fajr 98 1

سیاسی اجتماعی

سیاسی اجتماعی (19)


ظریف: تنگه هرمز باز خواهد ماند/ آمریکایی‌ها باید بدانند که هنگام ورود به این تنگه باید با محافظان این تنگه صحبت کنند/ این محافظان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند

وزیر امور خارجه گفت: «ترامپ می‌گوید توافق بهتری می‌خواهد اما تا زمانی که نتواند آنچه را می‌خواهد دیکته کند، به آن نمی‌رسد. آنکه میز مذاکره را ترک کرد آمریکا بود، برایان هوک هم در آن مذاکرات بود و فکرش را نمی‌کرد که رئیس‌جمهورش از توافق هسته‌ای خارج شود اما اکنون تنها کارهای او را توجیه می‌کند.»
ظریف: تنگه هرمز باز خواهد ماند/ آمریکایی‌ها باید بدانند که هنگام ورود به این تنگه باید با محافظان این تنگه صحبت کنند/ این محافظان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند

به گزارش جماران؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست «انجمن آسیا» شرکت کرد و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که این نخستین باری نیست که آمریکا از یک توافق بین‌المللی خارج شده است، آمریکا از پیمان INF و توافق آب و هوایی نیز خارج شد در صورتی که این پیمان‌ها و توافقات بین‌المللی به تصویب کنگره آمریکا نیز رسیده بود، پس اینکه گفته می‌شود، چون برجام به تصویب کنگره نرسیده بود، ترامپ توانست آن را نقض کرده و از آن خارج شود، صحبت درستی نیست.

وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند.

ظریف همچنین تأکید کرد، این نخستین باری است که چنین اتفاقی افتاده و یکی از اعضای دائم شورای امنیت، یک قطعنامه مصوب شورای امنیت را صراحتا نقض کرده و از دیگر کشورهای جهان نیز می‌خواهد تا آن را نقض کنند و اولتیماتوم نیز تعیین می‌کند که اگر این کار را انجام ندهند، آنها را تنبیه خواهد کرد. در این مرحله این ایران نیست که باید تصمیم بگیرد، این دیگر اعضای جامعه بین‌المللی هستند که باید تصمیم‌گیری کنند که آیا می‌خواهند این اتفاق بیفتد و یا اینکه مایلند این روند را متوقف کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد:‌ «ما همه می‌دانیم که آمریکا یک قدرت اقتصادی بزرگ است، آمریکا یک بازار بزرگ دارد و هیچ کس نمی‌خواهد که این بازار را از دست بدهد. اما دولت آمریکا باید بفهمد که اگر دیگران در حال تبعیت از آن هستند، به دلیل این است که هیچ گزینه دیگری ندارند. این سیاست چماق و اجبار است که آمریکا در پیش گرفته است. آیا قرار است این سیاست ادامه داشته باشد. آیا این روند باثبات خواهد بود. این سوالی است که تمام کسانی که به ایجاد ثبات بین‌المللی در درازمدت تمایل دارند، باید از خود بپرسند.»

ظریف در ادامه گفت، «ترامپ می‌گوید توافق بهتری می‌خواهد اما تا زمانی که نتواند آنچه را می‌خواهد دیکته کند، به آن نمی‌رسد. آنکه میز مذاکره را ترک کرد آمریکا بود، برایان هوک هم در آن مذاکرات بود و فکرش را نمی‌کرد که رئیس‌جمهورش از توافق هسته‌ای خارج شود اما اکنون تنها کارهای او را توجیه می‌کند.»

وزیر خارجه ایران همچنین اینستکس را صرفا پیش‌نیازی برای اجرای وعده‌هایی خواند که اروپا مطرح کرده نه خود آن وعده‌ها.

وزیر خارجه ایران درباره مرتبط کردن اینستکس به تصویب FATF در ایران با اشاره به روندی که در حال حاضر در این خصوص در داخل کشور در جریان است، گفت: در داخل ایران این سؤال مطرح می شود که حال که ما از توافقی (برجام) در آن بودیم هیچ نفعی نبردیم چرا وارد توافقات جدیدی شویم؟

ظریف با بیان اینکه ما هیچ تعامل مالی پنهانی نداریم، اظهار داشت دلیل اینکه هنوز بهFATF نپیوسته‌ایم این موضوع نیست، بلکه این است که وقتی ما هیچ نفعی از توافقاتی که در آن بودیم نبردیم اصلا چرا به توافقات جدید بپیوندیم.

وی اضافه کرد که این سوال برای خود من هم به عنوان حامی ملحق شدن به این توافقات، مطرح است. ما در جبهه مبارزه با تروریسم بوده‌ایم. ما دیروز با داعش جنگیده‌ایم. دولت عراق برای 300 خانواده ایرانی که عزیزانشان در مبارزه با داعش در عراق کشته شده بودند، دعوتنامه ارسال کرده، آیا آمریکا حتی یک دعوتنامه دریافت کرده؟ فرقی نمی‌کند، آمریکا یا حتی متحدانش و دیگر کشورهای منطقه که مدعی مبارزه با داعش هستند... ما تنها کشوری هستیم که در کنار مردم عراق و سوریه به مبارزه با داعش پرداختیم. بنابراین هیچ مشکلی با کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم نداریم.

وی در ادامه تصریح کرد که در تمام اجرای برجام، 14 مورد از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مواضعی همسو با ایران نیز ندارد، تأیید کرده که ایران به این توافق بین‌المللی و همچنین تمام تعهدات بین‌المللی خود تحت پیمان عدم اشاعه هسته‌ای پایبند بوده‌ایم.

وی همچنین تصریح کرد: «ترامپ فکر می‌کند با سیاست فشار حداکثری می‌تواند ایران را به زانو درآورد اما اشتباه می‌کند. ... ترامپ فکر می‌کند با فشار ما از شأن و منزلت خود می‌گذریم، اما چنین اتفاقی نمی‌افتد. .. او فکر می‌کند قلدری ما را به مذاکره بازمی‌گرداند.»

وزیر خارجه کشورمان همچنین تأکید کرد، ما از گذشته تنگه هرمز و خلیج فارس را باز نگه داشته‌ایم و در آینده نیز چنین می‌کنیم اما آمریکایی‌ها باید بدانند که هنگام ورود به این تنگه باید با محافظان این تنگه صحبت کنند و این محافظان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند.

وی تصریح کرد، عبور و مرور آزاد از تنگه هرمز و جریان آزاد نفت در این منطقه جزء منافع ملی ما است و ما این مسئله را تضمین می‌کنیم تا زمانی که منافع ملی مان تأمین باشد. اما اگر قرار باشد ما نتوانیم از خلیج فارس استفاده کنیم و نتوانیم از منافع ملی خودمان استفاده کنیم، اصلا چرا باید این موضوع را تضمین کنیم.

