fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
تشکلهای مذهبی وآئین یادبود

تشکلهای مذهبی وآئین یادبود (26)

یکی از رسائل ملاصدرا، رساله سه اصل است که در آن، همزمان متشبّهان به علم و صوفیان بازیگر را نقد می کند.وی ضمن بحث، گریزی هم به کربلا و شهادت امام علی و حسن مجتبی و دیگر امامان (علیهم السلام) می زند، و شهادت آنان را بیش از آن که بدست قاتلان و ضاربان مستقیم آنان بداند، ناشی از رفتار ریا کارانه و نفاق مشتبهان به اهل علم و تقوا می داند.

تعبیر او در باره شهادت امام علی علیه السلام جالب است که حضرتش «نه به ضرب ابن ملجم، بلکه به سکنجبین شهد صلاح ابوموسی اشعری و سرکه نفاق عمرو بن عاص شرب شهادت نوشید». امام حسین علیه السلام را هم شهید سقیفه می داند نه خنجر بیداد شمر بن ذی الجوشن.
عبارت او این است:
پس زنهار که به علم ظاهر و صلاح بی بصیرت، مفتون و مغرور نگردی، که هر شقاوتی که به مردودان راه یافت، از غرور علم ظاهر و عمل بی ‌اصل راه یافت، و آنچه در قصص الانبیاء خوانده‌ای یا از احوال شهداء و اولیاء شنیده‌ای، از مصیبتها و محنتها که بخاندان نبوت و ولایت و اهل بیت عصمت و طهارت راه یافته، اگر نیک دریابی، آنها همه از نفاق و کید اهل شید و ریا و غدر و حیله متشبهان باهل علم و تقوی برخواسته.
علی مرتضی علیه السلام نه بضرب ابن ملجم بر زمین افتاد، بلکه بسکنجبین‌ شهد صلاح ابو موسی اشعری و سرکه نفاق عمرو بن عاص شربت شهادت نوشید،
و امام حسین علیه السلام نه بخنجر بیداد شمر ذی الجوشن خوابید، بلکه بمعجون افیون پر سمّ مکر و افسون و تریاق پرزهر اتفاق اهل نفاق خونش با خاک کربلا آمیخته شد، که" قتل الحسین یوم السقیفة".
و همچنین پارهای جگر حسن مجتبی علیه السلام از کید و غدر نهانی معاویه بخاک محنت ریخت،
و برین قیاس هر چه بسائر ائمه علیهم السلام واقع شده همه بزور شید اعدا و مکر و تلبیس ارباب رزق و ریا بوده، و با این همه ظلم و بیداد و فتنه و فساد که ازیشان سرزد ذره‌ای از جاه و قدر و منزلت اهل ولایت و حقیقت کم نگشت،
و در دنیا و آخرت معزز و مکرم بودند و خواهند بود بلکه این طایفه اعداء خود را در دین و دنیا رسوا کردند و بعذاب سرمد و سخط الهی تا ابد خویشتن را مبتلی ساختند.

آنان که ره دوست گزیدند همه
در کوی شهادت آرمیدند همه
در معرکه دو کون، فتح از عشق است
با آن که سپاه او شهیدند همه
(رساله سه اصل، ج‌1، ص: 122)

* منبع: کانال تلگرام نویسنده

حجت الاسلام سید عبدالصاحب حسینی در همایش بزرگ حوزویان و مبلغان و ائمه جماعات شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل که در حسینیه شهدای پاسدار ناحیه مقاومت بسیج سپاه کاشان برگزارشد، گفت: ماه محرم ماه جهاد و رشادت و شهادت است.

به گزارش خبرگزاری رسا وی رجرز‌ها و خطبه‌های امام حسین (ع) را پیام رسان عاشورا دانست و افزود: ماه محرم ماه پیاده کردن فرهنگ اسلام ناب و فرهنگ عاشورا است و پیام‌های عاشورا، پیام‌های معنوی، اخلافی، اعتقادی و سیاسی است که امام حسین (ع) در عمل آن را به اثبات رسانید.

حجت الاسلام حسینی همچنین از پیام‌های احساسی و عاطفی به عنوان یکی دیگر از پیام‌های عاشورا نام برد و افزود: متاسفانه برخی از ما تنها به یکی از پیام‌های عاشورا توجه داریم و از دیگر پیام‌های عاشورا غافل شده ایم.

