشیم و از سابقه آنها اطلاع داشته باشیم. در غیر این صورت دلیلی برای حمایت از افرادی که هیچ شناختی از آنها نداریم وجود ندارد.
اصلاح‌طلبان برای اقناع مجدد مردم چه استراتژی باید در نظر بگیرند؟
تنها راه این است که با بزرگان قوم صحبت کنیم و آقایان را متوجه شرایط خطیر موجود کنیم که باید به فکر حفظ انقلاب و حمایت مردم باشیم. بی‌شک اگر مسئولان به‌دنبال اقتدار نظام اسلامی هستند باید از مساله‌ای به نام ترغیب مردم به مشارکت حداکثری بیش از گذشته دفاع کنند.
آیا این رویکرد شدنی است؟
بله؛چرا نیست؟! اگراراده ملی به این نتیجه برسد که تنها راه بهبود وضعیت این است که نیروهای اصیل انقلاب از گروکشی سیاسی رهایی یابند، این کارتحقق پیدا خواهد کرد. بی‌شک این رویکرد نیازمندعزم ملی و حمایت گسترده مردم دارد.
سرنوشت گفتمان اعتدال پس از حسن روحانی چه خواهد شد؟ آیا در حالی که هیچ استراتژی برای حفظ گفتمان اعتدال صورت‌نگرفته می‌توان به بقای این گفتمان در فضای فکری و سیاسی امیدوار بود؟
برنامه داریم. چه کسی گفته برنامه نداریم؟! لکن مجری و قدرت اجرایی نداریم. شرایط باید به‌سمتی حرکت کند که به‌جای اصلاح‌طلبان بدلی و رده سه و چهار چهره‌های اصیل اصلاح‌طلب در صحنه حضور داشته باشند. قصد توهین و جسارت به کسی را ندارم. بااین حال کسانی باید در صحنه حضور داشته باشند که در عمل نشان داده‌اند اصلاح‌طلب واقعی هستند. اصلاح‌طلبان دنبال قدرت‌طلبی و به‌دست‌آوردن قدرت نیستند و در آينده نیز نخواهند بود. مساله مهم برای اصلاح‌طلبان بهبود وضعیت مردم است. در شرایط کنونی اصلاح‌طلبان به دنبال بهبود وضعیت مردم هستند و نه کسب قدرت.
این مساله را می پذیرید که امروز جریان اصلاحات با چالش‌ها و ضعف‌های درونی مواجه شده است؟
بی‌تردید این مساله را می‌پذیرم. این ضعف دیروز ما بوده که امروز جریان اصلاحات به این وضعیت دچارشده است. زمانی که اصلاح‌طلبان شرایط حضور دوباره در قدرت را پیدا کردند نباید با کسی به‌صورت شوخی وارد معامله می‌شدند.اصلاح‌طلبان باید با صراحت بر سر مواضع اصولی خود ایستادگی می‌کردند و اجازه نمی‌دادند مواضع غیراصولی برخی جای مواضع اصلی آنها را بگیرد. چرا باید وضعیت تورم جامعه به این نقطه برسد؟ امروزچرا باید وضعیت اقتصادی و معیشتی به این نقطه برسد که همه در فشارباشند؟ باید با تغییر رویکرد در برخی مواضع روابط خود را با کشورهای مختلف جهان ـ که البته رفتارهای عقلانی از خود نشان می‌دهند ـ بهبود ببخشیم. این رفتار باید در عمل رخ دهد تا دشمنان علیه کشور اقدام نکنند. متاسفانه در درون کشور شرایطی ایجادشده که راست و چپ دچار اختلافات زیادی شده است. جریان اصلاحات همواره به‌دنبال مذاکره و رویکردهای مسالمت‌آمیز برای حل مشکلات داخلی و خارجی بوده است. هنگامی که اصلاح‌طلبان از مذاکره سخن می‌گویند به‌معنای سازش و واگذاری منافع ملی نیست. اصلاح‌طلبان همواره در مذاکرات خود منافع ملی را در اولویت قرار می‌دهند. در روایات اسلامی نیز این رویکرد وجود دارد. در ظهرعاشورا امام حسین(ع) که با هدف اصلاح امت جدش رسول خدا (ص) قیام‌کرده قبل از اینکه جنگی آغاز شود تلاش می‌کند مساله حل شود. پس از حادثه کربلا این رویکرد در امام سجاد(ع) و امام صادق(ع) نیز وجود دارد و این بزرگواران همواره تلاش می‌کنند بر اصول و آرمان‌های خود با مخالفان خود مذاکره کنند. این رویکرد در منش و روش امیرالمومنین (ع) نیز وجود دارد و حضرت در مرحله نخست تلاش می‌کند با مذاکره با کسانی که داعیه قدرت دارند مسلمانان را از برادرکشی منع کنند و اجازه ندهند مسلمانان در مقابل هم قرار بگیرند. بی‌شک اگر کسی اصلاح‌طلبان را که مدعی مذاکره با دنیا هستند به سازش‌کاری متهم کند، ریاکاری کرده ودروغ گفته است.
اصلاح‌طلبان با چه کسانی به‌صورت شوخی معامله کرده‌اند؟
گمان می‌کردیم کسانی که از آنها در انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس حمایت کردیم در راستای آرمان‌های اصلاح‌طلبی حرکت خواهندکرد. ماباید مواضع آنها را دنبال می‌کردیم و تلاش می‌کردیم شرایطی را به وجود بیاوریم که آنها در مسیر اصلاح‌طلبی حرکت کنند. ما باید از کسانی که به آنها رأی دادیم و به مجلس فرستادیم مطالبه‌گری می‌کردیم که با سرمایه اجتماعی و سیاسی جریان اصلاحات چه کرده‌اند؟ هنگامی که شعار می‌دهیم ما اصلاح‌طلب هستیم باید در مسیر مطالبات مردم حرکت کنیم و به شکلی رفتارکنیم که دغدغه‌های مردم مرتفع شود. امروز دغدغه‌های مردم معیشت و اقتصاد است و شرایط اقتصادی خوبی را شاهد نیستیم. درنتیجه کسانی که به نام اصلاح‌طلبی در دولت و مجلس حضور پیدا کرده‌اند نتوانسته‌اند در راستای دغدغه‌های مردم حرکت کنند.