ظریف در پاسخ به سوال مجری این برنامه مبنی بر اینکه آیا اگر کشورهایی نظیر کره جنوبی و ژاپن نفت ایران را خریداری نکنند، این موضوع عدم تأمین منافع ملی ایران در نظر گرفته می‌شود یا خیر، گفت: «من معتقدم که ما به فروش نفتمان ادامه خواهیم داد و خواهیم توانست خریداران نفتمان را پیدا کنیم و به استفاده از تنگه هرمز به عنوان یک مسیر امن ادامه خواهیم داد. این قصد و نیت ماست و همان چیزی است که ما معتقدیم اتفاق خواهد افتاد اما اگر آمریکا اقدامات احمقانه‌ای صورت دهد و تلاش کند تا ما را از انجام این کار منع کند، در این صورت، باید برای مواجهه با عواقب آن آماده شود».

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که منظور از اقدامات احمقانه آمریکا دقیقا چه اقدامی است، گفت: « گروه B (شامل بنیامین نتانیاهو، بن‌سلمان، بن زاید و بولتون) می‌خواهند شاهد این باشند که آمریکا دست به اقدام احمقانه‌ای بزند و این نخستین باری نیست که آمریکا اقدامات ماجراجویانه‌ای صورت داده است که توطئه و طرح‌ریزی آن را دیگران انجام داده‌اند...قصد ندارم وارد فرضیه‌سازی شوم، اما می‌خواهم صراحتا بگویم که باز نگه داشتن خلیج فارس جزء منافع ملی ماست. ما می خواهیم شاهد این باشیم که تنگه هرمز همچنان باز باشد. ما این کار را قبلا نیز انجام داده‌ایم و می خواهیم در آینده نیز آن را انجام دهیم، اما آمریکا باید به خوبی بداند، روزی که آنها وارد تنگه هرمز شوند، مجبور خواهند بود تا با کسانی صحبت کنند که مسئول حفظ امنیت تنگه هرمز هستند و این همان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است... قوانین بازی هیچ تغییری نکرده، قوانین برقراری تعامل هیچ تغییری نکرده است و ما نمی‌خواهیم شاهد درگیری و تقابل باشیم».

ظریف با اشاره به عدم دخالت ایران در امور داخلی ایالات متحده تصریح کرد که ایران در به قدرت رسیدن یک دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا سرمایه‌گذاری نکرده و دموکرات‌ها همان اندازه با ایران دشمنی دارند که جمهوری‌خواهان. وزیر خارجه ایران تاکید کرد که ایران منتظر پیروزی یک دموکرات در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا نیست.

وی در خصوص سیل اخیر نیز با اشاره به تلفات پایین آن گفت که وزیر خارجه آمریکا ایران را به سوءمدیریت متهم کرد! کدام سوءمدیریت! [اگر به دنبال سوءمدیریت می‌گردید] به طوفان کاترینا بنگرید.

محمدجواد ظریف همچنین گفت فکر می‌کند که دونالد ترامپ به دنبال توافق با ایران است اما راه اشتباهی را برای این امر انتخاب کرده است. «آن موقع که در اینجا سفیر بودم هم گفتم که ما نسبت به فشار آلرژی داریم. به ایران فشار وارد نکنید بلکه زبان احترام را امتحان کنید.»

وی تاکید کرد که آمریکا اجازه نداده است که حتی یک دلار به دست هلال احمر ایران در جریان سیل اخیر برسد ، حتی از جانب ایرانیان مقیم آمریکا یا نقاط دیگر جهان.

وزیر خارجه ایران در پایان این جلسه گفت، «پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اخیرا در نشستی با ایرانیان مقیم آمریکا گفته بود که اگر روزی برای کودتا در ایران توطئه کند، به آنها حرفی نخواهد زد...او حتی احتمال توطئه برای کودتا در ایران را رد نکرد، و در پاسخ به ایرانیانی که از او پرسیدند، آیا برای کودتا در ایران برنامه‌ریزی می‌کند، گفت که اگر روزی برای این کار برنامه‌ریزی کند، هرگز به آنها چیزی نخواهد گفت. او این مطلب را در جلسه‌ای باز و علنی گفت.»

ظریف افزود: «حالا، شخصی باید برای این کودتا توطئه کند...قوه قضاییه و اطلاعات ایران معتقدند زندانیانی که به اتهام جاسوسی زندانی شده‌اند، مقصر هستند...علم پیدا کردن درباره صحت و یا عدم صحت این موضوع برای من غیرممکن است چرا که این در حوزه اختیارات من نیست. این کار من نیست. این به معنای فرار از مسئولیت نیست، بلکه این اصلا جزء وظایف من نیست. من دغدغه کافی برای ممانعت از وقوع درگیری و جنگ را دارم... من تمام تلاش خودم را به کار می‌گیرم که مردم را از گرسنگی ای که آمریکا در تلاش است برای آنها بوجود آورد، نجات دهم».

وی ادامه داد:‌ «اما من به عنوان وزیر خارجه می‌توانم در این مسائل ورود کنم، فرای از وظایف بشردوستانه که بارها در آن مشارکت داشته‌ام و خیلی‌ها از آن خبر دارند، زمانی که فرصتی برای تبادل وجود داشته باشد، چرا که ما قوه قضایی مستقلی داریم و این قوه صراحتا گفته که این افراد مقصر هستند...شاید من با این نظر موافق نباشم، اما این در محدوده اختیارات من نیست، وظیفه من این است که تلاش کنم تا تدارک توافقی در این رابطه و تبادل (زندانیان) را ببینم. من قبلا نیز این کار را انجام داده‌ام و به توافقاتی در این خصوص رسیده‌ایم...ما می‌دانیم که ایرانیانی به اتهام نقض تحریم‌ها در زندان‌های (آمریکا) هستند، در اروپا نیز ما زندانیانی داریم. در اروپا یک زندانی با مشکل قلبی داریم که منتظر است تا به زندان‌های آمریکا استرداد داده شود و اتهامش تلاش برای خرید قطعات یدکی هواپیما بوده است، نه هواپیمای جنگی بلکه قطعات یدکی هواپیمای غیرنظامی تا مردم ما بتوانند پرواز ایمنی داشته باشند، این اتهام اوست».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین به زندانی شدن یک ایرانی به جرم انجام ترجمه حین مذاکرات برای خرید تجهیزات ارتباطی برای مخابرات ایران طی سه سال گذشته و عدم توجه جامعه جهانی به اتفاقات مشابه این اشاره کرد و گفت: «ما وقتی که درباره نازنین زاغری و اتهامات علیه وی شنیدیم، متأسف شدیم و تلاش کردیم که کاری صورت دهیم، اما هیچ کس حتی توجهی به زندانیان ما نمی‌کند، به طور مثال بانویی که در داخل زندان فرزند خود را به دنیا آورده و فرزندش خارج از زندان بزرگ می شود در حالی که مادرش در داخل زندان است».

