fajr 1400 01

انتخابات 1400

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

98 درصد مردم گلپایگان باسوادند، نبود همدلی بین نهادهای فرهنگی مشکل ایحاد می کند و مقدار بارندگی در تیران و کرون 100 درصد افزایش یافت از جمله خبرهای روز سه شنبه استان اصفهان است.

اخبار کوتاه از استان اصفهان

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 14:03

**مقدار بارندگی در تیران و کرون 100 درصد افزایش یافت


فرماندار تیران و کرون گفت: میزان بارندگی تیران و کرون در سال زراعی امسال در مقایسه با سال گذشته 100 میلی متر افزایش یافته است.isfahan
مجید حججی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همزمان با آغاز سال زراعی تاکنون بیش از 120 میلی متر بارندگی در تیران و کرون انجام شده که این بارش ها در مقایسه با سال قبل افزایش داشته است.
وی بیان کرد: با انجام بارش برف و باران در این شهرستان چشمه های آب این منطقه رونق گرفته و دبی چشمه مرغاب به عنوان یکی از مهمترین منابع آبی تیران و کرون به 500 لیتر بر ثانیه رسیده است.
وی یادآورشد: به دلیل کاهش بارندگی به ویژه نبود بارش برف در سال های گذشته میزان آب دهی این چشمه فصلی به صفر رسیده بود که امسال به دنبال بارش های اخیر رونق گرفته است.
فرماندار تیران و کرون با اشاره به حجم آب سید شهید منتظری واقع در روستای خمیران خاطرنشان کرد: ورودی آب این سید خاکی در حال حاضر 400 لیتر در ثانیه و حجم آب آن به یک میلیون مترمکعب می رسد.
وی اضافه کرد: با افزایش بارندگی ها این سد سرریز خواهد شد و کشاورزان در فصل زمستان نیز قادر به آبیاری مزارع کشاورزی خود خواهند بود.
فرماندار تیران و کرون با بیان اینکه خشکسالی های اخیر و کاهش بارندگی سفره های زیر زمینی تیران و کرون را از بین برده است، گفت: برای جبران این وضعیت نیاز به بارش بیش از 250 میلی متر باران و برف است.
میزان متوسط بارندگی مورد نیاز در تیران و کرون سالیانه 250 میلی متر است که طی سال های گذشته بارش ها 100 میلی متر کمتر از این حد بوده و به دلیل نبود بارش برف سفره های زیر زمینی و منابع آبی از بین رفته و یا آب دهی آن ها کاهش یافته است.
ظرفیت آب سد خاکی شهید منتظری تیران و کرون 6 میلیون متر مکعب است که بیشترین منبع تامین آب این سد از چشمه مرغاب تامین می شود. این سد در سال 71 احداث و 73 به بهره برداری رسید.
خشکسالی 780 میلیارد ریال در سال زراعی گذشته به کشاورزان این شهرستان خسارت وارد کرده است.
سال زراعی هر سال از مهرماه آغاز و تا پایان خردادماه سال بعد ادامه دارد.
7131
** 98 درصد مردم گلپایگان با سوادند
مدیر آموزش و پرورش گلپایگان گفت : باسوادی در این شهرستان بالای 98 درصد است.
به گزارش ایرنا، حبیب الله جمالی روز سه شنبه در آیین تجلیل جمعی از مسوولان و پیشکسوتان نهضت سواد آموزی در انقلاب اسلامی منطقه در سالن اجتماعات این نهاد افزود: نرخ باسوادی در کشور قبل از پیروزی انقلاب حدود 47 درصد بود.
وی ادامه داد : با تاسیس نهضت سواد آموزی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در هفتم دی سال 1358 و با تلاش مسوولان ، دست اندرکاران و آموزشیاران اکنون بیش از 95 تا 97 درصد جامعه هدف در استان های مختلف، مردم ایران باسوادند.
وی با اشاره به اینکه بخشی از افراد بی سواد بالای 50 سال هستند و یا مشکلات یادگیری دارند، افزود: با توجه به دستور اجرایی گروه هدف 10 تا 50 سال است.
مدیر آموزش و پرورش گلپایگان با قدردانی از زحمات مسوولان، دست اندرکاران و آموشیاران نهضت سواد آموزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان گفت: این اداره با حفظ دانش آموزان حتی در مواردی با تشکیل کلاس های کم جمعیت و شناسایی و جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل در راستای انسداد مبادی بی سوادی در این خطه تلاش می کند.
محمدعلی یاوری کارشناس مسوول نهضت سواد آموزی گلپایگان با اشاره به اینکه برنامه های نهضت سوادآموزی به سه دوره سوادآموزی، تحکیم سواد و دوره انتقال تقسیم می‌شود،افزود: در سال جاری هشت نفر در دوره سواد آموزی و 25 نفر در دوره انتقال جذب کلاس های سواد آموزی این شهرستان شده اند.
در این آیین پنج نفر از مسوولان پیشکسوت و سه نفر از چهره های موفق در نهضت سواد آموزی گلپایگان بمناسبت سالگرد تاسیس این نهاد در دیماه سال 1358 با لوح سپاس و هدیه از سوی مدیر آموزش و پرورش گلپایگان تجلیل شدند.
در شهرستان گلپایگان دست کم 15 هزار دانش آموز در سال تحصیلی جاری در 146مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
شهرستان گلپایگان با جمعیتی افزون بر 90 هزار نفر در 180 کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد.
ت/7138
**نبود همدلی بین نهادهای فرهنگی زمینه ساز بروز مشکل است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به این که نبود همدلی بین نهادهای فرهنگی زمینه ساز بروز مشکل می شود ، گفت : یکی از اصلی ترین نهادهایی که در تقویت فرهنگ اتحاد بین نهادهای فرهنگی موثر است شورای فرهنگ عمومی است.
به گزارش ایرنا،حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری روز سه شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی نایین با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تشکیل حکومت فراز و نشیب‌های مختلفی دارد و رمز موفقیت در این رابطه با شناخت کامل موضوع و احاطه دقیق به آن محقق می ‌شود.
وی با بیان اینکه فرهنگ خود باوری و عزت نفس توام با ایمان و تقوا فرهنگی است که باید برای تقویت آن تلاش شود، گفت: ریشه بسیاری از مسائل را در عدم شناخت مبدا حیات بشری است.
وی ادامه داد : انسان باید متوجه شود که نعمات الهی چیست و چگونه به کار می‌آید و در درجه بعدی بداند که چه وظیفه‌ای در قبال آن نعمت دارد و مخاطرات این راه را نیز شناخته تا بتواند از آن به سلامت عبور کند.
وی فرهنگ را سبب شکل دهی جامعه و نوع حرکت و هدف آن دانست و خاطرنشان کرد: فرهنگ بدون شک مقدم بر اقتصاد است چرا که اگر فرهنگ درست شود سایر مشکلات برطرف خواهند شد.
شهرستان نایین در 140 کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.

 

خواندن 630 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.