مذاکره اصلاح‌طلبان به مسائل داخلی نیز کشیده خواهدشد؟ آیا تحولات به‌سمتی در حرکت است که اصلاح‌طلبان به این نتیجه برسند که باید با اصحاب قدرت نیزمذاکره کنند؟
بله؛این احتمال وجود دارد و شاید در آینده به یک ضرورت نیز تبدیل شود. در عالم سیاست کسانی که حکومت‌ها را نقد می‌کنند به چند گروه تقسیم می‌شوند. گروهی خارج از سیستم حکومت هستند و از خارج از سیستم حکومت را نقد می‌کنند. این وضعیت درباره جمهوری اسلامی نیز وجود داشته و گروه‌هایی که در گذشته در کشور حضور داشته‌اند پس از مدتی از سیستم خارج شدند و خارج ازسیستم به نقد پرداختند. این گروه‌ها منتقدان برون‌سیستمی هستند و یا به‌قولی دیگراپوزیسیون خارج‌نشین. به همین دلیل جریان اصلاحات حساب خود را از آنها جداکرده است. ما به‌عنوان منتقدان درون‌سیستم و به‌عنوان دلسوز نظام و انقلاب فعالیت می‌کنیم. ما نظام و انقلاب را دوست داریم و از جمهوری اسلامی دفاع می‌کنیم. با این وجود برای بهبود وضعیت کشور انتقاد هم می‌کنیم. هر کجا که ببینیم کسی پای خود را کج گذاشته وعملکرد خوبی نداشته موضع‌گیری می‌کنیم و بر موضع‌گیری خود استوار هستیم. البته که موضع خود را با ادب و متانت ودوستی مطرح می‌کنیم و نه با دشمنی و دشنه بلند‌کردن.
یکی از اهداف اصلی اصلاح‌طلبان برای تاکید بر مطالبات سیاسی و مدنی بود. با این وجود امروز این دغدغه‌های اصلاح‌طلبان ودولت برآمده از آنها تا حدود زیادی رنگ‌وبوی اقتصادی به خود گرفته و در اولویت‌های بعدی دولت قرار گرفته است. آیا این تغییر موضع سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات را به خطر نمی‌اندازد؟
مشکل مهم جریان اصلاحات از ابتدا تا امروز این بود که چپ‌ها بیشتر ازآنکه ستادی باشند سیاسی بودند. اصلاح‌طلبان باید با رویکرد اصلاحی در قدرت حضور یابند و نه به‌عنوان ژن برتر و کانون قدرت و گروهی که به‌دنبال کسب کرسی‌های قدرت است. کسی با ژن برتر و به‌دنبال قدرت بودن نمی‌تواند اصلاح‌طلب باشد. کسانی که ویلاهای آنچنانی دارند و فرزندانشان در خارج از کشور به‌شکل دیگری از مردم عادی زندگی می‌کنند نمی‌توانند مدعی اصلاح‌طلبی در جامعه‌ای شوند که مردم آن با مشکلات شدید معیشتی مواجه هستند. اصلاح‌طلب واقعی کسی است که برای اقتصاد، معیشت، رفاه و آزادی مردم تلاش کند و گامی در جهت حل مشکلات آنها بردارد. اصلاح‌طلب واقعی کسی است که اجازه ندهد کسی بین اقشار مختلف تبعیض قائل شود. اصلاح‌طلبان مدعی هستند که همه گروه‌ها و قومیت‌ها در یک صف و باهم برابر هستند وهمه باید برای سربلندی و اعتلای کشور تلاش کنیم. تنها راه بهبود وضعیت هم همین است و با صف‌کشی‌های سلیقه‌ای و جناحی نمی‌توان به بهبود وضعیت آینده امیدوار بود. امروز مردم از عملکرد اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر رضایت ندارند. به همین دلیل نیز دوستان بالادستی جریان اصلاحات باید از گذشته عبرت بگیرند و راه را برای حضوراصلاح‌طلبان واقعی هموارکنند و دوباره روی چهره‌های رده سوم و چهارم سرمایه‌گذاری نکنند. تجربه تاریخی نشان‌داده چهره‌های رده سوم و چهارم کارایی لازم برای نمایندگی مطالبات جریان اصلاحات و بدنه اجتماعی آن ندارند. به همین دلیل باید شرایطی فراهم شود که نیروهای درجه یک جریان اصلاحات که دارای کارکرد بالایی هستند در صحنه حضوریابند. نکته دیگر اینکه بایدعنوان کنم در شرایط کنونی اقناع افکارعمومی و بدنه اجتماعی جریان اصلاحات برای حضورمجدد در صحنه سخت شده است. این واقعیتی است که اصلاح‌طلبان باید در آینده به آن توجه کنند.
درصورتی که اصلاح‌طلبان موفق نشوند افکار عمومی را برای حضور مجدد در پای صندوق‌های رأی اقناع کنند چه خطراتی آینده جریان اصلاحات را تهدید خواهد کرد؟
مردم جامعه ممکن است رویکرد مدیریتی یک مدیر یا یک مجموعه مدیریتی را قبول نداشته باشند ویا اینکه نسبت به عملکرد دولتمردان انتقاد داشته باشند، اما این به‌معنای تلاش برای مخالفت با نظام سیاسی نخواهد بود. از سوی دیگر غیرت هیچ ایرانی اجازه نمی‌دهد به دامن دشمن پناه ببرد و در مسیری قدم بردارد که مورد درخواست دشمن است. شرایط با به‌گونه‌ای تعریف و نهادینه شود که افراد و گروه‌ها بتوانند با تخصص و تعهد در رفع مشکلات بکوشند و در تعامل سازنده و مفید باشند. امروز چشم‌انداز مبهم و پرپیچ‌وخمی در انتظارآینده قرار گرفته و اگر جریان‌های سیاسی تحلیل دقیق وعمیقی از وضعیت جامعه نداشته باشند چالش‌های امروز جامعه تشدید خواهد شد. شرایط باید به‌شکلی باشد که اصلاح‌طلبان و منتقدان دلسوز دوباره به چرخه مدیریتی کشور بازگردند. می‌توان شرایطی را درنظر گرفت که مشکلات جامعه حل شود و مردم در زندگی روزمره خود با مشکلات کمتری مواجه شوند. در این‌صورت می‌توان به آینده امیدوارتر بود.