ظریف در ادامه گفت: «بنابراین، آنچه که من می‌توانم به عنوان وزیر خارجه انجام دهم، این است که این پیشنهاد را علنا روی میز مذاکرات بگذارم. بیایید آنها را تبادل کنیم. تمام افرادی که در زندان‌ها هستند، چه در آمریکا، چه در کشورهای دیگر و منتظر استرداد به آمریکا هستند، ما معتقدیم که اتهامات علیه آنها ساختگی است و در مقابل آمریکا نیز معتقد است که اتهامات علیه زندانیان در ایران ساختگی است، بسیار خب، بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند»

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت:

آمریکا هر بار علیه ملت ایران توطئه کرده شکست خورده است؛ باز هم شکست خواهد خورد / هم مرد دفاع و هم مرد مذاکره‌ایم / با چاقوکش مذاکره نمی‌کنیم / آمریکا، به دروغ دنبال مذاکره است/ هرگاه با منطق صحبت کنند، ما هم آماده‌ایم / عربستان و امارات بدانند که وجود و بقایشان در سایه تصمیم خردمندانه ایران است / دوران ترامپ به پایان خواهد رسید و ما ماندگاریم؛ به فکر دوستی دائمی در منطقه باشیم/ بدانید که اقدامات شما در تاریخ ثبت خواهد شد / نفت خود را می فروشیم؛ به صفر رساندن صادرات نفت ایران امکان‌پذیر نیست/ پاسخ خوبی با بدی؛ با منطق برادری و همسایگی سازگار نیست / باید سیل و بازسازی خسارت ناشی از آن را به بازار بزرگ تحرک و اشتغال تبدیل کنیم

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها در طول 40 سال گذشته هر روز توطئه جدیدی علیه ملت بزرگ ایران طراحی و اجرا کردند و همواره شکست خورده و باز هم شکست خواهند خورد.

  امروز روزی است که مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید بیشتر از گذشته به دولت کمک کند و دولت نیز باید بیش از همیشه در کنار مردم بوده و به آنها خدمت کند
  در مقابل اقدامات غیرقانونی متجاوزین، راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد
  باید آمریکا را از اقدامات ظالمانه خود پشیمان کنیم
   حادثه طبس آمریکا را در سطح تاریخ و دنیا بی‌آبرو کرد
   ما بودیم که تروریست‌ها را در منطقه شکست دادیم
   در تحریم و فشار متحدتر و همدل خواهیم بود

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه آمریکایی‌ها از روز دوشنبه تبلیغات جدیدی را برای فشار بر ملت ایران آغاز کردند، گفت: البته آمریکایی‌ها اقدامات جدی خود را از اردیبهشت پارسال و مقدمات آن را از دی ماه 96 شروع کرده بودند و هر روز هم یک اقدام خلاف قانون در عرصه‌های بین‌المللی، سیاسی، تبلیغاتی و بویژه اقتصادی برای فشار علیه ملت ایران انجام می‌دهند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه آمریکا تا به امروز در صحنه بین‌المللی، منطقه‌ای، سیاسی و تبلیغاتی در اقدامات خود ناموفق بوده، ‌اظهار داشت: آمریکایی ها در صحنه اقتصادی نیز به اهداف مورد نظر موردشان نرسیده و نخواهند رسید، البته طبیعی است که با فشارهای خود مشکلاتی برای زندگی روزمره مردم ایجاد کنند، اما ملت ایران به خوبی می‌دانند که در مقابل اقدامات غیرقانونی متجاوزین، راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما همواره مرد مذاکره و دیپلماسی بوده همانطوری که مرد جنگ و دفاع هستیم مذاکره در صورتی میسر است که همه فشارها برداشته شده، از اقدامات غیرقانونی خود عذرخواهی کنند و احترام متقابل وجود داشته باشد. بدون تردید قبول خواسته فرد چاقوکشی که به زور و به دروغ به دنبال مذاکره است، مطمئناً به جایی نخواهد رسید و ما با فرد چاقوکش و فرمول چاقوکشی مذاکره نمی‌کنیم و قبول چنین مذاکره‌ای به معنای ذلت و تسلیم است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم به خوبی آگاه باشند که آمریکا به هیچ عنوان آمادگی برای مذاکره ندارد، تأکید کرد: اصلاً چنین نیست که برخی تبلیغ می‌کنند طرف آمریکایی، برای مذاکره آمادگی دارد، آمریکا اصلاً برای مذاکره آمادگی ندارد و اعمالی که انجام می‌دهد برای شکست ملت ایران است و قصد دارد، دومرتبه به ایران بازگردد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در اولین اقدام باید آمریکا را از اقدامات غیرقانونی و ظالمانه خود پشیمان کنیم، گفت: باید در مقام عمل ثابت کنیم که آمریکایی‌ها اشتباه کرده و محاسبات‌شان غلط است و هر زمان که به اشتباه محاسباتی خود پی بردند و حاضر شدند از طریق منطق و استدلال مشکلات را حل کنند ما برای این کار آمادگی داریم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد، خاطر نشان کرد: به متجاوزی که می‌خواهد قدم به قدم ملت ایران را تحت فشار قرار دهد، باید بفهمانیم که مسیر غلط و نادرستی را انتخاب  کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به واقعه طبس در پنجم اردیبهشت سال 1359، گفت: در این روز بزرگ خداوند متعال به آمریکایی‌ها نشان داد که ملت ایران تنها نیست. خداوند در قرآن کریم و در سوره احزاب می‌فرماید: «در آن هنگام که دشمنان‌ به سراغ شما آمدند ما باد و طوفان سختی بر آنان فرستادیم و لشکریان و فرشتگانی که آنها را نمی‌دیدید و به این وسیله آنها را در هم شکستیم.» و دقیقاً در بیابان تفتیده طبس شاهد تحقق این آیه شریفه بودیم و باید خداوند را شاکر باشیم.

دکتر روحانی اضافه کرد: حادثه طبس واقعاً معجزه بزرگ الهی بود که در آن طراحی بسیار پیچیده نظامی آمریکایی‌ها  در هم شکست و این از شکست‌های کم‌نظیر آمریکا در دنیا بود و به واسطه آن آمریکا در سطح تاریخ و دنیا بی‌آبرو گردید.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها از حادثه طبس درس عبرت نیاموخته‌ و پس از آن به کودتا و تحریک صدام علیه ایران اسلامی اقدام کردند و در همه آنها با شکست مواجه شدند و در 40 سال گذشته نیز هر روز به توطئه جدیدی علیه ملت ایران دست زده‌اند و همواره با شکست مواجه شده و باز هم در توطئه‌های خود شکست خواهند خورد.