به گفته وی امروز به شدت به پیام‌های اعتقادی و اجتماعی و سیاسی قیام امام حسین (ع) نیازداریم و جوانان باید با حرکت و فرهنگ عاشورا آشنا شود.

رییس اداره تبلیغات اسلامی کاشان اظهار داشت: محرم وعاشورا تنها محدود به زمان خاصی نیست بلکه محرم عاشورا متعلق به همه زمان‌ها است و امروز ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان شمر‌های زمان و عصر حاضر هستند.

حجت الاسلام حسینی حسینی انقلاب اسلامی را برگرفته از فرهنگ غنی عاشورا دانست و گفت: امروز تبیین ابعاد سیاسی و فرهنگی و اجتماعی عاشورا بر عهده روحانیت است.

وی هدف از برگزاری این همایش را تبیین فرهنگ عاشورا و آشنایی با این فرهنگ غنی دانست و اظهار داشت: امروز که دشمن در تهاجم سنگین فرهنگی خود جوانان را به سوی کفر هدایت می‌کند، رسالت مبلغان و ائمه جماعات سنگین‌تر از گذشته است.

رییس اداره تبلیغات اسلامی کاشان گفت: امروز دشمن در تهاجم فرهنگی خود به دنبال برگزاری عزاداری‌های سکولار منهای سیاست وعزاداری که تنها به سینه زدن و گریه کردن بسنده شود و حرفی از سیاست و اهداف قیام عاشورا زده نشود.

حجت الاسلام حسینی اظهار داشت: اسلام انگلیسی امروز جوانان را به خود زنی و قمه زنی تشویق می‌کند و برای ترویج چنین اسلامی آمریکا و انگلیس با راه اندازی سیزده ماهواره هزینه می‌کنند.

وی با تأکید بر توجه به پیام‌های عاشورا و ایجاد وحدت بین همه آحاد جامعه، ابراز داشت: امروز دشمن با ایجاد اختلاف بین مسلمانان برای رسیدن به اهداف خودش تلاش می‌کند تا جوان‌ها از عقاید خود دست بکشند.

رییس اداره تبلیعات اسلامی کاشان بی توجهی به پیام‌های اصلی عاشورا را سبب خنثی شدن عزاداری‌ها و ترویج عزاداری سکولار دانست و گفت: اگر محرم و عاشورا و عزاداری‌ها بی تأثیر باشد هیچ دستاورد‌های نخواهد داشت.
حجت الاسلام حسینی تبیین فرهنگ عاشورا را رسالت روحانیت دانست و اظهارداشت: خروجی و دستاورد فعالیت و عزاداری حدود ۷۰۰ تا یکهزار هیات مذهبی در شهرستان کاشان باید بررسی شود.

پیکرپاک این بانوی مومنه ازمسجدکرسی اعظم کاشان تا حسینیه چهارده معصوم (س) پنجه شاه این شهرتشییع وپس از اقامه نماز توسط آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان درجوار این بقعه متبرکه به خاک سپرده شد .

به همین مناسبت مراسم ترحیم این فقیه سعیده بعداز نماز مغرب و عشا، در مسجد اعظم کرسی اعظم این شهر باشکوه خاصی برگزار شد.

دراین مراسم که نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان , علما وروحانیون , اساتید حوزه ودانشگاه , اصناف وبازاریان ,مسئولان نهادهای انقلاب اسلامی ونیز نمایندگانی از مراجع عظام شرکت داشتند پس از مدیحه سرائی خطیب توانا حجت الاسلام صابری در سخنانی یادوخاطره حاحیه خانم کاظمینی مقدم را که چنین فرزندانی تقدیم جامعه کرده تجلیل کرد.

وی با انتقاد از برخی مسئولان روحانی که موجب نارضایتی مردم ونابسامانیهای اقتصادی جامعه شده اند, از طلاب وروحانیونی که در مقاطع مختلف علمی با کمترین درآمد امرارمعاش می کنند دفاع کرد .

حجت الاسلام صابری , ساخت مسجد اعظم كرسي کاشان و مرکز دارالعلم اسلامي شامل حوزه علميه و كتابخانه عمومي را از جمله خدمات مذهبي، فرهنگي و اجتماعي مرحوم آيت الله سید عباس اعتمادي(ره) در شهرستان كاشان عنوان کرد .