کاشان نیوز-سعید غلامیان: در نهایت حقیقت ماجرای طرح نامی مانند «اصفهان شمالی» به‌جای «استان کاشان» را چه کسی بازخواهد گفت؟

نام «کاشان» برای استانی که سال‌هاست هرکس آمده مدعی پیگیری آن شده چه بدی داشت که نام «اصفهان شمالی» را پیش کشیدند؟استان کاشان

آیا همین‌ که نام کاشان بدون دلیل نادیده گرفته شده خود نشانه‌ای و آدرسی صحیح و صریح نیست برای اهل تدبیر و صاحبان عقول؟ آیا همین انتخاب و اصرار بر گسترش آن، تعارضی مستتر با کاشان در خود ندارد؟

آیا طرح و پیگیری و درج در نشریات و رسانه‌ها و مکاتبات رسمی با همین نام «اصفهان شمالی» باعث نمی‌شود استانی با نام کاشان برای ابد امکان تحقق را از دست بدهد و در آینده با استناد به همین مکاتبات نامی انتخاب شود که منافع و خواست صاحبان اصلی و شهروندان نادیده گرفته شود؟

آیا عمده و بخش اصلی خواست مردم کاشان برای استان شدن با نام «اصفهان شمالی» تحقق میابد؟

اصلاً نام اصفهان به چه دلیلی مطرح شد؟ چه امتیازی برای استان شدن به کاشان داد؟

مگر نه این است که اسم از مسما حکایت و روایت می‌کند؟ مگر نه این است که ریشه و اصالت را با نام می‌شناسند؟ مگر نه اینکه نام‌ها به شناخت حیات اجتماعی کمک می‌کنند؟

  عده‌ای تصور می‌کنند اگر چنین اتفاقی رخ دهد خدمات بهتری به منطقه[؟!] آن‌ها ارائه خواهد شد یا اینکه به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات سال جاری هستند.