دکتر روحانی تصریح کرد: در همه این توطئه‌ها ملت ایران ایستادگی، مقاومت و فداکاری کردند و همواره نیز شاهد رحمت، عنایت و نصرت الهی بودیم و امروز نیز قطعاً چنین خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا با همه توان خود قادر نیست بازار نفت جهان را در مشت خود قرار دهد، تأکید کرد: آمریکایی‌ها در این زمینه تصور غلطی دارند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز از روابط بسیار خوبی با اکثر همسایگان خود برخوردار هستیم، اظهار داشت: تنها یکی دو کشور وجود دارند که آنها نیز باید متوجه اعمال و رفتار خود باشند. عربستان و امارات باید بدانند که وجود و بقایشان در سایه تصمیم خردمندانه حکومت جمهوری اسلامی ایران است. چنانچه سران نظام اسلامی و بزرگان کشورمان و مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله هاشمی تصمیمات دقیقی را در مقطعی که صدام به کویت حمله کرد، نگرفته بودند امروز اثری از این کشورها وجود نداشت.

دکتر روحانی افزود: زمانی که صدام قصد داشت به کویت حمله کند از ما خواست یا کمک کرده و یا سکوت کنیم و تصمیم صدام صرفاً گرفتن کویت نبود و در نامه‌ای که به مرحوم هاشمی نوشته صراحتاً اعلام کرده که در خلیج فارس 800 کیلومتر مرز مشترک خواهیم داشت و این نشان می‌دهد که صدام علاوه بر کویت به دنبال اشغال عربستان، عمان، امارات و قطر هم بود.

رئیس جمهور خطاب به عربستان و امارات  افزود: صدام در آن مقطع مدام پیام‌ها و درخواست‌های متعددی ارسال می‌کرد که کشورهای حاشیه خلیج فارس را اشغال خواهد کرد و شما نیز بیایید شریک شوید. لذا کار بزرگی را که حاکمیت خردمندانه جمهوری اسلامی ایران در آن شرایط کرد ، نباید فراموش کنید.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: این جمهوری اسلامی ایران بود که عربستان را نجات داد و اگر تصمیم دیگری در آن مقطع گرفته بودیم، چه بسا امروز اثری از عربستان و امارات وجود نداشت.

رئیس جمهور اضافه کرد: اولین کشوری بودیم که حمله صدام را به کویت حتی قبل از عربستان و امارات و شورای همکاری خلیج فارس محکوم و بیانیه صریح و قاطعانه‌ای در این زمینه منتشر کردیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز هم ما بودیم که تروریست‌ها را در منطقه شکست دادیم اگر چه ملت‌های منطقه مقاومت و ایستادگی کردند اما اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران نبود چه بسا شکست تروریست‌ها امکان‌پذیر نبود، لذا ما چنین خدماتی به منطقه‌ کرده‌ایم و کشورهای منطقه باید ممنون ایران باشند.

رئیس جمهور گفت: شما که وجودتان در سایه جمهوری اسلامی ایران است، چطور به ترامپ می‌گویید که اگر صادرات نفت ایران را به صفر برسانید ما آن را جبران خواهیم کرد؟ آیا از تبعات این حرف خود آگاه هستید و می‌دانید که این به معنای دشمنی صریح با ملت ایران است؟ آیا نمی‌دانید که دوران ترامپ به پایان خواهد رسید و ما ماندگار هستیم و به عنوان همسایه در طول سالیان طولانی در کنار هم خواهیم بود؟ بهتر است به فکر دوستی دائمی در منطقه باشیم.

دکتر روحانی خطاب به عربستان و امارات، افزود: جمهوری اسلامی ایران حق حیات بر گردن شما دارد و این دروغ نیست و یک تعارف و یا شعار نیست. ما بودیم که نگذاشتیم کشور شما از بین برود و بر شما مسلط شوند، چطور امروز با دشمنان ما همکاری می‌کنید؟

رئیس جمهوربا اشاره به تصور ترامپ در به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تصریح کرد: این کار امکان‌پذیر نیست و ما به روش‌های مختلف نفت خود را به فروش خواهیم رساند و آمریکا با اینگونه اقدامات خود به تمام ملت‌های جهان و همه شرکت‌های نفتی دنیا و حتی به ملت خودش ظلم می‌کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اگر در آمریکا با مشکل داخلی مواجه هستید و گزارش بازرسی برایتان مشکل ایجاد کرده و از طرف کنگره تحت فشار بوده و در مسیر استیضاح قرار دارید، نباید با فشار به ملت‌های منطقه و ملت بزرگ ایران به دنبال حل مشکلات داخلی خود باشید و این راهی که انتخاب کرده‌اید، غلط است و روز به روز منزوی‌تر خواهید شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ملت ایران در کنار مقام معظم رهبری دولتمردان و نیروهای مسلح و همراه با همه کشورهای منطقه و کشورهای دوست از این مشکل عبور خواهد کرد اما بدانید راهی که انتخاب کرده‌اید نادرست و غلط است.

دکتر روحانی گفت: برخی از کشورهای همسایه نیز بدانند که حرف‌ها و اقداماتی که مرتکب می‌شوند در تاریخ ثبت خواهد شد و در آینده ملت‌های خودتان آنها را محکوم خواهند کرد. ملت ایران در طول تاریخ به شما خوبی کرده و شما خوبی را با بدی پاسخ می‌دهید و این با منطق برادری و همسایگی سازگار نیست.

رئیس جمهور تصریح کرد: شما می‌دانید که جمهوری اسلامی ایران قدرت اصلی منطقه‌ است و اگر اراده دیگری داشته باشد از آن استفاده می‌کند، لذا راهی را انتخاب کنید که به نفع ملت‌های منطقه و جهان و به نفع بازار باشد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نهایت اقدامات غیرقانونی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند، ایجاد آشوب در خیابان است، اما با اینگونه اقداماتی که مرتکب می‌شوید اگر هم کسی معترض باشد وقتی ببیند دشمن شمشیر به رخ ملت ایران کشیده است، معلوم است که با آن همراهی نخواهد کرد و اختلاف خانوادگی را کنار می‌گذارد.

رئیس جمهور گفت: ملت ایران در بلیّه طبیعی از جمله سیل با یکدیگر متحد شدند و در بلیّه‌ای که شما به دنبال ایجاد آن هستید نیز متحدتر خواهند بود و ما در تحریم و فشار متحدتر و همدل خواهیم بود.