     آيت الله سيد عباس اعتمادي در سال 1311 شمسي دركاشان متولد شد. مهمترين فعاليت علمي ايشان تدريس علوم حوزوي، تربيت و پرورش طلاب بود و از آثار اين عالم جليل القدرمي‌توان به ‹‹لب البيان في‌معرفت الانسان و دائع المنان›› و ‹‹رسالت الاعتماديه في اصول الاعتقاديه›› اشاره كرد،

اين عالم خدوم 21 مرداد ماه سال 75 هنگام بازگشت از زيارت امام‌رضا(ع) به علت تصادف رانندگي دارفانی را وداع گفت وبه جوار حق شتافت .

نماز با صلابت عید سعید فطرپس از یکماه عبودیت با حضور قشرهای مختلف مردم در مصلی بقیه الله العظم کاشان با شکوه فراوان برگزار شد.

آیت الله نمازی درخطبه‌های نماز عید سعید فطر با تسلیت ایام گرامیداشت سالروز ارتحال امام خمینی (ره) و قیام تاریخی ۱۵ خرداد، گفت: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی روز به روز بر حقانیت دین مبین اسلام افزوده می‌شود و گرایش جوانان کشور‌های خارجی به اسلام و محبوبیت آن در آمریکا و اروپا نیز گواهی بر این مدعاست .

وی باتبریک ایام الله عید سعید فطر به مسلمانان جهان خطاب به خاندان آل سعود، گفت: آل سعود باید از سرنوشت محمدرضا پهلوی و صدام درس عبرت بگیرد در غیر این صورت سرنوشتی بهتر از این دو دیکتاتور نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان افزود: حاکمان ظالم عربستان در حالی ایران را متهم به دخالت در امور کشور‌های منطقه می‌کند که خود با کمک آمریکا و اسرائیل بیش از چهار سال است مردم مسلمان و مظلوم یمن را زیر آتش بمباران بی رحمانه خود گرفته و در حال نسل کشی در یمن است .

وی دربخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: مردم روزه دار ایران اسلامی در آخرین جمعه ماه رمضان با حضور حماسی خود در راهپیمایی روز قدس حماسه‌ای دیگر آفریدند و مورد تحسین رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفتند .

نماینده ولی فقیه در کاشان بر نهادینه کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تأکید کرد و از دوچرخه سواری بانوان و پدیده سگ گردانی در در دارالمومنین کاشان انتقاد کرد .

وی درمراسم سالگرد آیت الله العظمی مدنی کاشانی گفت: پس از گذشت نزدیک به سه دهه از ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران راه، هدف و انقلاب اسلامی زنده و پویاست و امروز همه جوانان راه، مقصد و انقلاب حضرت امام را در تبعیت از رهبری ادامه می دهند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی افزود: حیات حضرت امام خمینی (ره) به جسم آن بزرگوار نبود بلکه معمار کبیر انقلاب اسلامی به راه، هدف و اندیشه والای او وابسته است.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین با توجه به تهدیدهای دشمن، ضرورت کشور و نظام را حفظ وحدت و انسجام ملی دانست و یادآوری کرد: همه اعم از دولت، ملت و تمام جریانهای سیاسی باید با احساس مسئولیت و با تعاون و همکاری در کنار یکدیگر برای برطرف کردن مشکلات کشور و پیشرفت و آبادانی و رسیدن به نقطه تعالی کمک کنند.

وی همت و تلاش امروز دشمن را ایجاد یاس و نامیدی در دل مردم بیان کرد و افزود: مدیران و مسئولان با هر گرایشی باید برای ایجاد امید در کشور با مجاهدت تلاش کنند.

حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: ملتی که در جنگ تحمیلی شجاعانه ایستاد، با تشکیل جبهه متحدی علیه تکفیری ها و داعش مقاومت کرد و منطقه از لوث وجود آنها پاک و امن ساخت، می تواند در مقابل تمام مشکلاتی که دشمن برای کشور ایجاد کرده، مقاومت و آنها برطرف کند.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله مدنی کاشانی، گفت: این عالم ربانی شاگردان زیادی برای تبلیغ دین سلام تربیت کرد و نظریه ولایت فقیه، کتابهای فقهی و اصولی و آثار دیگر او همواره در جامعه پویا و زنده خواهند ماند.