چرا رژیم‌های سیاسی به طرق مختلف نسبت به اسامی افراد و اماکن، حساسیت نشان می‌دهند؟

چرادر اغلب کشورها با تغییر یک نظام، نام بسیاری از شهرها، خیابان‌ها، اماکن عمومی و … عوض می‌شوند و یا با قانون و بخشنامه، انتخاب اسامی خاص از سوی والدین برای کودکانشان ممنوع یا انتخاب برخی اسامی تشویق می‌شود!

مگر نه اینکه اسم و نام، نماینده اصالت و نشانه، شاخص و هویت‌ساز است. مگر نه اینکه نام‌گذاری مانند هر عمل دیگر، در بستر اجتماعی و فرهنگی معینی انجام می‌شود و از آن تأثیر می‌پذیرد؟

دکتر احمد رجب‌زاده، جامعه‌شناس معتقد است: «عمل نام‌گذاری در سطح یک جامعه و گروه، مبین گرایش‌های جمعی موجود در آن جمع است و می‌توان بر اساس تغییر در روند نام‌گذاری و تحول در نام‌ها در مورد تحول و تغییر آن جامعه قضاوت کرد».

ادوارد او ویلسون، بنیانگذار «زیست جامعه‌شناسی» نیز در این خصوص می‌گوید: «نام‌ها همچنان که شاخصی برای تحولات فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شوند، ملاکی برای پایگاه و طبقه اجتماعی هم هستند».

  مگر نه این است که اسم از مسما حکایت و روایت می‌کند؟ مگر نه این است که ریشه و اصالت را با نام می‌شناسند؟ مگر نه اینکه نام‌ها به شناخت حیات اجتماعی کمک می‌کنند؟

کیست که نداند با جدا شدن کاشان از اصفهان، این استان بیش از نیمی از شهرت خود را از دست خواهد داد و به همین دلیل مسئولین اصفهان بیشترین تلاش خود را برای استان نشدن کاشان می‌کنند و تاکنون نیز کرده‌اند. اما این بهانه با چه دلیل و توجیهی به دست آن‌ها داده شد که هرازگاهی یکی بیاید و نام اصفهان را بکوبد توی سر مردم کاشان؟

کار به‌جایی رسیده است که معاون استاندار در سایت انتخاب و با (header) سر تیتر «استانداری اصفهان» با انتخاب نام اصفهان برای استانی تخیلی اعتراض کرده است!

چه کسی باید جلو این کسر شأن مردم کاشان را بگیرد؟

رسانه‌های محلی که این خطر را حس کرده بودند و سعی کردند جلو این جاه‌طلبی خیالی را بگیرند با تهمت و توهین و ناسزا به کناری رانده شدند و مسئولین همیشه ساکت در همه وقایع هم به نظاره نشستند و حتی بعضی‌ها گله هم کردند که چرا با هر مشکلی نام ما را وسط می‌کشید!؟

حال بیایید ورود رسانه‌های فرامحلی را در این ماجرا تماشا کنید! آنها یا نمی‌دانند هیچ‌کس در کاشان به نامی جز استان کاشان رضایت نخواهد داد یا تجاهل می‌کنند!

به آنها باید گفت نگران نام اصفهان‌شان نباشند، همان‌طور که معاون عمرانی استانداری «اصفهان» گفته است: «عده‌ای تصور می‌کنند اگر چنین اتفاقی رخ دهد خدمات بهتری به منطقه[؟!] آن‌ها ارائه خواهد شد یا اینکه به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات سال جاری هستند.» این سخنان گذراست و به‌زودی به وادی فراموشی سپرده خواهد شد. اصفهان مال شما!

از اوضاع و شرایط مشخص است که در ظاهر هیچ‌کس با تاسیس استانی برای کاشان و جدای از اصفهان فعلی مخالف نیستند، اما یک نفر آن را بدون نام کاشان-حال هر نامی که باشد- می‌خواهد و مردم کاشان استانی فقط با نام «کاشان» می‌خواهند!

