تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 62 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
تشکلهای مذهبی وآئین یادبود

تشکلهای مذهبی وآئین یادبود (6)

به گزارش ایرنا، پیکر مرحوم خیامی که روز جمعه در سن 87 سالگی به علت بیماری و کهولت سن پس از 35 سال به دیدار فرزندان شهیدش شتافت، ظهر امروز با حضور بستگان و جمعی از مردم شهیدپرور کاشان از بلوار فاطمیه تا آرامستان دار السلام گلابچی تشییع و خاکسپاری شد.

حجت الاسلام صادقزاده:ازکسانی که سنت حسنه دعای ندبه آیت الله علم الهدی را برپا نگاهداشتندقدردانی کرد .
دعای ندبه آیت الله علم الهدی در اولین سال رحلت این فقیه اهلبیت س با حضور علاقمندان در منزل آقای خورشیدی برگزار شد .
دراین مراسم پس از قرائت دعای پر فیض ندبه که در فضائی آکنده از معنویت برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین صادقزاده داماد ایشان در سخنانی  ضمن گرامیداشت یاد وخاطره عالم جلیل القدرگفت:آیت الله حاج سیدرضا علم الهدی از جمله یاران صدیق انقلاب اسلامی بود که با ژرف نگری وفهم عمیق مبانی شیعه همواره از نظام اسلامی وولایت فقیه دفاع میکردودراین راه شاگردان بسیاری را تربیت نمود.
وی ازساده زیستی,بی اعتنائی به دنیا, داشتن زندگی زاهدانه, اخلاص درعمل,ودوری از تشریفات وارادت قلبی به ائمه اطهار س به عنوان ویژ گیهای این عالم بزرگوار نام برد وافزود: نمازهای طولانی وحال معنوی وصوت حزین ایشان در زیارت عاشورا ودعای هفتگی ندبه فراموش نشدنی است .
   استادصادقزاده همچنین به نقش روحانیت شیعه درطول تاریخ و برخورد شان با توطئه های استکباری در مقابله با انقلاب اسلامی اشاره کرد وگفت:با حمایتهای رهبری درسوریه وفتوای آیت الله العظمی سیستانی درعراق بود , که توانست با تشکیل واحد های بسیج مردمی در عراق وسوریه  سرسپردگان اسرائیل در منطقه را زمین گیر وبقاع متبرکه را که داعش تلاش می کرد آنها را تخریب کند از آسیب حتمی نجات دهد.
وی بایادآوری این نکته که درحال حاضر کاستی ها ونارسائیهای فراوانی از سوی استکبار جهانی به ما تحمیل شده وتلاش می کنند بااین انگیزه زمینه سقوط آن را ساقط کند ابراز امیدواری کرد با وحدت وهمیاری همه علاقمندان به انقلاب اسلامی مسائل ومشکلات مردم برطرف وزمینه ظهور حضرت بقیه الله الاعظم فراهم شود .
حجت الاسلام صادقزاده درپایان ضمن قدردانی از کسانی که این محفل نورانی واین سنت حسنه دعای ندبه را برپا نگاهداشتند ویاد این عالم بزرگوار را زنده نگهمیدارندافزود: من از طرف بیت ایشان فرزندان ودامادهای ایشان وافرادی که به این بیت منتسب هستند از همه خدمتگزاران وکسانیکه با حضور گرمشان موجب شادی روح آن مرحوم می شوند تشکر کرده ودست همه را می بوسم وبرایشان آرزوی توفیق وسلامتی می کنم .