وی از آیت الله مدنی کاشانی به عنوان شخصیتی دشمن شناس و دشمن ستیز یاد کرد و افزود: روحیه خدمت به مردم و احساس مسئولیت نسبت به دشمنان دین از جمله ویژگیهای برجسته این عالم جلیل القدر و چهره انقلابی بود.    

حجت الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم رئيسی همچنین در جمع فعالان فرهنگي اجتماعي و سياسي اصولگرا که در حسينيه حضرت علي اكبر(ع) اين شهربرگزار شد گفت: اعتقاد و باور ما اين است هر كسی با هر نوع سليقه اي كه دلداده به انقلاب و نظام و ولايت و در جبهه انقلاب و ارزش ها و تبعيت از ولايت باشد بايد حضور مجاهدانه براي رفع مشكلات زندگي و معيشت مردم داشته باشد.

وي با اشاره به اينكه هركسی حضور مجاهدانه براي رفع مشكلات زندگي و معيشت مردم داشته باشد در جبهه انقلاب و ارزش ها و تبعيت از ولايت قرار دارد، افزود: رهبر معظم انقلاب به عنوان مقتداي بصيرت آفرين ما همواره به همه ما توصيه و تأكيد دارد كه نيروهاي انقلاب و ارزشي انقلابي باشند و انقلابي بمانند.

عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان بر انديشه انقلابي و عمل انقلابي تأكيد كرد و اظهار داشت: اقتضاي انديشه انقلابي و عمل انقلابي آن است كه جامعه را بشناسيم و اقتضائات جامعه را بدانيم و متناسب با نيازها و اقتضائات جامعه ايفاي نقش كنيم.

وي بر شناخت زمان تأكيد كرد و ادامه داد: طلاب، دانشجويان و بازاري ها بايد بدانند امروز در چه وضعيت و شرايط اقتصادي و سياسي قرار داريم و آگاه و عالم به زمان و ابعاد مختلف جامعه باشيم و با نيازهاي جامعه آشنا باشيم و متناسب با نيازهاي جامعه ايفاي نقش داشته باشيم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی گفت: اگر شهدا هاديان ما هستند براي اين است كه زمان خود را خوب شناختند و به نيازهاي زمان خود آگاه بودند و براساس اين آگاهي نقش آفريني كردند و براي همين است كه شهدا همچنان جاويد و باقي هستند.

به گفته وي، دانشمنداني كه بقا دارند بقاي آنها به دليل شناخت آنها از عرصه هاي اجتماعي است و آگاه به زمانه تنها اختصاص به روحانيت ندارد، بلكه دانشجو و كارگر و كارمند و كشاورز و فرهيخته عالم به زمان بايد نيازهاي امروز جامعه را بشناسد.

وي با اشاره به فرمايشات راهبردي اخير رهبر معظم انقلاب در حرم امام خميني(ره) و در ديدار با مسؤولان در ماه مبارك رمضان، يادآور شد: بخش هاي مختلف كشور بايد خود را موظف به اجراي فرمايشات راهبردي معظم له كه نيازهاي امروز كشور است بدانند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی انديشه انقلابي و عمل انقلابي را امر مهمي دانست و ابراز داشت: وظيفه امروز همه چهره هاي انقلابي آن است كه متناسب با آنچه كه نياز امروز جامعه است ايفاي نقش كنند.

عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان در ادامه با تأكيد بر اينكه امروز هيچ مشكلي در كشور بدون راه نيست و راه حل مشكلات امروز در دستان تواناي سرمايه هاي عظيم نيروي متراكم انساني فرهيخته كشور است، گفت: دشمن براي ايجاد مشكلات كشور تلاش زيادي داشته اما براي برون رفت از مشكلات راهكارهاي زيادي وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی افزود: همانگونه كه ملت قهرمان ايران در 8 سال دفاع مقدس با وجود تمام مشكلات اقتصادي و تحريم ها و بدون تجهيزات جنگي و نظامي توانست در برابر دشمن به پيروزي برسد امروز نيز مي تواند با مشكلات مقابله كند.

به گفته وي، هرچه دشمنان اسلام و نظام عرصه را بر ما تنگ كنند نيروهاي پا به ركاب امام و رهبري محكم و استوار ايستاده اند و مطمئن باشيد با اتكا به خدا و اعتماد به نفسي كه امام به ما آموخت راه هاي برون رفت از همه مشكلات را طي خواهيم كرد.