     به گزارش امیدنامه ،در این دیدار که به مناسبت سالگرد حماسه هفتم اسفند برگزار شد،رئیس دولت اصلاحات با تبریک  ایام و اعیاد پیش رو از جمله عید نوروز و ماه رجب و ولادت حضرت امیرالمومنین(ع) از تلاشهای اعضای فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد و با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه از جمله نگرانی از وضعیت فعلی کشور ،گفت:نباید درباره دلایل وضعیت فعلی کشور به دنبال مقصر بگردیم بلکه باید علل افزایش بی اعتمادی مردم به مسئولان را به صورت دقیق ریشه یابی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی با طرح این پرسش که آیا وضعیت فعلی کشور به عامل بیرونی بر می گردد یا جهت گیری هایی که در جامعه وجود داشته و عملکردها سبب وضعیت فعلی شده است؟تصریح کرد:بخش مهمی از  مشکلات فعلی مرتبط با عوامل بیرونی است  اما ساختار فعلی و تصمیاتی که گرفته می شود می تواند عامل تشدید کننده وضعیت فعلی کشور باشد.
وی با بیان اینکه بدانیم که هم ساختارها و رویکردها و هم در تصمیمات گرفته شده اشکالاتی وجود دارد، بر ضرورت روز آمد شدن تعریف اصلاحات تاکید کرد و گفت:عیار اصلاح طلبی  را نباید با تشکلها و اشخاص سنجید .یادمان نرفته است که در مقطعی اصلاح طلبی را به عنوان جریان ضد انقلاب و ضد دین که باید از صحنه خارج شود معرفی می کردند ولی در دهه 90 همان جریانی که به دنبال حذف گفتمان اصلاح طلبی بود  واقعیت این گفتمان را پذیرفته است .اصلاح طلبی در داخل نظام البته با رویکرد انتقادی تعریف می شود .ما در مقابل براندازان ایستاده ایم و تاکید داریم که باید در داخل کشور اصلاحات صورت بگیرد.
رئیس دولت اصلاحات کنش سیاسی جریان اصلاح طلبی در دهه 90 و اعتماد به صندوق رای را سیاست درست و منطقی دانست و تاکید کرد:اگر نحوه اداره کشور بگونه ای باشد که مردم ناامید شوند و فکر کنند هیچ کور سوی امیدی وجود ندارد بسیار خطرناک است باید سعی کنیم به این مرحله نرسیم.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی با بیا اینکه انقلاب اسلامی را ادامه جریان اصیل اصلاحات می‌دانیم،خاطرنشان کرد:نظام اسلامی باید اصلاح پذیر و انعطاف پذیر باشد.اگر نظام اصلاح پدذیر نباشد برخی امور دیگر بر کشور تحمیل می شود که برای نظام خوشایند نخواهد بود.اصلاح طلبان خواستار انقلاب دیگر نیستند و در مقابل دشمن خارجی می ایستند .
رئیس دولت اصلاحات با اشاره به مشکلاتی که دولت آقای روحانی با آن رو به رو است بر ضرورت تلاش بیشتر دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم تاکید کرد و گفت:تلاشی وجود دارد که اثبات کند برجام یک خیانت بزرگ در تاریخ ایران بوده است در حالیکه برجام حقیقتا کار بزگی بوده است .همین که ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل در شورای امنیت خارج شد خود دستاورد مهمی است.
وی تاکید کرد:اکنون از نظر معنوی اجماع جهانی به نفع ما و به ضرر ترامپ است.ضمن احترام به نظرات موافقین و مخالفین  لایحه پالرمو و FATF ،ولی باید مراقب باشیم اجماع جهانی علیه ما صورت نگیرد.مجلسی که  FATF  را با همه مشکلات و جو سازی ها تصویب کرد باید این دستاورد را حفظ کند.اروپایی ها مطمئنا به دنبال منافع خودشان هستد اما بقای برجام را برای حیثیت خود حیاتی می دانند و باید از این فرصت استفاده کرد.
حجت اسلام والمسلمین سید محمد خاتمی با هشدار به کسانی که به دنبال تضعیف جریان اصلاحات هستند،خاطرنشان کرد:کسانیکه به دنبال تضعیف گفتمان اصلاح طلبی هستند مطمئن باشند با این کار خود براندازان را تقویت می کنند.جریانی می خواهد اثبات کند که تمام مشکلات کشور بر عهده اصلاح طلبان و دولت است .این جریان علاقه مند مردم نیست بلکه از دولت بدش می آید و می خواهد مجددا به قدرت بازگردد.