دکتر روحانی گفت: امروز بانک مرکزی، سازمان برنامه بودجه و همه وزرای اقتصادی باید تلاش کنند فشار دشمن را به خودشان بازگردانند و از بار فشار بر دوش مردم بکاهند و این کار کاملاً‌ امکان‌پذیر است.

رئیس جمهور گفت: امروز روزی است که مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید بیشتر از گذشته به دولت کمک کند و دولت نیز باید بیش از همیشه در کنار مردم بوده و به آنها خدمت کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: باید در برابر تحریم آمریکا، تسهیل اقتصادی، تولیدی و صادراتی را در پیش بگیریم و با این کار می‌توانیم تحریم را بشکنیم، امروز بایستی شرایط را برای تولید و اشتغال تسهیل سازیم و این کار امکان‌پذیر است به شرط اینکه همه در کنار هم قرار بگیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز می‌توانیم همه شرایط موجود را به فرصت خوبی برای توسعه کشور و رفع مشکلات تبدیل کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی وزرا و مسئولین نظارتی و تعزیراتی برای رفاه مردم و رساندن کالا به دست مردم با قیمت عادلانه مسئولیت سنگینی بر عهده دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم اطمینان داشته باشند که از شرایط کنونی به خوبی عبور خواهیم کرد و هیچگونه نگرانی برای آینده نداشته باشند؛ از اینگونه تهدیدات زیاد بوده اما به فضل الهی از آن عبور کرده و به اهداف بلند ملت ایران دست خواهیم یافت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود نیز با قدردانی از صبوری و بینش بالای مردم کشورمان در حادثه اخیر سیل، گفت: گر چه مردم در این حادثه خسارت‌های سنگینی متحمل شده و خانه و اثاثیه زندگی و مراکز تولیدی خود را از دست دادند، اما کاملاً‌ با متانت و بردباری مطالبات به حق خود را مطرح می‌کنند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مطمئن هستم که با ترتیبات جدیدی که وزارت کشور به عنوان فرماندهی قرارگاه بازسازی و نوسازی در کنار سایر دستگاه‌ها اتخاذ کرده، می‌توانیم زندگی مردم سیل‌زده را به شرایط مطلوبی برسانیم و نه تنها خانه‌هایشان بازسازی شود بلکه شرایط به مراتب بهتری از لحاظ محل سکونت و فضای شهری داشته باشند.

رئیس جمهور با قدردانی از همه دستگاه‌های دولتی، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیردولتی و مردمی که در حادثه اخیر تلاش دارند تا زندگی مردم به روال عادی برگردد، گفت: باید سیل و بازسازی خسارت ناشی از آن را به بازار بزرگ تحرک و اشتغال تبدیل کنیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (شنبه) در دیدار آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و هیأت همراه، با اشاره به آمیختگی اعتقادی، فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عراق تأکید کردند: روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از روابط دو کشور همسایه است و دولت و ملت ایران، پیشرفت و سعادت عراق را به نفع خود می‌دانند، اما آمریکایی‌ها بر خلاف اظهارات لفظی خود دموکراسی و مجموعه فعالان سیاسی کنونیِ عراق را به ضرر خود می‌دانند، و بر همین اساس دولت عراق باید کاری کند که نظامیان آمریکایی هر چه زودتر از عراق خارج شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از مواضع هوشمندانه و حکیمانه آقای عادل عبدالمهدی نسبت به مسائل عراق و منطقه، به ظرفیت‌های انسانی این کشور اشاره کردند و گفتند: از جمله ظرفیت‌های انسانی عراق، جوانان این کشور هستند که در قضیه مقابله با فتنه داعش، امتحان خوب و تحسین‌برانگیزی دادند و آنچه اتفاق افتاد حادثه ای تاریخی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دانشمندان و فرزانگان عراقی به عنوان یکی دیگر از ظرفیت‌های انسانی این کشور نام بردند و افزودند: آمریکایی‌ها در همان اوایل حضور در عراق، تعداد زیادی از دانشمندان این کشور را به قتل رساندند زیرا آنها اهمیت این ثروت مهم را می‌دانستند.

ایشان با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های انسانی و منابع غنی زیرزمینی عراق، این کشور را به تأثیرگذارترین کشور در جهان عرب تبدیل خواهد کرد، گفتند: آمریکایی‌ها و دنباله‌های آنها در منطقه، با تبدیل شدن عراق با چارچوب دموکراسی فعلی و شخصیت‌ها و جریان کنونیِ در رأس کار، مخالفند و آن را به ضرر منافع خود می دانند.

ایشان با تأکید بر اینکه اگر دولت و مسئولان عراقی دنباله رو آمریکا باشند آنها مشکلی نخواهند داشت، افزودند: دولت و مجلس عراق و مجموعه فعالان سیاسی کنونی در این کشور برای آمریکایی‌ها نامطلوب هستند و بر همین اساس آنها برای خارج کردن این مجموعه از صحنه سیاست عراق طراحی می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اظهارات لفظی آمریکایی‌ها و سعودی‌ها درباره عراق با نیات درونی آنها متفاوت است، خاطرنشان کردند: آنها در مقطعی که داعش، موصل را اشغال کرد، برای آنها پول و سلاح و تجهیزات ارسال می‌کردند و اکنون که عراق بر داعش غلبه پیدا کرده است، اظهار دوستی می کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان نخست وزیر عراق مبنی بر حضور بقایای داعش در عراق گفتند: باید کاملاً هوشیار بود زیرا آنها اگر در دولت و ملت عراق، لحظه‌ای احساس ضعف کنند، بار دیگر جنایات خود را آغاز خواهند کرد.

رهبر انقلاب اسلامی حضور نظامیان آمریکایی در کشورهای منطقه را به ضرر کشورها و ملتهای منطقه دانستند و خطاب به نخست وزیر عراق تأکید کردند: باید کاری کنید که آمریکایی ها هرچه زودتر نظامیان خود را از عراق خارج کنند زیرا آنها در هر کشوری که برای مدت طولانی حضور نظامی داشته‌اند، روند بیرون راندن آنها دچار مشکل شده است.

ایشان هدف آمریکا از حضور در عراق را فراتر از حضور نظامیِ صرف خواندند و گفتند: آنها به دنبال حضور و منافع بلندمدت و تشکیل دولتی همچون دولتهای نظامی در اوائل اشغال عراق هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به موضوع تأثیر پیشرفت علمی بر آبادانی و عمران کشور نیز اشاره کردند و افزودند: به عنوان یک تجربه پیشرفت علمی در عراق را زمینه‌ساز مصونیت مستمر در عرصه‌های مختلف می‌دانیم.