توليت آستان قدس رضوي با تأكيد بر اينكه هيچ مشكل حل نشدني و هيچ بن بستي در كشور و اداره كشور نداريم، عنوان كرد: راه هاي برون رفت از همه مشكلات وجود دارد چرا كه ما در نظام ولايت فقيه هيچ مشكل حل نشدني و هيچ بن بستي در كشور و اداره كشور نداريم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی با اشاره به اينكه با حضور ولي فقيه در رأس نظام تمام گره ها گشوده مي شود، ابراز داشت: هركسی به ميزان مسؤوليت و كاري كه بر عهده دارد بايد با حضور قدرتمندانه و عزتمندانه تلاش خستگي ناپذير براي باز كردن گره و حل مشكلات داشته باشد.

وي در ادامه كار جبهه فرهنگي و مقابله با جنگ نرم دشمن را سخت و دشوار دانست و افزود: امروز در جنگ نرم دشمن تمامي داشته ها و عقايد ما به شدت مورد هجوم دشمنان اسلام و نظام قرار گرفته است و در اين راه وظيفه متوليان فرهنگي و مرزبانان فرهنگي جامعه پاسداري از مرزهاي فرهنگي است تا نگذارند مرزهاي فرهنگي مورد هجوم دشمن قرار بگيرد.

عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان گفت: نقش آفرينان انقلاب و ارزش ها در عرصه هاي مختلف با وجود تمامي فراز و فرودها با ثبات قدم و ايستادگي و مقاومت نقش آفريني دارند و دشمن در تلاش است تا فعالان اين عرصه را نا اميد و مأيوس كند

       تاریخ:22/11/97

حادثه رانندگی در جاده برزک

رئیس مرکر مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کاشان از کشته شدن ۳ نفر بر اثر برخورد دو دستگاه خودرو در جاده برزک کاشان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اورژانس کاشان، دکتر حسین ریاحی با اعلام این خبر اضافه گرد: در این حادثه ۶ نفر از سرنشینان دو خودرو هم زخمی شده‌اند.

ریاحی گفت: پس از تماس با مرکز ارتباطات این مرکز در ساعت ۱۴:۳۷ دقیقه شنبه ۲۰ بهمن‌ماه ۹۷ مبنی بر تصادف دو دستگاه خودرو تیبا و پژو بعد از روستای بارونق در جاده کاشان به برزک، کارشناسان این مرکز بلافاصله با پنج دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند و پس از بررسی صحنه، زخمی‌های این حادثه را به بیمارستان شهید بهشتی کاشان منتقل کردند.

وی با اعلام این‌که در این حادثه ۶ سرنشین زخمی‌ شده‌اند افزود: متاسفانه در این حادثه سه نفر (دو مرد و یک نوزاد دختر) در لحظات اولیه جان خود را از دست داده‌اند و حال مصدومین منتقل‌شده نسبتاً نامساعد گزارش شده است.

یک پدر و دختر برزکی و آیت‌الله‌زاده مدنی از فوت شدگان حادثه هستند.

شماره :128                                                                               تاریخ:22/11/97

رحلت آیت الله زاده مدنی وآئین تشییع وتدفین

درسالروز شهادت ام‌ابیها فاطمه زهرا (س) حجت الاسلام والمسلمین حاج آقامحمد مدنی، فرزند مرحوم آیت‌الله‌العظمی مدنی (ره) و تولیت مدرسه علمیه آن مرحوم در اثر سانحه تصادف در جاده برزک کاشان دارفانی را وداع کردوبه جوار حق پیوست .

آن مرحوم، پس از برگزاری آیین سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) درمسجد و مدرسه علمیه مرحوم آیت‌الله‌العظمی مدنی (ره) در میانچال کاشان، به قصد شرکت در مراسم ترحیمی عازم اسحاق آباد می‌شود که درمسیر راه، خودرو وی دچار حادثه شده و جان خود را از دست می‌دهد.

مراسم وداع با آیت الله زاده مدنی بعداز ظهر روز 22 بهمن همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی وبا حضور قشرهای مختلف مردم ازبیت ایشان آغاز وپس از اقامه نماز توسط آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان درمسجد میانچال به طرف بقعه متبرکه زیارت پنجه شاه کاشان تشییع ودرمقبره خانوادگیشان بخاک سپرده شد .