محمدرضا عارف:رابطه فراکسیون امید با دولت تا حدودی یکطرفه است

در ابتدای این دیدار دکتر محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید با قدردانی از حمایت های آقای خاتمی به تشریح فعالیتهای فراکسیون امید پرداخت  و گفت:معتقدیم فراکسیون امید یکی از منسجم ترین فراکسیون  مجلس در 10 دوره پارلمان بعد از انقلاب است .هر زمان که در صحن مجلس تصمیم فراکسیونی اتخاذ شد عموما نتیجه گرفتیم و نظر ما تامین شد.
وی با بیان اینکه در برخی مواقع به عمد نمی خواهیم پیشنهاد یک طرح خاص صرفا به نام فراکسیون امید تلقی شود و به دنبال هماهنگی و اجماع با دیگر فراکسیون ها برای تصویب طرح ها هستیم به برخی طرح‌هایی که از سوی اعضای  فراکسیون پیشنهاد شد از جمله طرح منع بکارگیری بازنشستگان،طرح نحوه اداره صدا و سیما ،طرح اصلاح قانون انتخابات،طرح مددکاری اجتماعی و سازمان نظام خبرنگاری و طرح عفو عمومی  اشاره کرد و گفت:در مجلس به دنبال ایده گفت وگوی ملی هستیم و تلاشهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و اکنون این ایده خارج از مجلس هم در حال پیگیری است و افرادی از دو جریان  اصلی سیاسی کشور جلساتی حول محور گفت‌وگوی ملی به صورت منظم تشکیل می دهند.
رئیس فراکسیون امید با اشاره به راهبرد فراکسیون متبوع خود در حمایت از دولت ،تصریح کرد:متاسفانه رابطه با دولت تا حدودی یکطرفه است و انتظار بود دولت و  وزرای محترم هماهنگی بیشتری با فراکسیون امید داشته باشند. در خصوص وضعیت فعلی کشور از جمله بازار شب عید بویژه درباره نیازمندی ها مردم بخصوص کالاهای اساسی و گوشت جلساتی با برخی وزرای مسئول داشته ایم و کارگروهی هم در این خصوص در فراکسیون امید تشکیل شده است و امیدوارم دولت با همکاری مجلس و سایر نهادها به راهکار عملی درخصوص برون رفت از وضعیت فعلی برسند.
در این دیدار برخی از اعضای فراکسیون امید آقایان جلال میرزایی،کاظمی،بختیار،بنیادی،رجبی،رحیمی،نوبخت،بی مقدار،تابش حسین زاده،وکیلی ،درازهی،علیجانی،تربتی نژاد، مرادی،کواکبیان،مطهری و خانم اولاد قباد نکته نظرات خود را مطرح کردند.آنها ضمن قدردانی از نقش انسجام بخشی دکتر عارف در مدیریت فراکسیون امید نسبت به عملکرد دولت انتقاداتی را مطرح کردند و ضمن هشدار نسبت به  زمینه های افزایش بی اعتمادی مردم به مسئولان و حاکمیت و اظهارنگرانی از وضعیت معیشتی مردم ،خواستار اعلام موضع رسمی اصلاح طلبان در 3 سطح نسبت به مردم،حاکمیت و دولت شدند.

افزودن نظر جدید

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) با محکوم کردن کشتار مردم غزه از سوی رژیم صهیونیستی، انتساب شعار "نه غزه، نه لبنان" به اصلاح‌طلبان را «یک دروغ شاخدار» دانست.

    بی تقوائی سیاسی یکی از معضلات فرهنگی جامعه است که بعضآ از سوی طالبان قدرت وثروت برای حذف رقیب نمود پیدا میکند ودر جریان برخوردهای سیاسی 88 موجب فعال شدن فتنه وشعارهای انحرافی شد نمود پیدا کرد وبرخی ازجریانهای پیروز انتخابات آن را به نیروهای خط امام واصلاح طلب منتصب کرد وبه این بهانه نیروها ی اصیل ومومن به انقلاب رامنزوی که متاسفانه موردسوء استفاده ضد انقلاب

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای در مراسم شب بیست و سوم ماه رمضان در حسینیه دارالزهرا(س)، اظهار کرد: امروز شاهدیم که دنیای اسلام با بلیه بسیار بزرگی روبروست و من تاکید دارم که همه ما با سهم‌های مختلف در مشکلات امروز جهان اسلام سهیم هستیم. وی افزود: تردیدی نیست که امروز سرکردگان استعمار و صهیونیسم جهانی سردسته تمام بلیاتی هستند که با نام‌های مختلف جامعه اسلامی و جامعه انسانی را تهدید می‌کند. در غزه مردم زنان و کودکان کشته می‌شوند زیرا نقشه‌های حساب شده‌ای که از انحراف در اندیشه‌های اسلامی سرچشمه می‌گیرد یک به یک در حال اجراست. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: داعش و القاعده با چهره تعصب آمیز مسلمانانی شبیه خوارج ظاهر شده‌اند، اگرچه در پشت صحنه آمریکا و اسرائیل هستند اما کشتارها و فجایعی که وهابی‌ها یک قرن قبل انجام دادند به کشتارهای امروز داعش شبیه است. سیدهادی خامنه‌ای با تاکید بر لزوم محکوم کردن فجایع غزه در کنار انحراف‌زدایی از اسلام، گفت: عده‌ای گفتند فلان جریان وابسته به اصلاحات شعار "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" سر داده است. این یک دروغ شاخدار است زیرا هیچ‌کس از وابستگان به اصلاحات و کسانی که به مردم و انقلاب ایمان دارند، چنین عقیده‌ای ندارند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام خاطرنشان کرد: این دروغی است که به اصلاح‌طلبان بسته‌اند مثل همه حرف‌های دیگری که زده‌اند و ما باید با اظهاراتمان، با بیانیه‌ها و ابزارهایی که در اختیار داریم این دروغ را تکذیب کنیم، به مظلومان کمک کنیم و نشان دهیم آنچه که برخی مغرضان می‌گویند، دروغ است. وی با تاکید بر ضرورت حمایت از مردم غزه، تصریح کرد:‌ ما باید از چند بابت از مردم غزه حمایت کنیم؛ یکی وابستگی انسانی است به این معنا که سرنوشت همه ما به هم متصل است و دیگر این که امنیت ما از امنیت مردم فلسطین جدا نیست.