ایشان همچنین ارتباط بیش از پیش دولت عراق با مرجعیت را بسیار مفید و سودمند خواندند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی گفت: نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران همواره در شرایط سخت در کنار دولت و ملت عراق بوده است که آخرین مورد آن، غلبه عراق بر داعش، با حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی با تأکید بر اینکه برغم از بین رفتن تشکیلات داعش اما هنوز عناصر آن در عراق حضور دارند، افزود: با وجود همه این مسائل امروز مردم عراق در شرایط امنیتی و ثبات خوبی بسر می برند.

نخست وزیر عراق با اشاره به سفر چندی پیش آقای روحانی به بغداد و دیدارهای امروز در تهران خاطرنشان کرد: در نتیجه مذاکرات انجام گرفته، توافق‌های خوبی در زمینه‌های احداث راه آهن، تأسیس شهرکهای صنعتی، گسترش روابط تجاری، حمل و نقل و لایروبی اروند به دست آمده است.

آقای عادل عبدالمهدی در پایان تأکید کرد: روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران روابط ویژه‌ای است و ما اعلام کرده‌ایم که هیچگاه به تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران نخواهیم پیوست.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/*

به گزارش جماران، سید حسن خمینی با اشاره به عمق فاجعه در این حادثه ابراز امیدواری کرد که دولت و نهادهای حکومتی با حضور در مناطق سیل زده، بتوانند سریعا مشکلات مردم را برطرف کنند. 

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان نیز با تشکر از همدردی یادگار امام و ضمن تشکر از اقدامات مسئولان و هم چنین تلاش های صورت گرفته، خواستار تسریع در کمک رسانی ها شد.

به گزارش جماران، متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسمه تعالی

حادثه‌ی سیل ویرانگر در استانهای گلستان و مازندران که خسارتهای سنگین به خانه‌ها و مزارع وارد ساخته و لطمه‌ی سختی به شهرها و روستاها بویژه آق‌قلا وارد ساخته است موجب تأسف و تأثر عمیق اینجانب شد. کمک‌های مردمی و ورود دستگاههای عمومی به عرصه‌ی امداد و جبران خسارتها وظیفه‌ی مهمی است که می‌تواند گوشه‌ای از آلام آن مردم عزیز را برطرف کند.

مردم عزیز خوزستان نیز همچنان درگیر بسیاری از مشکلات ناشی از سیل چندی پیش می‌باشند. همه وظیفه داریم به کمک سیل‌زدگان در همه‌ی استانهای کشور بشتابیم. خداوند متعال به مردم عزیز ما بویژه کسانی که در معرض این امتحانات دشوار قرار دارند صبر دهد و با لطف خود سختی‌ها را جبران فرماید.

سیدعلی خامنه‌ای

۳ فروردین

به گزارش جماران؛ وزیر امور خارجه در این دیدار  ضمن ارائه گزارشی از سفر پربار رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق، آخرین تحولات روابط و سیاست خارجی کشور را تشریح کرد.

آیت الله العظمی وحید خراسانی ضمن دعا برای همه خدمتگزاران در دولت بر لزوم داشتن روابط حسنه با کشورهای جهان و بکار گیری زبان ملایم با جهانیان تاکید کرد. ایشان ترویج اسلام و جهانی کردن فرهنگ عاشورا را مورد تاکید قرار داد.

انتهای پیام

      به گزارش حوزه امام و رهبری خبرگزاری فارس، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه‌ی قضائیه منصوب کردند.

    رهبر انقلاب اسلامی در این حکم با تأکید بر لزوم تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه قضائیه و آشنایی کامل با همه زوایای آن، به عنوان دلایل این انتخاب یاد، و در ادامه هشت توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.

متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب مستطاب حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی دامت برکاته

آغاز دهه‌ی پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشکیل دادگستریِ مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب میکند که با تکیه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفتها و تنگناها در قوه‌ی قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌ئی مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده‌ی گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز کند.

اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جنابعالی را برگزیده‌ام که دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ی قضائیه و آشنا با همه‌ی زوایای آن میباشید و از طرفی در کنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت و امانت و کارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌اید.

سند تحول قضائی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه کردم. بر اساس مشورتها و نظرات کارشناسی، آنرا مفید و کارساز میدانم. با این حال چند نکته را مؤکداً به جنابعالی سفارش میکنم.

نخست آنکه برای همه‌ی فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمائید. در زمانبندیها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.

دوم آنکه در همه‌ی فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید.

سوم آنکه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاکیِ دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه‌ی مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاهها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نکنید.

چهارم آنکه گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادیهای مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدفهای قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد.

پنجم آنکه در برخورد قضائی ملاحظه‌ی این و آن را نکنید.

ششم آنکه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسؤولیتهای قوه استفاده کنید.

هفتم آنکه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سدّ محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.

هشتم آنکه همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را که سفارش همیشگی اینجانب است در نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری با شمایند.

در پایان لازم میدانم از آیت الله آملی بخاطر تلاشهای ارزشمندشان تشکر و قدردانی کنم و برای توفیق کامل جنابعالی و همکارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند کنم و توجهات و دعای حضرت بقیة الله ارواحنا فداه را مسألت نمایم.

والسلام علیکم و رحمة الله

سید علی خامنه‌ای

۱۶ اسفند ۱۳۹۷

انتهای پیام/

به گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نامه‌ای ضمن مخالفت با استعفای وزیر امور خارجه تصریح کرد: از آنجا که شما را به تعبیر مقام معظم رهبری "امین، غیور، شجاع و متدین" و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشار‌های همه جانبه آمریکا می‌دانم، پذیرش استعفای جنابعالی را بر خلاف مصالح کشور می‌دانم و با آن موافقت نمی‌کنم. "
متن نامه حجت الاسلام حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر ظریف
وزیر محترم امور خارجه
سلام علیکم
نامه استعفای مورخ ششم اسفندماه ۹۷ جنابعالی را دیدم. اهتمام جنابعالی به حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه، و جایگاه شخص وزیر امور خارجه به عنوان بالاترین مقام مسوول در اجرای سیاست خارجی کشور، قابل درک و مورد تایید اینجانب است.
وزارت امور خارجه عهده دار روابط خارجی و زمینه ساز تحقق امنیت و منافع ملی است؛ لذا همانطور که بار‌ها دستور داده ام تمامی دستگاه ها، اعم از دولتی و یا حاکمیتی، باید در هماهنگی کامل با این وزارت، در زمینه روابط خارجی باشند.
از زحمات و تلاش‌های بی وقفه جنابعالی در دوران تصدی مسوولیت سنگین وزارت امور خارجه، در دولت یازدهم و دوازدهم قدردانی می‌کنم و از آنجا که شما را به تعبیر مقام معظم رهبری "امین، غیور، شجاع و متدین" و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشار‌های همه جانبه آمریکا می‌دانم، پذیرش استعفای جنابعالی را بر خلاف مصالح کشور می‌دانم و با آن موافقت نمی‌کنم.