اولین سالگردرحلت عالم جلیل القدرحضرت ایت الله سید رضا علم الهدی ره با حضورقشرهای مختلف مردم در مسجد امیر المومنین ع این شهر با شکوه خاصی برگزار شد .
در این مراسم که علما وروحانیون , مسئولان , دانشگاهیان ,اصناف وبازاریان ودیگر قشرهای مختلف مردم دارالمومنین کاشان وشهرهای اطراف  پس از مدیحه سرائی مداحان اهلبیت س شریفی وشیرخدائی ,خطیب توانا حجت الاسلام شیخ علی روحانی با گرامیداشت یاد وخاطره این عالم ربانی ویژگیهای ایشان را یادآور شد وگفت:آیت الله علم الهدی از جله علمائی بودکه ظاهر وباطنش یکی بود,صریح بود وبا کسی تعارفی نداشت , تذکر وراهنمائی اش بجا بود, تمامی ویژگیهائی که یک انسان عاقبت بخیروخردمنددر وجودش بود,در امور دنیایی درپائین ترین سطح ودر امور آخرتی بالاترین سطح معنوی وافزون بر 50 سال در خدمت مردم بود .
دراطلاعیه ای که به همین منظور منتشر شد آمده است: وی از شاگردان برجسته امام خمینی ره واز یاران صدیق انقلاب اسلامی بود, ایشان عمربا برکت خود را صرف ژرف نگری وفهم عمیق مبانی شیعه وفقاهت ودفاع از ولایت کردوشاگردان بسیاری را کرد , ساده زیستی , بی اعتنائی به دنیا وزندگی زاهدانه , اخلاص در عمل ودوری ازتشریفات , ارادت قلبی به ائمه اطهار ع ونمازهای طولانی وحال معنوی ایشان زبانزد همه بود, صوت حزین وی در زیارت عاشورا هر روز صبح ودعای ندبه هفتگی شان فراموش  نشدنی است .
 آیت الله سید رضا علم الهدی از علمای برجسته و از چهره‌های علمی و مذهبی سیاسی در سال 1305 در محله گذرشیخ ولی سلطان کاشان در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشود .
وی ازمحضرحضرات آیات عظام امام خمیني(ره) , بروجردي, گلپايگاني، مرعشي نجفي و اراكي استفاده کرد وبا شروع مبارزات مردم ايران عليه رژيم ستم شاهي تظاهرات سال هاي 56 و 57 در شهرستان كاشان را هدايت مي كرد و در صف نخست تظاهرات ضد رژيم ستم شاهي دراين شهرستان بود.
اين مبارز دوران انقلاب سابقه چندين سال فعاليت درسپاه را به صورت غير رسمي داشت و از نخستين نيروهاي سپاه پاسداران كاشان بود و نقش مهمي در سازماندهي نيرو هاي سپاه كاشان داشت.
آيت الله علم الهدي در ابتداي انقلاب هر اعلاميه اي كه از امام خميني(ره) مي رسيد، نخستين امضاي پاي اعلاميه امام را ايشان مي كردند و در ادامه اعلاميه هاي امام توزيع مي شد.
ساده زيستي، حسن خلق، مردم داري و روحیه انقلابي از ويژگي هاي اين عالم بزرگ بود كه تا آخرين لحظات عمر سراسر بركت خویش نيز مدافع واقعي رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران بود.
   این عالم جلیل القدر پس از سالها خدمتگزاری مردم وانقلاب لاجرم درسن 91 سالگی به علت کهولت سن صبح 27 اردیبهشت 96 در بیمارستان میلاد کاشان، دعوت حق را لبیک گفت و به لقاء الله  پیوست.
مراسم تشييع اين عالم رباني با حضور نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان  فرماندار  ومسئولان ودیگر قشرهای مختلف مردم در روز شنبه 30 ارديبهشت ماه 96 از مسجد اميرالمومنين(ع) کاشان واقع در خيايان آيت الله كاشاني محل اقامه نماز جماعت ایشان به طرف مزار  ملامحسن فيض كاشاني تشییع  ودرجوار بقعه متبرکه ملامحسن فيض كاشاني ودیگر علما وبزرگان این بقعه به خاك سپرده شد  .

به مناسبت میلاد باسعادت حضرت علی اکبر ع وروزجوان مراسم جشن وسرور دراکثرمساجد وتکایای کاشان برگزار شد وقشرهای مختلف مردم با حضور دراین آئین برالگو گیری جوانان از این اسوه عصمت وطهارت س تاکید کردند .
به همین مناسبت جمعی ازجوانان مومن وانقلابی کاشان با اجتماع در حسینیه مجتبویون خیابان آیت الله سعیدی این شهر وانجام مراسم مولودی خوانی وسخنرانی یاد وخاطره این اسوه تقوی  وفضیلت را گرامی داشتند  .
در این مراسم حجت الاسلام مهدی طائب درسخنانی با گرامیداشت ولادت باسعادت حضرت علی اکبر ع رفتار آن حضرت را با پدر خود در روز عاشورا راالگویی ازتبعیت ازامام زمان خود دانست وگفت: شخصیت علی اکبر ع که هم درخلق وخوی ورفتار همواره شباهت نظیر پیامبربودوهم ازطرف مادروابسته به اشرافیت بود,یزید تمایل داشت او را جذب کند واز آن بهره گیرد .
وی یکی از علائم ظهور را زمینه سازی جامعه برای ظهور منجی دانست وبااشاره به اینکه برای ظهور تنها دعا کافی نیست بلکه عملیاتی وبرعلیه ظلم است تصریح کرد: بزرگترین ظلم در شرائط فعلی جهل است وبشریت امروزدرجهل می سوزد مسائلی چون ازبین رفتن محیط زیست وامثالهم از جمله مواردی است که ناشی از جهل وبی سوادیست واگر این مهم تقویت شود زمینه ظهور حضرت فراهم می شود .
مهدی طائب از معماریهای سنتی همچون منارجنبان , وحمام شیخ بهائی به عنوان بناهائی نام برد که دردورهای قبل توسط دانشمندان مسلمان ایرانی احداث شده است ابراز امیدواری کرد که ملت ومسئولان کشوربا تاسی به سیره اهلبیت س وتبعیت ازولی امرمسلمین حضرت آیت الله خامنه ای بتوانیم بر مسائل مشکلات کشور فائق وزمینه ظهورحضرت مهدی عج فراهم شود.
دراین مراسم مداحان اهلبیت س کربلائی هادی ترسلی وکربلائی جابرعابدی در فضائی آکنده از معنویت با ذکر مولودی خوانی روز جوان ومیلاد جوان برگزیده دشت کربلا را گرامی داشتند .