سیدهادی خامنه‌ای در بخش دیگری از اظهارات خود در مراسم شب 23 ماه رمضان، تصریح کرد:‌ نماز و روزه و حج جزو ارزش‌های اسلامی نیستند بلکه اینها احکام اسلامی هستند و اهمیت نماز در این است که ما را به سمت ارزش‌ها می‌برند در واقع ارزش‌ها اصل هستند و احکام در درجه دوم قرار دارند. وی ادامه داد: اگر گاهی در زبان عامه مطرح می‌شود که فلانی از ارزش‌های اسلامی است، این غلط است زیرا انسان‌ها ارزش نیستند؛ البته ائمه و معصومین که استاندارد مشخصی دارند می‌توانند ارزش باشند. همچنین ادبیات غلطی رایج است مبنی بر اینکه فلانی الگوست. این در حالی است که الگو محدود است. کسانی می‌توانند الگو باشند که در زندگی‌شان اشتباه - نه خطا - نکرده باشند. بنابراین پیامبران و جانشینان آنها می‌توانند الگو باشند. دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با اشاره به جریان‌های فکری رشدیافته از ابتدای اسلام، خاطرنشان کرد: در زمان پیامبر (ص) و بعد از آن حضرت انحرافات بلافاصله خود را نشان داد؛ البته انحراف وجود داشت اما در زمان‌های خاصی خودش را نشان می‌داد. رهبران این حرکت انحرافی امثال ابوسفیان و همفکران او بودند که هیچ‌گاه به شکل واقعی اسلام نیاوردند. جنگ‌های بزرگی علیه اسلام ترتیب دادند و زمینه‌ساز همه فجایع بعد از خودشان شدند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد:‌ بعد از هر انقلابی فرصتی بروز می‌کند تا افرادی که خود را به شکل مسلمانان درآورده بودند دوباره لباس اصلی خود را بپوشند. در انقلاب ما هم این چنین بود و امروز جامعه ما با این تفکر درگیر است.

سیدهادی خامنه‌ای با اشاره به تفکر خوارج و رهبران این جریان اظهار کرد: پیروان چشم و گوش بسته این‌ها معتقد بودند حضرت علی (ع) در ماجرای حکمیت اشتباه کرد اما رهبرانشان حقیقت را می‌دانستند. ما باور ندارم که سران این جریان‌ها نمی‌دانستند چه می‌کنند.در واقع سران این جریان بی حساب و کتاب این اندیشه منحرف را اشاعه نمی دادند.بنابراین جریانات انحرافی علی رغم این که در ظاهر افرادی نادان و ناوارد هستند اما در سطح رهبری کسانی هستند که آگاهانه این حرکت را به راه انداختند. این فعال سیاسی همچنین یادآور شد: در اوایل اسلام جریانات تکفیری وجود داشتند. این‌ها کسانی هستند که علاقه دارند هر کسی را به هر دلیلی که می‌پسندند منحرف و کافر بنامند. در کشور ما هم این تفکر وجود دارد. البته درجات این تکفیری‌ها با یکدیگر متفاوت است.دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، انقلابیون تندرو که صددرصدتفکرات امیرالمؤمنین را عملی نمی‌کردند از دیگر جریانات فکری زمان حضرت علی (ع) دانست و افزود: البته کسانی هم بودند که از حضرت تبعیت می‌کردند اما تعدادشان آنقدر نبود که بتوانند سرنوشت تاریخ را تعیین کنند.

وی ادامه داد: اشتباهات ما در قبل و بعد از انقلاب اثر خود را در آفریقای مسلمان امروز یا حتی آمریکا دارد. اینکه برخی دلسوزان می‌گویند قبل از هر چیز باید خود را اصلاح کنیم تا دنیا اصلاح شود، حرف درستی است و این گفته قرآن است که اول خودتان را مراقبت کنید. اگر ما از عدالت سخن می‌گوییم باید بدانیم که در این نقطه کره زمین عدالت رعایت نشود آثار آن در آن طرف کره زمین هم بروز خواهد کرد.

سیدهادی خامنه‌ای با بیان اینکه "مسلمانان به خاطر اشتباهاتشان در ایجاد القاعده و طالبان سهم داشته‌اند"، اظهار کرد: مثلاً در اثر حکومت معاویه در شام و فرهنگ معرفی شده اسلام به دنیا هنوز هم مشکلاتی دامن‌گیر اسلام است زیرا شام با اروپا ارتباط تجاری و فرهنگی داشت؛ بنابراین اسلامی که به اروپا رفته، اسلام معاویه است و امروز هم همان چیز‌ها در ذهن اروپایی‌هاست.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در همین راستا خاطرنشان کرد: اگر مسئولی از روی نادانی یا خودخواهی ادعا کند که اسلام با دموکراسی رابطه خوبی ندارد، نه تنها اروپایی‌ها خشمگین نمی‌شوند بلکه ممنون هم می‌شوند زیرا این ادعای آنهاست و این سخن هم سند و مدرکی برای آنها خواهد بود.