اینجانب نسبت به فشار‌های وارده به دستگاه دیپلماسی کشور، دولت و حتی رئیس جمهور منتخب مردم به خوبی آگاهم. ما به عهدی که با خدا و ملت بسته ایم، تا پایان وفادار می‌مانیم و اطمینان دارم که به فضل الهی از این مرحله سخت عبور خواهیم کرد.

موفقیت‌های وزارت امور خارجه فقط طی ماه‌های اخیر در مقابله با توطئه‌های آمریکا در نیویورک، وین، بروکسل، لاهه، ورشو، مونیخ و ... پیروزی‌های سیاسی در سطح منطقه‌ای و بین المللی قابل توجه بوده است. شادی و پایکوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی، از استعفای جنابعالی بهترین گواه بر موفقیت "محمد جواد ظریف" و بزرگترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت "وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران " است. جنابعالی مورد اعتماد اینجانب و مجموعه نظام جمهوری اسلامی و به خصوص مقام معظم رهبری هستید. شما با قوت، شجاعت و درایت به مسیر خود ادامه دهید که خداوند با بندگان صالح خود است.

حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران

به گزارش جماران؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، پیروزی‌های ملت، دولت و ارتش سوریه در برابر تروریست‌ها را بسیار ارزشمند و مهم دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه علیه تروریسم در سوریه همواره در کنار مردم و دولت این کشور ایستاد و از هیچ کمکی در این راستا دریغ نکرده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران آماده مشارکت در روند بازسازی سوریه است، افزود: تهران در روند ثبات، بازگشت آوارگان و فرآیند سیاسی داخلی نیز در کنار دمشق خواهد بود.

دکتر روحانی ریشه ها و اشتراکات عمیق دینی و فرهنگی را عامل پیوند دوملت ایران و سوریه عنوان کرد و اظهار داشت: روابط دو کشور بر مبنای برادری و وحدت استوار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه خوشبختانه بواسطه گسترش همکاری‌های چندجانبه اوضاع امنیتی در کل منطقه بهبود یافته است، خاطرنشان کرد: در اجلاس اخیر سوچی سران ایران، روسیه و ترکیه بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید و هرگونه ادامه حضور نیروهای خارجی و آمریکایی بدون اجازه دولت سوریه را محکوم کردند.

دکتر روحانی سفر معاون اول رئیس جمهور کشورمان به سوریه را مثبت و موفقیت آمیز دانست و گفت: مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های تهران-دمشق در ابعاد گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روشن است و جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته در کنار مردم و دولت سوریه خواهد بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی پشتوانه محکمی برای استمرار همکاری‌ها و گسترش روزافزون روابط دو دولت ایران و سوریه است.

«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار با بیان اینکه دولت و ملت سوریه همواره قدردان حمایت‌های برادرانه رهبری، دولت و ملت ایران در مسیر مبارزه با تروریست‌ها و حفظ امنیت در سوریه و منطقه هستند، گفت: من برای ابراز این قدردانی به تهران سفر کرده ام.

وی اضافه کرد: امروز سوریه از ثبات و امنیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: از رویکرد جمهوری اسلامی ایران و همکاری‌های چند جانبه از جمله روند آستانه و نشست اخیر سوچی در راستای تثبیت امنیت و آرامش در سوریه حمایت می‌کنیم.

بشار اسد با اشاره به اینکه ایران و سوریه از طریق وزرای خارجه و نمایندگان ویژه خود، همکاری تنگاتنگی در سطح منطقه و سازمان ملل متحد دارند، اظهار داشت: روند سیاسی در سوریه باید به سمتی برود که علاوه بر حفظ تمامیت ارضی و استقلال، تنها اراده ملت سوریه حاکم باشد.

