fajr 1400 01

انتخابات 1400

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 89 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

چه دلیلی «استان اصفهان شمالی» را بجای «استان کاشان» توجیه می‌کند؟

چه دلیلی «استان اصفهان شمالی» را بجای «استان کاشان» توجیه می‌کند؟

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 12:36

کاشان نیوز-سعید غلامیان: در نهایت حقیقت ماجرای طرح نامی مانند «اصفهان شمالی» به‌جای «استان کاشان» را چه کسی بازخواهد گفت؟

نام «کاشان» برای استانی که سال‌هاست هرکس آمده مدعی پیگیری آن شده چه بدی داشت که نام «اصفهان شمالی» را پیش کشیدند؟استان کاشان

آیا همین‌ که نام کاشان بدون دلیل نادیده گرفته شده خود نشانه‌ای و آدرسی صحیح و صریح نیست برای اهل تدبیر و صاحبان عقول؟ آیا همین انتخاب و اصرار بر گسترش آن، تعارضی مستتر با کاشان در خود ندارد؟

آیا طرح و پیگیری و درج در نشریات و رسانه‌ها و مکاتبات رسمی با همین نام «اصفهان شمالی» باعث نمی‌شود استانی با نام کاشان برای ابد امکان تحقق را از دست بدهد و در آینده با استناد به همین مکاتبات نامی انتخاب شود که منافع و خواست صاحبان اصلی و شهروندان نادیده گرفته شود؟

آیا عمده و بخش اصلی خواست مردم کاشان برای استان شدن با نام «اصفهان شمالی» تحقق میابد؟

اصلاً نام اصفهان به چه دلیلی مطرح شد؟ چه امتیازی برای استان شدن به کاشان داد؟

مگر نه این است که اسم از مسما حکایت و روایت می‌کند؟ مگر نه این است که ریشه و اصالت را با نام می‌شناسند؟ مگر نه اینکه نام‌ها به شناخت حیات اجتماعی کمک می‌کنند؟

  عده‌ای تصور می‌کنند اگر چنین اتفاقی رخ دهد خدمات بهتری به منطقه[؟!] آن‌ها ارائه خواهد شد یا اینکه به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات سال جاری هستند.

چرا رژیم‌های سیاسی به طرق مختلف نسبت به اسامی افراد و اماکن، حساسیت نشان می‌دهند؟

چرادر اغلب کشورها با تغییر یک نظام، نام بسیاری از شهرها، خیابان‌ها، اماکن عمومی و … عوض می‌شوند و یا با قانون و بخشنامه، انتخاب اسامی خاص از سوی والدین برای کودکانشان ممنوع یا انتخاب برخی اسامی تشویق می‌شود!

مگر نه اینکه اسم و نام، نماینده اصالت و نشانه، شاخص و هویت‌ساز است. مگر نه اینکه نام‌گذاری مانند هر عمل دیگر، در بستر اجتماعی و فرهنگی معینی انجام می‌شود و از آن تأثیر می‌پذیرد؟

دکتر احمد رجب‌زاده، جامعه‌شناس معتقد است: «عمل نام‌گذاری در سطح یک جامعه و گروه، مبین گرایش‌های جمعی موجود در آن جمع است و می‌توان بر اساس تغییر در روند نام‌گذاری و تحول در نام‌ها در مورد تحول و تغییر آن جامعه قضاوت کرد».

ادوارد او ویلسون، بنیانگذار «زیست جامعه‌شناسی» نیز در این خصوص می‌گوید: «نام‌ها همچنان که شاخصی برای تحولات فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شوند، ملاکی برای پایگاه و طبقه اجتماعی هم هستند».

  مگر نه این است که اسم از مسما حکایت و روایت می‌کند؟ مگر نه این است که ریشه و اصالت را با نام می‌شناسند؟ مگر نه اینکه نام‌ها به شناخت حیات اجتماعی کمک می‌کنند؟

کیست که نداند با جدا شدن کاشان از اصفهان، این استان بیش از نیمی از شهرت خود را از دست خواهد داد و به همین دلیل مسئولین اصفهان بیشترین تلاش خود را برای استان نشدن کاشان می‌کنند و تاکنون نیز کرده‌اند. اما این بهانه با چه دلیل و توجیهی به دست آن‌ها داده شد که هرازگاهی یکی بیاید و نام اصفهان را بکوبد توی سر مردم کاشان؟

کار به‌جایی رسیده است که معاون استاندار در سایت انتخاب و با (header) سر تیتر «استانداری اصفهان» با انتخاب نام اصفهان برای استانی تخیلی اعتراض کرده است!

چه کسی باید جلو این کسر شأن مردم کاشان را بگیرد؟

رسانه‌های محلی که این خطر را حس کرده بودند و سعی کردند جلو این جاه‌طلبی خیالی را بگیرند با تهمت و توهین و ناسزا به کناری رانده شدند و مسئولین همیشه ساکت در همه وقایع هم به نظاره نشستند و حتی بعضی‌ها گله هم کردند که چرا با هر مشکلی نام ما را وسط می‌کشید!؟

حال بیایید ورود رسانه‌های فرامحلی را در این ماجرا تماشا کنید! آنها یا نمی‌دانند هیچ‌کس در کاشان به نامی جز استان کاشان رضایت نخواهد داد یا تجاهل می‌کنند!

به آنها باید گفت نگران نام اصفهان‌شان نباشند، همان‌طور که معاون عمرانی استانداری «اصفهان» گفته است: «عده‌ای تصور می‌کنند اگر چنین اتفاقی رخ دهد خدمات بهتری به منطقه[؟!] آن‌ها ارائه خواهد شد یا اینکه به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات سال جاری هستند.» این سخنان گذراست و به‌زودی به وادی فراموشی سپرده خواهد شد. اصفهان مال شما!

از اوضاع و شرایط مشخص است که در ظاهر هیچ‌کس با تاسیس استانی برای کاشان و جدای از اصفهان فعلی مخالف نیستند، اما یک نفر آن را بدون نام کاشان-حال هر نامی که باشد- می‌خواهد و مردم کاشان استانی فقط با نام «کاشان» می‌خواهند!

خواندن 607 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.