این مراسم که توام با تلاوت روحبخش کلام الله مجید بود پس ازمدیحه سرائی مداحان اهلبیت س شریفی و دزفولی حجت الاسلام احمدی از خطبای برجسته منطقه در سخنانی ضمن ارج نهادن از مقام والای این خادم اهلبیت س وفرزند شهیدش سردار سرافرازمهدی لسان گفت:خادم الاسلام حاج نظام الدین لسان فرزندحجت الاسلام ملا لطف الله لسان الواعظین ازجمله شخصیتهائی بود که ضمن کسب علم ومعرفت از محضر برخی ازعلما وبزرگان این شهربه عنوان امام جماعت دربرخی ازمساجد اقامه نماز میکردوهمگام با پیروزی انقلاب اسلامی نیزدر راستای اهداف حضرت امام ره ورهبری وشهدای گرانقدردرجهت تحکیم نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش کرد وفرزندانی صالح ,خدمتگزاروانقلابی تقدیم جامعه کرده است .

دراطلاعیه ای که به همین منظورمنتشر شد از آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان,وحضرات آیات وحجج الاسلام یثربی, اسلامی تبار, اقبالی , صادقی   وهمسر داغدیده وپسران آن مرحوم محسن الدین, حسین , حسن , روح الله,لطف الله ودختران دلسوخته وداماد های گرامیش حجت الام حاج محمد محمدی جوزدانی, سید حسن شرافتی وخاندان لسان , طباطبائیان, ستاری, صانع, غفاری ودیگر فامیل وابسته ونیز بنیاد شهید وامور ایثارگران کاشان وهئیات مذهبی ابوالفضل ع مسجد امیر المومنین ومسجد حوضخانه وامام جعفر صادق ع پنجه شاه ونماز گزاران مساجد حضرت زینب س و مسجدالنبی خ مدرس به عنوان صاحبان عزا نام برده شده است .

مراسم چهلمین روز درگذشت زنده یاد حاج نظام الدین لسان بعدازظهر29فروردین 98 با حضور اقشار مختلف مردم ودوستارانش در کنار مقبره این فقید سعید برگزار شد . در این مراسم ازکلیه سرورانی که در مراسم تشییع , تدفین ,ترحیم, هفتم وچهلم این فقید سعیدشرکت کردند قدردانی شد .

خادم الاسلام حاج نظام الدین لسانَ 25 اسفند 97 پس از یک دوره بیماریهای ناشی ازکهولت سن در 85 سالگی دارفانی را وداع گفت وبه جوار حق شتافت .

پیکر پاک این خادم اهلبیت روز یکشنبه 26 اسفند در حالیکه باران شدیدی میبارید ازمسجد امیر المومنین ع تا دارالسلام گلابچی کاشان تشیع ودر جوار فرزند شهیدش مهدی لسان بخاک سپرده شد.

مراسم ترحیم آن مرحوم در شامگاه همانروز در مسجد امیرالمومنین این شهر با شکوه فراوان برگزار وقشرهای مختلف مردم با حضور دراین مجلس یاد وخاطره این فقید سعید را گرامی داشتند .

      درمراسم بزرگداشت ابوالشهید حاج نظام الدین لسان علما وروحانیون, نماینده مردم کاشان وآران وبیدگل در مجلس شورای اسلامی اساتید حوزه ودانشگاه,مسئولان ونهادهای انقلاب اسلامی , اصناف وبازاریان خانواده های معزز شهدا وایثارگران انقلاب اسلامی ,پایگاههای بسیج وسپاه, بنیاد شهید وایثارگران , موسسات اعتباری وعزیزانی ازشهرهای قم تهران ,اصفهان وشهرهای همجوارحضور داشتند .                           

سخنران آیین باشکوه سیزدهمین سالگرد ارتحال مرحوم آیت الله سید مهدی یثربی گفت: رمز ماندگاری انسان های صالح و برگزیده در بین توده جامعه، در داشتن سه عنصر انگیزه الهی، ایمان قلبی و اشراف علمی است.