وی در ادامه، عدالت را به معنی اعتدال و نگه داشتن حد وسط و پرهیز از تندروی‌های غیرعاقلانه و احمقانه توصیف کرد و افزود: ارزش‌هایی که در صدر آنها عدالت و صداقت است گاهی می‌توانند به ضد ارزش تبدیل و ابزاری برای ضد خود شوند. این همان چیزی است که شریعتی از آن به عنوان مذهب علیه مذهب سخن می‌گفت یعنی می‌توان با سلاح و ابزار دین و ارزش‌های دینی کاری کرد که طرفداران واقعی دین از صحنه به در شوند. سیدهادی خامنه‌ای اضافه کرد: در همه دوران‌ها مرسوم بوده و امروز هم مرسوم است که برای خارج کردن یکدیگر از عرصه قدرت علیه هم اقداماتی انجام می‌دهند. اگر اخلاق در سیاست رعایت نشود، همان چیزی از آب در می‌آید که اموی‌ها می‌خواستند؛ بنابراین حضرت علی (ع) اخلاق در سیاست را رعایت می‌کرد و بی‌عدالتی و بی‌اخلاقی را در هیچ کجای سیاست روا نمی‌داشت.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "شناسایی و رعایت ارزش‌ها نیاز به الگو دارد"، خاطرنشان کرد: عدالت چیزی نیست که عده‌ای به بهانه آن آزادی را از مردم بگیرند و با ابزار آن هرکس را که می‌خواهد تعقل به خرج دهد از صحنه خارج کند.

وی صبر، یقین و عدل و جهاد را پایه‌های اصلی ایمان از نگاه امیرالمؤمنین دانست و گفت: یکی از ویژگی‌هایی که در جوامع انسانی وجود دارد، تملق است. تملق از شعبه‌های دروغ است، به این معنا که در مورد کسی که روزی شما به دست اوست چیزهایی می‌گویید که کارتان راه بیافتد و بزرگترین اوصاف را به او می‌دهید در حالی که یکی از این صفت‌ها هم در وجود آن شخص نیست. فقط مشروب خوردن و ارتباط با نامحرم گناه نیست و کسانی که از آتش می‌ترسند باید از این نوع گناهان (‌دروغ و تملق)‌ نیز بپرهیزند.

سیدهادی خامنه‌ای عدل را به معنی تعادل و عدالت و دستیابی افراد به حق خود عنوان کرد و یادآور شد: حضرت علی (ع) در زمان حکومت خود افتخار می‌کرد که در کوفه فرد بیکار پیدا نمی‌شود. ایشان در سال‌هایی که سراسر جنگ بود مدیریت داخلی کوفه را از یاد نبرد.

وی داشتن شغل، تقصیر و کرامت و امنیت و تساوی در قانون، حقوق اساسی، داشتن نقش در سرنوشت کشور و داشتن آزادی را از جمله حقوق مردم خواند و گفت: متأسفانه عده‌ای که معنی عدالت را نمی‌فهمند آن را وسیله‌ای برای مقابله با آزادی می‌دانند در حالی که آزادی زیر لوای عدالت مستتر و تضمین‌کننده آن است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "عدالت به معنی تساوی مطلق نیست"، افزود: عدالت هدف غایی همه انبیاست و آنها برای این آمدند که بشر خودش برای تحکیم و عدالت و قسط به پا خیزد؛ بنابراین فرهنگ عدالت باید در جامعه رواج پیدا کند و مردم خودشان برای قسط قیام کنند.

سیدهادی خامنه‌ای درباره امر به معروف و نهی از منکر نیز اظهار کرد: موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما بسیار مطرح است و حتی عده‌ای می‌خواستند وزارتخانه‌ای با این نام راه بیفتد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، این است که این کار نیاز به حضور مردم در صحنه دارد زیرا این کار، کار مردم است، نه خواص؛ ضمن اینکه فلسفه امر به معروف و نهی از منکر هم باید در جامعه بازگو شود.

وی اضافه کرد: آدم‌های نادان و عقده‌ای و کسانی که دچار وسوسه‌های شیطانی هستند و اهل تملقند نمی‌توانند آمر به معروف باشند. باید ابتدا معروف در جامعه شناخته و ترویج شود و بصورت یک فرهنگ عمومی در بیاید. رفتار و گفتار و شخصیت انسان‌های پاک باخته و دلسوز، خود به خود امر به معروف است.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در پایان تاکید کرد: کسی که امر به خوبی کرده و از بدی نیز نهی می‌کند، باید خودش مجسمه تمام و کمال خوبی‌ها و نفی ضد ارزش‌ها بوده و حرف و عملش یکی باشد.