انتهای پیام

کلمات کلیدی بشار اسد حسن روحانی رهبر معظم انقلاب

به گزارش جماران، محمود واعظی امروز چهارشنبه و پس از پایان نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من تعجب می‌کنم که چگونه به این بحث دامن زده شده است . ممکن است هر فردی جایی حرفی زده باشد ولی استعفا زمانی قطعی می‌شود که تقدیم رئیس جمهور شود و چنین استعفایی تحت هیچ شرایطی برای ما نیامده است.
وی اضافه کرد: امروز هم از آقای رئیس جمهور سوال کردم گفتند از ایشان چیزی دریافت نکردم و ایشان ( وزیر ارشاد) کارشان را جدی انجام می‌دهند و از (خود)ایشان هم سوال کردم که آیا استعفای برای ما فرستاده اید گفتند نه .
ریییس دفتر رییس جمهوری درباره مصوبات امروز هیئت دولت هم گفت: در جلسه امروز هیئت دولت تقریباً همه وقتمان را گذاشتیم برای آنچه که مردم روز دوشنبه در راهپیمایی در سراسر کشور حضور حماسی داشتند و اینکه انصافاً به دنیا نشان دادند که ایران ایرانی است که اگر پای خارجی مطرح باشد و اگر تهدید دشمن مطرح باشد همه جدای از این که به نوعی ممکن است اختلاف سلیقه هم باشد در مقابل آن خواهند ایستاد.
واعظی در بخش دیگر از گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اصلاح ساختار گفت: آنچه مطرح هست در ارتباط با دستوری است که مقام معظم رهبری در آستانه تقدیم بودجه سال 98 به مجلس شورای اسلامی دستور دادند که ما در جلسه سران سه قوه درباره بودجه کار اساسی انجام دهیم که ماندگار باشد.
وی با بیان اینکه این کار شروع شده است،اظهارداشت: آنچه که آقای دکتر لاریجانی در سفر قم مطرح کردند بیشتر عطف به مسئله بودجه می شود یعنی اینطور نیست که ساختار کل دولت یا کشور باشد بلکه بیشتر بحث بودجه است.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری نشست ورشو را ' بسیارعجولانه بدون برنامه‌ریزی قبلی از سوی آمریکا' ارزیابی کرد و افزود:همه افکار عمومی دنیا شاهد بودند آقای پمپئو در سفری که به هشت کشور داشت،ابتدا دنبال این بود که اجلاسی در سطح سران علیه ایران برگزار کند که این اتفاق نیفتاد.
واعظی اضافه کرد: اینها قدم به قدم عقب نشینی کردند حتی الان در سطح وزرای خارجه هم در حدی که آنها انتظار داشتند بویژه از کشورهای بسیار صاحب‌نظر و معتبر شرکت نکردند و نهایتا اسم آن را به موضوعات صلح و ثبات در منطقه عوض کردند.
وی ادامه داد: کشورهایی که در این نشست حضور یافته‌اند قاعدتاً نمی‌توانند در یک اجلاسی درباره مسائل بسیار پیچیده ای که در منطقه هست ،در یک جلسه بسیار کوتاه راه حل پیدا کنند و خودشان هم می‌دانستند که به توافق نمی‌رسند و اعلام کردند که ما بیانیه پایانی که اجماع شرکت‌کنندگان باشد نخواهیم داشت و صرفا میزبان بیانیه می دهد.
واعظی با بیان اینکه لهستان بعنوان میزبان این نشست کاره ای نیست گفت: این بیانیه را آمریکا می نویسد و همان حرف هایی می زند که آمریکایی ها همیشه درباره منطقه و ایران زده اند و خریداری هم نداشته است.
رییس دفتر رییس جمهوری این نشست را بیشتر یک شوی تبلیغاتی عنوان کرد که هیچ اعتبار سیاسی در عرصه بین الملل نخواهد داشت و افزود: از طرف دیگر آمریکایی ها هدف‌گذاری شان این است که بین اتحادیه اروپا و برخی کشورهای اتحادیه شکافی به وجود بیاورند.از این روعملاً ما حسابی برای اجلاس ورشو باز نکردیم و خیلی هم جدی نمی دانیم.
واعظی با اشاره به سفر فردای رییس جمهوری به سوچی روسیه خاطرنشان کرد: خوشبختانه خود ما در منطقه کارهای اساسی انجام می‌دهیم فردا صبح آقای رئیس جمهور به روسیه سفر خواهند داشت و در آنجا ملاقات‌هایی با آقای اردوغان و آقای پوتین دارند و هم در اجلاس سه جانبه قرار است مسائل سوریه را بررسی کنیم.
وی تصریح کرد:ما فکر می کنیم کشورهایی که در منطقه هستند برای منطقه دل می‌سوزانند و سیاست ما که سیاست صلح ثبات و آرامش در منطقه است،بهتر می توانیم کارهای مان را پیش ببریم.
رییس دفتر رییس جمهوری یاداورشد:آنچه که روند آستانه انجام می دهد و سه جلسه ای که در گذشته سران سه کشور داشتند تاثیراتش هم در مبارزه با داعش و هم امنیت منطقه و سوریه به مراتب بیشتر بوده است. ما می خواهیم در عمل نشان دهیم اگر قرار است در منطقه کار اساسی انجام شود بدون کشورهای تاثیرگذار و بازیگران اصلی منطقه کشورهای دیگر نمی توانند از دور برای منطقه نسخه بپیچند.
واعظی یادآورشد: در نشست سوچی هم با آقای پوتین هم آقای اردوغان درباره روابط اقتصادی ،مسائل منطقه و بین المللی بحث و تبادل نظر می کنیم و اجلاس سه جانبه هم موضوعات خاص خودش را دارد.
** حضور رییس جمهور در جلسه مجمع تشخیص مصلحت
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و اینکه آیا آقای رییس جمهوری در این نشست حضور خواهند داشت، گفت: آنقدر که من مطلع هستم آقای رئیس جمهور روز شنبه برنامه های دیگری دارند.
واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست روز یکشنبه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و اینکه آیا عدم تصویب این لوایح تاثیری در سازوکار مالی اروپا(ساحات) خواهد داشت گفت: به هر حال از چهار لایحه ( مرتبط با اف ای تی اف) دو لایحه تصویب شده و دوستان ما هم در وزارت خارجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور دنبال این هستند که آنچه تاکنون انجام شده است را بتوانند با طرف‌های مقابل تعامل کنند که برای ما وضعیت نامناسبی پیش نیاید.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای انتخاب سخنگو برنامه ای ندارد گفت: چرا برنامه دارد و دو سه گزینه مطرح هستند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بازار سال نو اظهارداشت: درباره این موضوع هم در جلسه امروز قرار شد وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های ذیربط زودتر از سال های گذشته برای مردم برنامه‌ریزی کنند که اقلام و نیازمندی های مردم هم بیشتر تهیه و توزیع شود هم با قیمت مناسب تری مستقیم دست مردم برسد.
واعظی همچنین درباره برخی شعارهای مخالف دولت در راهپیمایی روز 22 بهمن گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند راهپیمایی مکان تسویه‌حساب نیست بیشتر وحدت و همدلی هست و همه باید در همین مسیر گام بردارند. واعظی اضافه کرد: مقام معظم رهبری تکلیف را مشخص فرمودند و خیلی روشن از همه خواستند که هر کس با هر سلیقه و هر نظری که دارد به احترام انقلابمان و احترام به چهل سال فداکاری که انجام شده در راهپیمایی شرکت کند که نمادی از وحدت و صمیمیت باشد و پیام روشنی باشد به دشمنان ما و کسانی که همواره امید بسته بودند ما چنین جشنی نداشته باشیم.
وی در عین حال گفت: تعداد بسیار کم و معدودی هستند که این کار را انجام دادند و ما نمی‌توانیم آن را به همه مردم تسری دهیم .من هم ندیدم که کار سازماندهی شده ای انجام شده باشد ولی بالاخره همیشه آدم های کمی بد سلیقه و کج سلیقه وجود دارد و فکر می‌کنم قضاوت این را باید در اختیار خود مردم بگذاریم و مردم ببینند که چه کسی به دستورات رهبری بیشتر عمل می کند و چه کسانی ادعا می کنند ولی عمل نمی کنند. 
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که ممکن است در آینده هم شاهد چنین رفتارهایی باشیم،خاطرنشان کرد: بالاخره گروهی هستند که این کارها را می کنند. در قم هم شاهد بودیم که سخنرانی های بی پایه و اساس تفرقه انگیز مطرح کردند و ما فکر می کنیم اینها کسانی هستند که نه شرایط مملکت را می دانند و نه دشمن را می‌شناسند نه طرفدار مردم هستند.
وی با بیان اینکه اینها در ذهنیات خودشان زندگی می کنند افزود: امروز اگر بخواهیم مشکل مردم حل شود همه باید دست به دست هم دهیم همه سران سه قوه، نهادهای انقلابی و ارگان‌های مختلف. و اگر با هم باشیم می‌توانیم مشکلات مردم را حل کنیم اگر تفرقه داشته باشیم آن کسی که ضرر می کند مردم هستند.


Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0