به مناسبت درگذشت حاجیه خانم استاد متعلقه حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ مرتضی صادقی از سوی هئیت ابوالفضل , کاشان در مسجد وحسینیه این هئیت باشکوه فراوان برگزار شد .
در این مراسم که قشرهای مختلف مردم حضور داشتندپس از مدیحه سرائی مداحان اهلبیت س حجت الاسلام شیخ مهدی دانشمند در سخنانی ضمن ارج نهادن از مقام والای این بانوی متدینه ای این مصیبت را به همکار خطیب خود شیخ مرتضی صادقی تسلیت گفت .

چهلمین روز درگذشت حاجیه خانم استادوی با تبریک مبعث رسول خاتم ص موفقیت رسول خدارا از دیدگاه جبرییل امین اخلاق خوش , شجاعت حیدر کرار وجانفشانی وجانثاری خدیجه کبری نام برد وافزود :موفقیت هرمردی برمی گردد به صبوری همسر او , اگر همسرمن ویاهمسرآقای صادقی چند قدم جلوتر ازما نباشد به هیچ وجه نمی توانیم با آسایش وآرامش به وظیفه خطیر تبلیغ از این شهر به آن شهرویا به کشور دیگر سفرکنیم .

برگزاری یادواره شهیدان بارفروش در کاشان با حضور گسترده مردم درحسینیه شهدای پاسدار   ناحیه مقاومت بسیج این شهر با شکوه خاصی برگزار شد .
در این آیین حجت الاسلام دکتررفیعی گفت: دشمنان باید بدانند تفکر مردم ما با فرهنگ شهادت عجین شده است .
وی افزود: این ازافتخارات خانواده شهیدان است که از دیدگاه قرآن واحادیث خداوند خودرا جانشین شهیدان دانسته است .
استاد حوزه ودانشگاه ضمن بیان فرازی اززندگی پر بار امام موسی کاظم ع تصریح کرد : اطاعت از ولایت فقیه سفارش مشترک بیشتر شهدا است و اگر وصیت نامه شهدا را مطالعه کنیم می بینیم که وجه اشتراک بسیاری از آنها توصیه به پیروی از ولایت فقیه است .
این مراسم که با مرثیه سرائی مداح اهلبیت شریفی در سوک هفتمین امام معصوم س امام موسی کاظم ع وپخش چند کلیپ از شهدای بارفروش  توام بود , سردار مرتضی قربانی  روایتگر دوران دفاع مقدس در سخنانی با ذکر خاطراتی از شهدا ی سالهای دفاع مقدس از کاشان به عنوان یکی از شهرهای نیرو ساز وانقلابی یاد کرد وگفت: این شهر قبل از انقلاب تشکلهای مبارز برعلیه رژیم ستمشاهی همچون منصوریون تربیت کرد و در سالهای بعد از انقلاب نیزجوانان کاشانی به عنوان رزمندگان  وفرماندهان توانمند جبهه های نبرد حق علیه باطل نقش موثری داشته اند ودراین راستا تعداد بیشماری از انان به درجه رفیع شهادت نائل شدند .
وی حضورگسترده مردم در این مراسم را دعوت شده ازسوی شهدا دانست وبا اشاره به اینکه نگهدارنده این نظام خداست افزود : این وظیفه همه دوستداران انقلاب است که همگی با تبعیت از رهبری  از دولت , سپاه  ونهادهای نظام اسلامی  حمایت کنیم .
بسیجی شهید حاج محسن بارفروش و جواد بار فروش درشلمچه به شهادت رسیدند,شهید علی اصغر بارفروش نیز در سال 1367 در فاو به شهادت رسید.وپاسدار شهید حاج محمد رضا بارفروش هم سال 1361 در منطقه کوشک مجروح و جانباز 70 درصد شد و در سال 1376 در هنگام ماموریت در سپاه پاسداران بر اثر تصادف به شهادت رسید.

یادداشت ها

گزارشات تصویری

معاون اول رئیس جمهوری امروز به همراه وزیر نیرو در
11515
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه کاشان؛ در
1142
به گزارش ایرنا، در سفر جهانگیری به کاشان واحد
11301
عباس رضایی در آیین بهره برداری از چند طرح عمرانی
1127
معاون اول رئیس جمهور گفت: مسیر توسعه کشور با سرعت
1104
   اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور
1097
مدیر واحد نوآوری و توسعه شرکت هامون نایزه با