به گزارش کاشان آنلاین، حجت الاِسلام والمسلمین سید محمد علی غروی که شامگاه یکشنبه در مسجد جامع حبیب بن موسی علیهماالسلام سخن می گفت با اشاره به این که بسیاری از اعمال با ظاهر مباح و پسندیده اما فاقد نیت الهی ورنگ خدایی هستند افزود: علامه مجلسی به عنوان یکی از مفاخر عالم شیعه و نویسنده 110 عنوان کتاب از جمله بحارالاَنوار و متخصص در 17رشته ی علمی، پس از رحلت و در یک رؤیای صادقه، همه داشته و دارایی خود برای عرضه به خدا را در جایی می داند که توانست روزی گرهی از یک مسلمان گرفتار و مقروض و بدهکار باز کند و آبرویی مؤمنی را حفظ نماید.

وی با اشاره به این که اعمال ناچیز و کوچک با داشتن رنگ و بوی الهی می توانند در بارگاه خداوند بزرگ، دارای قدر و قیمت جلوه کنند یادآور شد: حتی اگر برای کمک به سیل زدگان که پای نجات انسانها و کمک به آنها در میان است، اثری از نیت الهی و قرب پروردگار و تلاش برای خشنودی او در میان نباشد، آن کمک رسانی ارزش معنوی پیدا نمی کند.

سخنران آیین سیزدهمین سالگرد ارتحال مرحوم آیت الله سید مهدی یثربی با بیان این که اخلاص یکی از رموز ماندگاری انسانهای بافضیلت و علمای عامل است افزود: این در حالی است که بنا به روایتی از امیرالمؤمنین علی "علیه السلام " حتی انسانهای با اخلاص و دارای انگیزه الهی نیز در معرض قرارگرفتن در لب پرتگاه و سقوط به دره  نیستیِ معنوی و بی ارزشی اعمال هستند و همواره باید در حال مراقبت از خود و اعمال شان باشند.

حجت الاِسلام والمسلمین سید محمد علی غروی، در تبیین ایمان قلبی به عنوان سومین عنصر ماندگاری انسان های صالح و برگزیده یادآور شد: انسانهایی در تراز مرحوم آیت الله سید مهدی یثربی، در هدایت انسانها به راه و هدف و مسیری که با تکیه بر سلوک انسانی، اخلاقی و معنوی انتخاب کرده بود یقین و ایمان قلبی داشتند و همین عامل باعث می شود نه فقط مانند سیزدهمین سالگرد، بلکه برای دهها و سالیان دراز یاد و خاطره ایشان مانند آیین امشب پرشکوه جلوه کند.

وی از اشراف علمی در جایگاه سومین عنصر در جهت ماندگاری انسان های صالح و برگزیده نام برد و تصریح کرد: اشراف علمی یعنی عمل صالح که قریب 82 بار در قرآن کریم از آن یاد شده، عمل صالح یعنی آن که دریابیم اثرات علمی و معقول کاری که انجام می دهیم تا چه مقدار به صلاح و سود جامعه است، لذا اشراف علمی یعنی آن که ببینیم آیا نیاز فلان منطقه به مسجد است یا درمانگاه یا مدرسه و یا حمام.

سخنران آیین سیزدهمین سالگرد ارتحال مرحوم آیت الله سید مهدی یثربی در ادامه افزود: این که مؤسسه خیریه یی مانند دارالاِکرام قمر بنی هاشم کاشان، تحت نظر و هدایت عالی فقیهی مانند آیت الله یثربی در مناطق سیل زده لرستان و خوزستان به تأمین نیازهای آموزشی و عاطفی کودکان بی سرپرست اقدام و علاوه بر این، اقلامی مانند 106 کانکس برای اسکان موقت و امور بهداشتی سیل زدگان ارسال کند، این یعنی همان اشراف علمی و عمل صالح که یکی از شروط ماندگاری انسان های صالح و برگزیده است.

مراسم هفتمین روزدرگذشت فرهنگی بازنشسته زنده یاداحمد خصاف همراه با یاد بود برادر شهیدش حسین خصاف باحضوراقشار مختلف مردم درمسجد قائمیه جمال آباد کاشان باشکوه فراون برگزار شد .

در این مراسم پس از تلاوت قرآن مجید ومدیحه سرائی مداحان اهلبیت س شریفی واسماعیلی درارجداشت این فقید سعید زندگنیامه مرحوم قرائت شد که مورد توجه حاضران قرار گرفت .

درمراسم یادبودزنده یاد احمد خصاف جمعی ازاستادان حوزه ودانشگاه,اصناف وبازاریان, وکلا وقضات دادگستری, مدیران صنایع وشرکتها, ونهادهای انقلاب اسلامی به ویژه فرهنگیان شهرستان کاشان وشهرهای همجوارونیز همکاران فرهنگی این مرحوم ازشهرهای تهران,کرج,اصفهان,گلپایگان وآران وبیدگل حضور داشتند .

دراطلاعیه هفتمین روزدرگذشت زنده یاد احمد خصاف ازمادرداغدار,همسرمصیبت زده,یگانه فرزندذکورش محمدمعین خصاف ,دختران آن مرحوم,دامادهای گرامش سید محمدرضاهاشمی ومهدی راشدی فر,برادران آن مرحوم حاج عباس,حاج اکبروسعیدخصاف,خانواده های خصاف,باباافضلی,هاشمی,راشدی,چهارباغی,حیدریان, سلیمی وهیِتهای مذهبی قائمیه جمال آباد ومهدیه خ شریعتی به عنوان صاحبان عزانام برده شده است.

شادروان احمدخصاف فرزند غلامرضا خصاف پس ازسالهاخدمت فرهنگی وتربیتی وتحمل درد ورنج ناشی از بیماری خاص درسن 61 سالگی دربیمارستان شهید بهشتی دارفانی را وداع گفت وبه جوار حق شتافت .

پیکرپاک این فرهنگی فرهیخته دربعدازظهر روزشنبه 24 فروردین 98 همزمان با ایام الله شعبان از مسجد مهدیه خ شریعتی به طرف دارالسلام گلابچی تشییع ودراین مکان مقدس بخاک سپرده شد .

مراسم ترحیم آن مرحوم شامگاه همان روز درمسجد قائمیه جمال آباد با شکوه خاصی برگزارشدوقشرهای مختلف مردم به ویژه فرهنگیان با حضوردراین مجلس یادوخاطره این خدمتگذارفرهنگی راگرامی داشتند.

پنجمین یادواره شهدای مهندس شهرستان کاشان با حضور خانواده شهیدان و ایثارگران انقلاب اسلامی ودیگر قشرهای مختلف مردم ولایتمدار این شهردرحسینیه شهدای پاسدار ناحیه مقاومت بسیج کاشان با شکوه فراوان برگزار شد .

   این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید وسرود جمهوری اسلامی آغاز شدپس از پخش چند کلیپ زیبا ومدیحه سرائی درتجلیل از شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی ، امام جماعت مسجد توحید بوینس آیرس آرژانتین با گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی وامام شهیدان به نفوذ انقلاب اسلامی به عنوان یک مکتب نورانی اشاره کرد وگفت: رسانه های بزرگ جهان که دراختیار استکبار قراردارد، امروز با سیاه نمایی نمی گذارند، واقعیت های اسلام به مردم جهان نشان داده شود .

حجت الاسلام پاز افزود: امروز جهانیان به خوبی فهمیده که یک جبهه چند قطبی از سوریه، عراق، یمن و دیگر کشورها در جهان ایجاد شده که محور اصلی آن ایران است.

وی افزود: ونزوئلا نیزاز جمله کشورهایی است که شکست دیگری به استکبار جهانی تحمیل کرده زیرا این حقی است که خداوند متعال به ستمدیدگان داده که از خود دفاع کنند و هر کسی که خدا را بشناسد، در جبهه حق قرار می گیرد.

حجت الاسلام پاز با اشاره به باور برخی مبنی بر پیروزی سوریه در برابر داعشی ها به علت پشتیانی نیروی هوایی کشور روسیه بیان کرد: این واقعیت ندارد زیرا زمین، پیروزی جنگ را تعیین می کند همان گونه که رژیم اشغالگر صهیونیستی با پیشرفته ترین جنگنده های نظامی مواضع لبنان را بمباران کرد اما مقاومت مردم آن رژیم پوشالی را شکست داد.

امام جماعت مسجد توحید بوینس آیرس آرژانتین اضافه کرد: امنیتی که امروز در کشور ایران به علت فداکاری های رزمندگان، ایثارگران و شهیدان والامقام ایجاد شده، در هیچ کجای جهان وجود ندارد و این باعث سرافرازی و سربلندی ایران در سراسر جهان شده است.

شهرستان کاشان افزون بر یک هزار و 700 شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی کردند که از این تعداد 46 نفر آنها مهندس بودند .